Nová sluneční bouře hrozí ochromení elektrické sítě po celém světě

Žhavé aktuality/Ze světa

10.02.2024 | Svět
Nová sluneční bouře hrozí ochromení elektrické sítě po celém světě

Povrch Slunce opět bublá. Mohli jsme to cítit i na Zemi.

Následky silné sluneční erupce by mohly v nadcházejících dnech zasáhnout i Zemi. V pátek byla pozorována jedna z nejsilnějších slunečních erupcí za poslední roky, oznámila americká vesmírná agentura NASA. Takové erupce by mohly mimo jiné narušit komunikační vlny, rozvodné sítě a navigační signály a také představovat riziko pro kosmické lodě a astronauty.
 

Nová fáze slunečního záření každých jedenáct letOd prosince 2019 se aktivita Slunce opět zvyšuje. Přibližně každých jedenáct let se v takzvaném slunečním cyklu střídají fáze slabé a silné aktivity. V současné době se slunce blíží maximu.

Slunce je gigantická koule elektricky nabitého horkého plynu, která je neustále v pohybu a vytváří silné magnetické pole. Toto se oficiálně označuje jako dipólové pole. Během slunečního cyklu se dipólové pole postupně slábá, až přestane být přítomno. V této době dochází k maximu sluneční aktivity.
 

V současné době ve slunečním cyklu 25Následně se dipólové pole znovu vytvoří, ale s obrácenými znaménky. To znamená, že severní a jižní pól si vyměnily místa. Sluneční cyklus trvá v průměru jedenáct let. Současný cyklus má číslo 25, začal v roce 2019 a očekává se, že potrvá do roku 2030.
 

Ani náhodou

  •  
  • NASA varuje před novou sluneční bouří, která by mohla ochromit elektrické sítě po celém světě, protože v pátek byla pozorována jedna z nejsilnějších slunečních erupcí za poslední roky
  •  
  • Tyto erupce by mohly ovlivnit komunikační vlny, elektrické sítě, navigační signály a dokonce i kosmické lodě a jsou součástí současného 11letého slunečního cyklu 25, který by měl trvat až do roku 2030


Zdroj: heute.at