Řecko: Euboia je opět "v oku cyklónu"

Žhavé aktuality/Ze světa

28.09.2023 | Euboi/ Řecko
Řecko: Euboia je opět

Velmi silné deště a bouřky se vyskytly až do rána ve čtvrtek 28/09 v severní Euboii, kde od středy 27/09 celkem 460 mm.

Euboia je opět epicentrem katastrofy, protože zatímco "rány otevřené Danielem se ještě nezahojily", nové vážné katastrofy byly způsobeny silnou vlnou špatného počasí Elias, která zasáhla hlavně sever ostrova.

Šokující video zveřejněné společností evima.gr zachycuje rozsah katastrofy, když se hlavní silnice změnila v obrovskou krajinu bahna s valící se špinavou vodou a troskami, které proudí podél hlavních silnic a táhnou vše, co jim stojí v cestě.

Rozdrcené stromy, kusy kamení, rozbitý asfalt a "nepravidelně házená auta" se staly kořistí prudké vlny špatného počasí, která se projevila nebývalým množstvím srážek na ostrově a vyústila ve významnou novou ránu životně důležité infrastruktuře.

Posledních několik hodin ve střední a severní Euboii je velmi obtížných, protože vlna špatného počasí zůstala nad oblastí více než 6 hodin a "vyprázdnila" tisíce tun vody z Mantoudi do Istiea a širšího regionu.

Je charakteristické, že za posledních 24 hodin v Istiea spadlo 400 kubických metrů vody na akr, zatímco za posledních 6 hodin, kdy neustále prší, spadlo v oblasti více než 150 kubických metrů vody na akr.

Od půlnoci byl při desítkách incidentů povolán hasičský sbor, aby pomohl vyprostit lidi.

Doprava je problematická, protože silnice byly uzavřeny pádem nebo poškozením silniční sítě, kmeny stromů a kabely leží na zemi. Voda v mnoha případech přesáhla 60 cm, což znemožnilo záchranným týmům přístup.

Cesta z Mantoudi do Pefki je po pádech, ke kterým došlo, neprůjezdná.

Totéž z Kirintu do Limni. V mnoha případech se záchranné týmy přivolané k evakuaci nemohou dostat do vesnic.

Od půlnoci byli povoláni k desítkám incidentů jak v Keramii, tak mezi nimi od Mantoudi po Keramii, aby pomohli rodinám, dokonce i vylézt do horního patra kvůli bezpečí poté, co voda překročila 60 cm.

Posledních několik hodin v Istiea a širším regionu je velmi obtížných, protože záchrana a vyprošťování lidí je nepřetržité.

Mezi nimi museli zasáhnout hasiči, aby vyprostili matku a malé dítě v Asminiu, které bylo obklopeno vodou. Operují také s loděmi v Pefki, Gouves, Prokopi a dalších vesnicích střední a severní Euboie, zatímco zastávky jsou nepřetržité z pobřežních vesnic Istiea.

Dokonce i přesun hasičských sborů z centra Chalkidy do severní Euboie je nemožný, protože silnice to neumožňují, zatímco zemní stroje pracují celou noc, aby mohly otevřít průchod pro záchranné týmy.

Zdroj: evima.gr