Rakousko: Nepříznivé počasí a zkáza

Žhavé aktuality/Ze světa

11.06.2024 | Burgenland/ Rakousko
Silné bouře v Burgenlandu za sebou zanechaly nejen spoušť. Pohřešuje se také 77letý muž.

Od víkendu v Rakousku opět zuří silné bouřky. Těžce postiženo bylo i Burgenlandsko. V Mischendorfu (okres Oberwart) se od neděle pohřešuje muž. Pátrání po 77letém muži policií a hasiči je podle ředitelství státní policie zatím neúspěšné.

Pátrání po pohřešované osobě je v plném proudu

Burgenlanďan prý v neděli ráno přijel autem na obecní úřad, aby odevzdal svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Poté se však nevrátil a není ani jasné, kam mohl se svým vozem jet.

Příbuzní se nejprve vydali hledat důchodce s myslivci a hasiči. V neděli večer synovec zesnulého nahlásil zmizení na policii. Spolu s hasiči také zintenzivnili pátrání pomocí dronů. "Je to nejlepší způsob, jak komplexně prohledat tuto oblast," vysvětlil mluvčí policejního ředitelství v Burgenlandu v reakci na dotaz agentury APA ohledně pátrání po dronech. Ta byla nakonec přerušena kolem 23:20 a pokračovala v pondělí ráno, uvedla policie.

Jižní dálnice uzavřena

vůli velkému množství vody nejsou v současné době přístupné všechny oblasti, což značně ztěžuje pátrání po muži, řekl agentuře APA policejní mluvčí. Podle státních médií byla v úterý ráno uzavřena jižní dálnice A2 z Loipersdorfu pro vozidla nad 7,5 tuny - další informace zatím nejsou známy.

1 800 zásahů hasičů o víkendu

Během víkendu bylo v celém Burgenlandu napočítáno přibližně 1 800 zásahů hasičů. Nasazeno bylo 194 hasičských sborů s přibližně 3 800 příslušníky a osm čet záchranné služby. V neděli také odstartovala asistenční mise rakouských ozbrojených sil. To bylo v pondělí odpoledne posíleno o dalších 130 vojáků.

Velitel okresního hasičského sboru Wolfgang Kinelly poukázal na to, že "po celý květen pršelo a pak byla půda nasáklá. Každá kapka nyní vede k záplavám malého rozsahu."

I v pondělí ráno byly jen krátké dešťové přeháňky, ale už menší zásahy hasičů: "Museli jsme znovu pumpovat." Dokonce i ve všední den, jako je ten dnešní, je opět ve službě 400 lidí: "Když takové události přijdou, můžete udělat víc, než si ve skutečnosti myslíte."

Kroupy jako golfové míčky poškodily 30 aut přímo na silnici. Sesuv půdy zasáhl jedno z aut

Extrémně intenzivní kroupy zasáhly frekventovanou silnici, z nebe spadlo až 6 cm krup. Celkem poškodili až 30 aut. Na silnici se navíc sesunul svah, do kterého narazilo jedoucí auto.

Včera se kolem 18:40 objevila silná bouřka s krupobitím v rakouské ulici Eibergstraße. Kroupy padaly na zem velkou rychlostí a dosahovaly velkých rozměrů až 6 cm.

Kroupy zasáhly frekventovanou silnici v oblasti a kroupy poškodily více než 30 vozidel, některá z nich velmi vážně.

Auta už nebyla pojízdná

Kvůli masivnímu poškození čelních skel již vozidla nebyla pojízdná a musela být odtažena ze silnice odtahovou službou.

Silnice byla částečně neprůjezdná kvůli popadaným větvím ze stromů a velkému množství ledu na silnici. Vzhledem k celkové situaci musela být silnice B173 dočasně uzavřena.

Dobrou zprávou je, že v důsledku tohoto incidentu nebyl nikdo zraněn. Kromě poškozených aut došlo také k masivním škodám na budovách v postižené oblasti, kde kroupy také rozbily sklo a zničily fasády.

Část svahu se sesunula na jedoucí auto

romě toho došlo k několika sesuvům půdy v rakouské obci Reith. Osobní automobil se čtyřmi osobami, který jel směrem na Inneralpbach, byl zasažen sesuvem půdy a vůz byl lehce poškozen. Řidič a tři spolujezdci vyvázli bez zranění.

Sesuv půdy znečistil silnici a ta také zůstala nějakou dobu neprůjezdná. Na místě zasahovali hasiči, aby odstranili škody.

Hasiči.cz