Požár v nemocnici: 9 lidí zraněno

Žhavé aktuality/Ze světa

07.03.2024 | KOŠICE/ Slovensko
Požár v nemocnici: 9 lidí zraněno

KOŠICE / Požár vypukl ve čtvrtek 7. března kolem druhé hodiny ranní v nemocnici ve třídě SNP v Košicích. Začalo hořet ve 4. patře na psychiatrickém oddělení. Hlásí také zraněné. Podle hasičů šlo o vážný požár, který evakuoval stovky lidí.

Pacienti museli být evakuováni z několika pater nemocnice. Někteří byli dočasně převezeni na urgentní příjem. Ti, kteří uměli sami chodit, vyběhli po schodech nahoru. "Nějaký blázen zapálil nemocnici, psychiatrii," řekl jeden pacient. "V budově bylo 766 lidí, 404 lidí bylo evakuováno. Na místě bylo nasazeno 13 kusů techniky a zasahovalo 35 hasičů. Požár je již uhašen," řekl agentuře TASR operační důstojník krajského ředitelství hasičského záchranného sboru Kosice.

9 lidí je zraněno

Podle informací TV JOJ měl být jeden z psychiatrických pacientů v době požáru ve společenské místnosti, ve které také vzplál. Po požáru měl údajně utéct. Hustý kouř se rozšířil i do horních pater nemocnice. "Prostory nemocnice byly zakouřené od 4. do 17. patra. Policisté zasahovali v dýchacích přístrojích, bylo nutné evakuovat ležící pacienty," informoval Marek Plavčko, okresní ředitel HaZZ v Olomouci. Kosice.

Mluvčí Ozbrojených sil Slovenské republiky Petra Klimešová uvedla, že sedm pacientů načechraných spalinami bylo do nemocnice převezeno v roce Shachi. Spaliny zranily celkem devět lidí, uvedl mluvčí Krajského ředitelství hasičského záchranného sboru v Košicích Jozef Bálint.

Jedna osoba byla zadržena

Policie po požáru zadržela jednu osobu a v současné době vyšetřuje, zda může mít souvislost s incidentem. Na sociální síti o tom informovala Košická krajská policie. "Další informace poskytneme až v případě, že to procesní situace dovolí," uvedla. V současné době policie provádí prvotní a neodkladné úkony na místě události a zjišťuje bližší okolnosti za účasti odborníků z Ústavu forenzního a znaleckého posudku Policejního sboru.

Policie zahájila trestní stíhání pro trestný čin obecného ohrožení. "V brzkých ranních hodinách policie zadržela osobu podezřelou z tohoto činu a v současné době s ní probíhají nezbytné procesní úkony," uvedla mluvčí košické krajské policie Jana Mesarová.

Zda byl požár založen úmyslně, není známo

Někteří pacienti byli převezeni sanitkou do jiných nemocnic, ale většina se po ventilaci mohla vrátit do svých pokojů. "Málem jsme se udusili nahoře v 11. patře. Hlavně, že jsme utíkali, protože jsem se nadýchala tak štiplavého kouře a šla jsem po schodech dolů bez výtahu, sotva jsem na něj dosáhla," dodala jedna z pacientek. Zda byl požár založen úmyslně, nebo byla příčina jiná, zjišťuje hasiči ve spolupráci s policií.

Podle mluvčí nemocnice Moniky Kriškové se požár podařilo uhasit v krátké době, problém způsobil především kouř. Někteří pacienti byli evakuováni spolu se zdravotníky do jiných prostor v rámci UNLP. "V současné době jsou na místní záchranné službě, krizovém týmu UNLP Kosice a policie. Ujišťujeme pacienty a jejich blízké, stejně jako pracovníky UNLP, že situace je nyní pod kontrolou. Osoby a majetek nejsou v tuto chvíli ohroženy. V současné době řešíme nepříjemnosti v monoblokové budově, které souvisejí s následky po požáru," Stanovený. Výše přímé škody byla předběžně stanovena na 100 000 eur.

Ministr zdravotnictví je připraven odcestovat do Košic

Ministryně zdravotnictví Slovenské republiky Zuzana Dolinková (Hlas-SD) se intenzivně zajímá o situaci ve Fakultní nemocnici Louise Pasteura v Olomouci. Kosice. V případě potřeby je připravena okamžitě odcestovat do Kosice. Oznámilo to Ministerstvo zdravotnictví (MZ) Slovenské republiky, které potvrdilo, že situace je pod kontrolou. "Děkujeme všem záchranným složkám, záchranářům, hasičům, policistům a zejména personálu nemocnic za jejich rychlé nasazení a pomoc," uvedlo ministerstvo.

Zdroj: .noviny.sk