Silná exploze v Oxfordu: blesk udeřil do plynové nádrže

Žhavé aktuality/Ze světa

03.10.2023 | Oxford/ Velká Británie
Silná exploze v Oxfordu: blesk udeřil do plynové nádrže

Posádky strávily noc bojem s požárem, který začal, když úder blesku způsobil obrovský výbuch plynu v místě recyklace potravinového odpadu.

Nádrž v lokalitě Severn Trent Green Power v Cassingtonu v Oxfordshire byla zasažena v pondělí v 19:20 BST, což způsobilo, že se plyny v ní vznítily a explodovaly.

Svědci hlásili, že viděli obrovskou ohnivou kouli osvětlující oblohu.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu, ale posádky zůstávají na místě, potvrdili hasiči

Titulek v médiích,

Podívejte se: Ohnivá koule v Oxfordshire se změní na oranžovou

Provozovatel Severn Trent Green Power Limited ocenil záchranné služby a řekl, že se mu "ulevilo, že nikdo nebyl zraněn".

Odpadová firma uvedla, že pracuje na odhadu škod a vyzvala lidi, aby na místo nechodili.

Tři z pěti nádrží v továrně byly poškozeny.

Hasiči tam byli celou noc a pomohli zajistit, aby se oheň nerozšířil, uvedla hasičská a záchranná služba v Oxfordshire.

Výbuch v odpadárně v OxfordshireZDROJ OBRÁZKU,ARTURO BROTONS
Popisek obrázku,
Noční oblohu po výbuchu ozářila ohnivá koule

Velitel hasičů Rob MacDougall řekl BBC Radio Oxford: "Jsou to betonové válce a mají plastový vršek.

"Tyto tři plastové vršky byly požárem zcela zničeny, proto vyšel plyn, a tak jsme řešili požár uvnitř těchto tří lahví.

"Vyšetřování a monitorování požáru bude pokračovat v příštích několika dnech. Teď jsme v menším stavu, máme tam dole jen jedno hasičské auto.

"Je to docela vzácný jev, ale není to poprvé, co jsme měli situaci tohoto typu, takže se ujistíme, že se na to podíváme a pochopíme tyto dvě velmi podivné události, abychom se ujistili, že se to nestane znovu."

V roce 2016 blesk vznítil metan uložený ve vyhnívači odpadu, provozovaném společností Agrivert, v Bensonu poblíž Wallingfordu v Oxfordshire, což způsobilo požár, který hořel 20 minut a zničil střechu.

Mapa recyklačního závodu a širšího okolí

Korespondent BBC Sean Coughlan řekl, že hasiči monitorují místo shora v třešňovém sběrači.

Řekl: "Kromě bloku v bioplynové stanici zasažené bleskem je zřejmé, že výbuch poškodil i další sousední jednotky.

"Ale teď je tu klid, kamiony přijíždějí a odjíždějí z továrny na recyklaci odpadu v průmyslovém areálu mimo Oxford.

"Další otázkou bude pravděpodobně bezpečnostní vyšetřování, abychom lépe porozuměli velkolepé explozi minulé noci."

Obrázek požáruZDROJ OBRÁZKU,JANE GRANTOVÁ
Popisek obrázku,
Noční oblohu po výbuchu ozářila ohnivá koule

Stewart Reid a jeho žena viděli explozi, když cestovali po A34 poblíž Oxfordu.

Řekl: "Bylo tam světlo a hromy, [to] osvětlovalo oblohu po celou dobu, kdy jsme jeli. Pak se objevilo jasné oranžové světlo a my jsme viděli, že něco vzplálo.

"Dalo se říct, že to byla exploze - plameny šlehaly takovou rychlostí, že to byl plyn. Bylo to trochu šílené."

Titulek v médiích,

V roce 2016 zasáhl blesk závod na zpracování potravinového odpadu obsahující metan

V době jeho největšího rozkvětu bylo do elektrárny vysláno 40 hasičů v šesti hasičských vozech, policisté a několik sanitek.

Policie v údolí Temže uzavřela dálnici A40 mezi Wolvercote a Eynshamem a vyzvala obyvatele, aby zůstali doma a přes noc zavřeli okna a dveře.

Silnice se od té doby znovu otevřela a omezení pro obyvatele byla zrušena.

Lidé také hlásili, že v jejich domovech v době stávky blikala světla a výpadky proudu ve městech Witney, Burford, Chipping Norton a Milton-under-Wychwood.

Společnost Severn Trent Green Power uvedla, že místní energetická společnost potvrdila, že to bylo kvůli počasí a ne kvůli místu.

Zdroj: bbc.com