Požár skladu

Žhavé aktuality/Ze světa

23.11.2023 | Kędzierzyn-Koźle/ Polsko
Požár skladu

Požár skladu v Kędzierzyn-Koźle (Opolské vojvodství). Podle služeb byly uvnitř "nádrže s nespecifikovanými chemikáliemi". Na místě jsou desítky hasičských posádek, hasební práce pokračuje. "Střecha haly se zřítila," stálo v něm. Sklad, kde byly chemikálie skladovány, je pod drobnohledem vyšetřovatelů v rámci probíhajícího vyšetřování Krajského státního zastupitelství v Katovicích, které se týká skupiny, která údajně nelegálně skládkovala nebezpečný odpad v různých částech země.

Hlášení o požáru na ulici Chełmońskiego v přístavu Kędzierzyn-Koźle obdržely služby ve čtvrtek krátce před 11. hodinou dopoledne. Požár podle úřadů vznikl ve skladu s chemikáliemi, který byl pravděpodobně opuštěný.

"Na místě pracuje 15 jednotek hasičského záchranného sboru, situace se rychle vyvíjí," řekl před 12. hodinou kapitán Piotr Krok z okresního ředitelství Státního hasičského sboru v Kędzierzyně-Koźle. Jak řekl krátce po 13. hodině v televizi TVN24, na místě už bylo více než 30 hasičů, tedy asi 70 záchranářů.

Kapitán Step oznámil, že požár se plně rozvinul a zachvátil celou budovu. Situace není pod kontrolou.

- Uvnitř skladu byly chemikálie skladovány v nádržích. Tyto látky tam nebyly označeny, takže nevíme, s čím máme co do činění," řekl v televizi TVN24.

Nejsou k dispozici žádné informace o obětech nebo evakuaci.

"Hoří cisterny s nespecifikovanými chemikáliemi", hoří hasiči

Kolem 14:30 na tiskovém brífinku kapitán Łukasz Nowak z vojvodského velitelství Státního hasičského sboru v Opole informoval, že se zřítila střecha haly. "V tuto chvíli na dvou místech haly hoří nahromaděné nádrže," řekl. A dodal, že se jedná o "nádrže s blíže nespecifikovanými chemikáliemi".

Pro hasiče zatím není situace pod kontrolou. "Uvnitř haly stále zuří požár, ale už teď se soustředíme na akce k uhašení požáru, a ne na hašení požáru a obranu sousedních objektů, jak tomu bylo doposud," uvedl. Zdůraznil také, že směr větru je příznivý jak pro hasiče, tak pro obyvatele. "Kouř z požáru se dostal do neobydlených míst nebo do obydlených míst mnoho kilometrů od Kędzierzyn-Koźle," popsal.

Do 15 hodin se na akci podílelo 28 hasičských posádek. Nowak byl dotázán, jak dlouho mohou tyto aktivity trvat. Řekl, že "k uhašení je potřeba ještě dobrých pár hodin" a pak budou mít hasiči "dlouhou fázi hašení".

Úředníci apelují na obyvatele

Hasičský zásah byl oznámen na sociálních sítích města. "Z preventivních důvodů apelujeme na obyvatele Kladnice, Rogowa a Januszkowice, aby zavřeli okna" - uvedl. A bylo oznámeno, že po dobu trvání služeb byla uzavřena ulice Chełmońskiego.

Sklad je pod drobnohledem státního zastupitelství

Chemická skládka v Kędzierzyn-Koźle, kterou hasiči od čtvrtečního rána uhasili, je předmětem probíhajícího vyšetřování na Krajském státním zastupitelství v Katovicích ohledně skupiny, která údajně nelegálně skládkovala nebezpečný odpad v různých částech země.

"Je to jedna z nitek rozsáhlého vyšetřování nelegálního ukládání odpadu na různých místech. Tato konkrétní skládka na ulici Chełmońskiego v Kędzierzyn-Koźle byla organizována mezi červnem a listopadem 2020. V tomto vlákně bylo obviněno celkem 11 lidí, řekla agentuře PAP Katarzyna Żołna z Krajského státního zastupitelství v Katovicích.

Jedním z podezřelých je Jacek B., který je hledaný od roku 2020. V září se sám přihlásil na katovickou prokuraturu. Byl zadržen a následně zatčen poté, co byl obviněn z více než 30 případů vedení organizované zločinecké skupiny, ukládání nebezpečného odpadu a přímého ohrožení zdraví a života mnoha lidí a životního prostředí, jakož i z podvodu a zpronevěry majetku.

Při výslechu na státním zastupitelství B. prohlásil, že je nevinný, a využil svého práva být vyslechnut.

Zdroj: tvn24.pl