Senda, "hasička", která zachránila 86letou ženu

Žhavé aktuality/Ze světa

14.12.2023 | Alicante/ Španělsko
Senda,

Pes z kynologického oddělení hasičského sboru dokázal za pouhých deset minut najít člověka s Alzheimerovou chorobou, který se ztratil na 7 hodin.

Prvních několik hodin záchrany je kritických. Pokud do něj musí zasahovat hasiči jako Senda, tím spíše. Tuto sobotu našel místo pobytu 86leté ženy trpící Alzheimerovou chorobou, která se na 7 hodin ztratila v křoví. Dělal to hlavně pomocí svého čichu, technikou známou jako "mantrailing" a s pomocí svého průvodce Narcisa Ayusa. Senda, hrdinka tohoto víkendu, je jedním z deseti psů, kteří tvoří psí sekci hasičského sboru městské rady v Alicante (SPEIS).

V lidských očích hrdinský čin, ale pro hlavního hrdinu téměř rutina: "
Psi se cítí naplněni, když splní něco, k čemu jsou užiteční. Obecně platí, že všichni psi potřebují funkci nebo úkol. Všichni mají rádi, když si s nimi hrajeme, a pro ni je to hra," vysvětluje Ayuso, průvodce Senda a vedoucí kynologického oddělení hasičů.

"Psi se cítí naplněni, když dosáhnou něčeho, k čemu jsou užiteční"

Narciso Ayuso – velitel kynologické sekce hasičského sboru v Alicante

Za pouhých deset minut Senda našel pohřešovanou ženu. Její soused byl klíčový. V prvních hodinách zavolala záchrannou službu a později spolupracovala tím, že poskytla oblečení, aby ji pes mohl vycítit: "Senda nám potvrdila, že šla do supermarketu, že se možná vrátila a nakonec nás k ní vzala. Uvízl jsem v rákosí, kde bylo špatně vidět," vysvětluje Ayuso. Dodává, že většina případů bývá následující: "Mnohokrát jsou lidé lokalizováni se psem, protože není vždy viditelný pouhým okem. Rozdíl je v tom, že hledají čichem. Netrvalo to dlouho. Příprava a sběr dat nám trvaly déle. Od chvíle, kdy jsme mu oděv dali, to trvalo asi pět až deset minut. Zajel velmi dobrou první stopu," zdůrazňuje.

Ještě jeden z týmu

Ve výcvikovém středisku vede Ayuso se Sendou cvičení. Za tímto účelem připravuje materiál, jako by to byla skutečná událost: "Znají dokonale všechny detaily našeho každodenního života. Všímá si na mně různých věcí, jako je způsob, jakým mluvím, nebo moje nervy. To je důvod, proč je teď tak šílená, protože mě žádá, abych začal." Při přípravě materiálu začne Senda hledat pachy v okolí: "To, co dělá, je, že si hraje. Začíná smrdět, protože si nemyslí, že bude jedním z vás, myslí si, že se někdo skrývá.

Když je osoba schovaná, Senda začne sledovat zem, dokud nedorazí tam, kde je. Během několika vteřin dorazí na místo činu. Za odměnu Ayuso vytáhne míč a začne si s ním hrát.

dqrhn99p.png

Velitel jednotky říká, že po záchraně starší ženy agent Civilní gardy navrhl, aby ji odměnili, ale on odpověděl, že psovi to bude jedno: "To, co chce, je to, co právě udělala.
Užijte si hledání toho člověka. Lokalizovat ho je hraní a pro ně je to jen další den, jako trénink. Každý den se cítí naplněni a šťastní," vysvětluje Ayuso.

"Dokonale znají všechny detaily našeho každodenního života. Jakmile si všimne mého způsobu mluvy nebo mých nervů, požádá mě, abych začala."

Narciso Ayuso – velitel kynologické sekce hasičského sboru v Alicante

Cesta do záchranné stanice, kde ještě nebyli, je také povzbuzuje: "Když jsou to psi s těmito vlastnostmi, vždy měníme místa k výcviku, je to nezbytné, ale je pravda, že jakmile se dotkneme nového místa, je vidět, že je to baví víc. Mají tu schopnost zkoumat a tu touhu," říká vedoucí oddělení.

Záchrana, která byla možná díky tomu, že pátrání bylo provedeno rychle: "Je důležité, aby to bylo v prvních 24 hodinách", aby psi mohli lépe rozpoznat pachy. Jeho jméno, které dostal krátce po svém narození, je také symbolické: "
Pojmenoval jsem ho Senda, protože jsem se chystal jít po cestách," zdůrazňuje Ayuso.

u5oqytao.png

Specializovaní psi

Senda je jedním z deseti psů, kteří tvoří psí sekci, ale ne všichni pracují stejně. Specializuje se na "mantrailing", techniku, která kombinuje sledování na úrovni země s odvětráváním a identifikací částic, které zůstávají ve vzduchu. Plní funkci "podobnou filmu", sledují vůni, kterou identifikují z oděvu nebo prvku, který je spojen s pohřešovanou osobou. Pokud se dostanou do oblasti, kde nemohou stopu sledovat, přicházejí do akce další psi, kteří se specializují na vyhledávání v otevřeném terénu a rozeznají jakýkoli lidský pach: "V sobotu byla připravena 'Tabarca', která je z velkých oblastí. Je to týmová práce, každý má svou vlastní specializaci," říká Narciso Ayuso, vedoucí sekce. A.DESKA

Zdroj: informacion.es