Pět Řeků zemřelo při autonehodě v Libyi

Žhavé aktuality/Ze světa

19.09.2023 | Libye
Pět Řeků zemřelo při autonehodě v Libyi

Nezodpovězené otázky o tragédii v Libyi, kde pět Řeků - tři vojáci a dva tlumočníci - kteří cestovali, aby nabídli humanitární pomoc lidem postiženým špatným počasím, Daniel přišel o život při autonehodě.

EYP se také podílí na vyšetřování strašlivé nehody a pomáhá HNDGS a ministerstvu zahraničních věcí s informacemi.

Řecko truchlí nad smrtí 28letého výsadkáře George Voulgarise, původem z Karditsy, 40leté Evi Andreadakiové, zdravotní sestry letectva, původem z Heraklionu na Krétě, 46leté Glykeria Memekidouové, nadporučíka řeckého námořnictva, a dětí prezidenta řecké komunity Kanakise Mandaliose, Angely a Philipa, kteří se zúčastnili mise v Libyi jako tlumočníci.

K dopravní nehodě došlo, když libyjský džíp s pětičlennou rodinou, pohybující se vysokou rychlostí v protisměru, ztratil kontrolu, narazil do autobusu vezoucího členy řecké delegace a vznítil se, což způsobilo i smrtelný požár v autobuse.

Libye: Při autonehodě zahynuly dvě vojačky

Mezi oběťmi dopravní nehody v Libyi jsou dvě vojačky, Glykeria Memekidou (vlevo na fotografii) a Evi Andreadaki

9yztap5m.png

Glykeria Memekidou a Evi Andreadaki / Foto: armyvoice.gr

Fotografie níže je z příletu mise z Řecka do Libye a ukazuje dvě ženy, které zemřely:

sghwfpt9.png

Kapitánka (NY) Evi Andreadaki byla zdravotní sestrou v 251 Air Force General Hospital, zatímco poručík Glykeria Memekidou pracoval v Athénské námořní nemocnici.

Mezi oběťmi dopravní nehody u libyjské Derny je 27letý George Voulgaris, poddůstojník speciálních sil z Mouzaki v Karditsy.

1ur7x1xr.png

27letý George Voulgaris, poddůstojník speciálních sil, který zahynul při nehodě v Libyi / Foto: Facebook

"Tati, přijeli jsme, jsme v pořádku" - Zpráva 27letého poddůstojníka svému otci před tragédií

Otec 27letého poddůstojníka George Voulgaris vyprávěl poslední slova svého syna.

"Byl v sekci padáku. V armádě měl 8 let. V Libyi, nevím, muselo to být poprvé, jinde to šlo. Přijel do Egypta, na Ukrajinu, navštívil mnoho států," řekl šokovaný otec 27letého George.

Pak prozradil, že jeho syn mu poslal zprávu, jakmile dorazili do Libye: "Včera v poledne, v jednu hodinu, mi poslal zprávu, protože nemají telefony. Poslal mi zprávu: "Tati, dorazili jsme, jsme v pořádku." Kromě toho žádná komunikace. Bylo mu dvacet sedm let a byl ženatý. Co vám ještě mohu říct? Nic jiného není."

Několik dní předtím, než byl obětí nehody, se dcera prezidenta řecké komunity vdala v Benghází
Tlumočníci, kteří přišli o život při autonehodě, jsou děti prezidenta řecké komunity v Benghází, Kanakis Mandaliou, Angela a Philippe.

a1zpm6t9.png

Dcera prezidenta Benghází se údajně vdala minulou sobotu, osm dní předtím, než zahynula při autonehodě.

Šokující svědectví přeživších autonehody

Mezitím jsou svědectví přeživších Řeků, kteří byli v osudném autobuse, šokující a mluví o děsivých okamžicích po prudké čelní srážce s džípem. Pět Řeků sedělo vpředu a byli okamžitě ohořelí, zatímco řidič autobusu a plukovník, vedoucí řecké mise, byli katapultováni z čelního skla, což mělo za následek vážná zranění. Příslušníci speciálních sil byli zachráněni poté, co rozbili okna a dostali se ven, a pak vyprostili zraněné.

Tři vážně zranění při autonehodě

Ve vojenských nemocnicích v Aténách se léčí 13 pacientů s mnohočetnými zraněními a mnohočetnými zlomeninami. Jeden ze zraněných zůstal v Benghází s mnohočetnými zlomeninami a nemůže se okamžitě vrátit domů.

Konkrétně 10 zraněných z řecké mise je ošetřeno ve vojenské nemocnici 401, tři ve vážném stavu. Plukovník je těžce zraněn, protože byl vymrštěn z čelního skla a má mnohočetné zlomeniny, z nichž nejvážnější je ta uprostřed. Kapitán a vojenský lékař utrpěli popáleniny na obličeji a těle, všichni tři podstoupili operaci a jsou pod přísným dohledem.

Z preventivních důvodů jsou ošetřováni další tři zranění: dva v 251. všeobecné vojenské nemocnici letectva a jeden v námořní nemocnici.

První prvky, otázky a scénář zvažované vládou

Zároveň rostou otázky ohledně krvavé autonehody v Libyi o tom, kdo byl zodpovědný za bezpečnost mise a cestování, ale také kdo bude vyšetřovat příčiny tragédie, přičemž Národní zpravodajská služba se prohlašuje za přítomnou.

Počáteční náznaky naznačují, že se jednalo o dopravní nehodu a způsobená exploze byla způsobena velkým množstvím paliva, které mělo jedno vozidlo.

Během cesty smrti bylo vpředu vozidlo a další vozidlo jedoucí za autobusem s řeckou misí.

Vládní zdroje říkají, že jediný zvažovaný scénář je, že vozidlo, které narazilo do autobusu, mělo olejovou nádrž, což způsobilo explozi, jakmile se srazilo.

Záruky od Haftara

Další otázka se týká bezpečnostního statusu řecké mise ve válkou zmítané africké zemi. Otevřené zprávy o tom, že úřady ve východní Libyi pod kontrolou generála Chalífy Haftara zaručily bezpečnost řecké mise.

Autobus s řeckou misí a kamion převážející tři tuny humanitární pomoci doprovázela dvě vojenská vozidla s ozbrojenci.

Stejná informace říká, že na osudné trase z letiště v Benghází do místa, kam měla být doručena humanitární pomoc, se vpředu pohybovalo vojenské vozidlo s ozbrojenými Libyjci, za ním autobus s řeckými vojáky a následoval kamion s humanitární pomocí. Ve frontě bylo druhé vojenské vozidlo s ozbrojenými Libyjci, které poskytl generál Haftar pro bezpečnost řecké mise. Podle informací Open byl autobus s Řeky nový a ve velmi dobrém stavu.

Zdroj: iefimerida.gr