Na jihu Austrálie hoří požáry

Žhavé aktuality/Ze světa

22.02.2024 | Austrálie
Na jihu Austrálie hoří požáry

Více než dvěma tisícům lidí byla nařízena evakuace z měst na západě australského státu Victoria kvůli požáru, který se vymkl kontrole.

Státní služba pro mimořádné události vyzvala obyvatele měst Raglan a Beaufort, kde žije asi dva tisíce lidí, a obyvatele okolních oblastí, aby odešli, dokud je to ještě bezpečné, a zamířili na východ do nedalekého regionálního centra Ballarat, 95 km západně od Melbourne.

Zhruba 50 km² je v plamenech severozápadně od Ballaratu. Podobná oblast hoří nekontrolovatelně i dále na západě.

Premiérka Jacinta Allanová uvedla, že na místě je více než 1000 hasičů, které podporuje 24 letadel a více než 100 vozidel. Brzy se do boje zapojí další.

"Okamžitý odchod je pro tyto komunity nejbezpečnější možností," řekla na tiskové konferenci. "Pokud se nacházíte v těchto oblastech, věnujte prosím pozornost této radě, prosím, jednejte hned, abyste si zachránili život."

Úředníci uvedli, že nebyly hlášeny žádné škody na majetku, ale je příliš brzy na přesný obrázek.

Velké oblasti státu jsou ve vysoké pohotovosti kvůli požárům a meteorologický úřad vydal varování před extrémním nebezpečím požárů pro několik okresů kvůli horkému, suchému větru a možnosti bouřek.

Očekává se, že požáry západně od Ballaratu se budou během večera zhoršovat až do půlnoci, kdy vítr začne slábnout, řekl na tiskové konferenci Jason Heffernan, šéf hasičského úřadu v zemi.

Teploty se na severozápadě státu v 15 hodin místního času pohybovaly nad 40 stupni Celsia.

rte.ie
Foto: facebook Firefighters Australia