Silná konfrontace mezi policií a hasiči během protestu

Žhavé aktuality/Ze světa

24.10.2023 | Galicie/ Španělsko
Silná konfrontace mezi policií a hasiči během protestu
Tři zaměstnanci regionálního parku byli zraněni při

policejním zásahu během protestu za jedinou

dohodu a lepší mzdy


Více než 200 hasičů z regionálních parků po celé Galicii včera
demonstrovalo před provinční radou v Ourense
.
Demonstrace se měla obejít bez násilí, ale při jednom z policejních
zásahů byli zraněni až tři členové protestu. Jeden z postižených
utrpěl zlomeninu nosu a musel být převezen do CHUO.
Sjednocený policejní odborový svaz (SUP) odsoudil
"násilnou a promyšlenou akci" hasičů. Agenti tvrdí, že "vytvořili kouřovou
clonu, aby mohli házet předměty s barvou na fasádu provinční rady,
a nebyli identifikováni, snažili se obsadit provinční Pazo".
Zraněni byli také dva důstojníci. 

 

 
 

Zaměstnanci okresních staníc stávkují od června. Požadují od provinčních rad a Xuntů, na nichž závisí, jednotnou dohodu pro celou Galicii. V současné době existuje sedm různých dohod pro celou komunitu, kde působí 25 regionálních stanic. Předseda stávkového výboru Ángel Moldes vysvětlil, že mají odlišné pracovní podmínky a žádají o vyrovnání. "Administrativa byla otevřená vytvoření jednacího stolu, ale na schůzky se nedostavili. Čekali jsme na to rok," řekl.

Galicijské stanice měly koncese se soukromými společnostmi, ale rozhodnutí Nejvyššího soudu znamenalo, že se jejich správa postupně vrátila do veřejné sféry. "První, kdo tak učinil, byli ti z Luga a A Coruña, zatímco poslední byli z Ourense, proto ty rozdíly v platových aktualizacích," vysvětlil zástupce stávkového výboru UGT Álvaro Negreira. Xunta a provinční rady se dělí o vlastnictví. Přesto nacházejí nedostatky ve veřejné správě. Prvním krokem bylo vytvoření všeobecného jednacího stolu, v němž je přítomno šest zástupců odborových svazů, čtyři provinční rady a Xunta. Nicméně, jak odsoudili hasiči, "Xunta přerušila třetí setkání a my jsme zahájili stávku".

Dalším z hlavních požadavků je zlepšení platů na základě jejich funkcí: "Chceme, aby naše profese byla ceněna, aby byla důstojná a aby byla placena za noční život, toxicitu a nebezpečnost, což oni nemají," řekl Moldes. Průměrná mzda je 1 200 € měsíčně. Jako příklad ideálních podmínek uvádějí ty, které mají v městské části Pontevedra. Kromě toho, aby měli přístup k předčasnému odchodu do důchodu, musí být schopni odůvodnit svou expozici toxinům a nebezpečným situacím během svého pracovního života.

Na stole je také nedostatek materiálu a především personálu. Podle Álvara Negreiry, "pokud nepracujeme přesčas, zavřou stanice, taková je situace."
 

V Ourense se nacházejí čtyři regionální části. Jsou to společnosti Xinzo, Verín, Carballiño a O Barco, každá s 18 pracovníky. Během demonstrace někteří dělníci v provincii vysvětlili, že "nemohou držet krok" s vojáky. Každý den jsou distribuovány v týmech po třech lidech; i když podle bezpečnostních parametrů Evropské unie by měly být minimálně dvojnásobné. Říkají, že by to mohl být problém: "V Xinzu jsou také budovy a také by tam mohlo dojít požár jako ve Vigu, při kterém zemřeli lidé. Rozdíl je v tom, že oni měli 15 hasičů a my jsme byli maximálně tři," říkají. "Zatímco jeden zůstává venku s vodní pumpou, další dva přicházejí dovnitř. Pokud se něco stane, nikdo není ušetřen, nemáme bezpečnostní podmínky," dodávají. Proto se domnívají, že bezpečnost obcí s méně než 20 000 obyvateli závisí na posílení technických a lidských zdrojů. Na druhou stranu poukazují na velký rozdíl oproti zbytku země. Moldes ujišťuje, že regionální hasič v Galicii "vydělává polovinu toho, co hasič ve zbytku Španělska".

V 11:30 se několik skupin hasičů vydalo na pochod směrem k provincii Pazo. V dálce už hvízdalo několik petard, ale to byla jen předehra k tomu, co se mělo stát o několik minut později. Asi 50 těžkooděnců bylo rozmístěno po obou stranách vchodu do provinční rady a zbytek se plížil okolními ulicemi. Když se hasiči přiblížili, začaly se ozývat protestní výkřiky. "Ubozí bombeiros, už nikdy," znělo jedno z hesel, které se ozývalo znovu a znovu. Zapálili pochodně, červené světlice a odpálili stovky petard. Za řadami demonstrantů zapálili několik kol nákladních automobilů, což vytvořilo sloup šedého kouře viditelný po celém městě. Kromě toho hodili četné barevné bomby, které dokázaly potřísnit Pazo – včetně kamenných oblouků fasády – barvami. Krátce nato se postavili přede dveře, kde už čekali těžkooděnci, a požádali provinčního prezidenta Luise Menora, aby sešel dolů. Když nedostal žádnou odpověď, začalo policejní obvinění. Hasiči pokračovali v práci, třásli kovovým zábradlím, které je oddělovalo od policie, a policisté vytáhli obušky, aby je odstrčili.

Jeden z policistů zasáhl do nosu hasiče jménem Moi, který byl v první linii. Pracovník okamžitě zkolaboval a musel být převezen sanitkou do CHUO s těžkým traumatem. Podle Ángela Moldese navíc nejméně dva další lidé utrpěli zlomeniny prstů.

Okupační stávka a další útok nakonec dokázaly přimět čtyři hasiče z výboru, aby byli přijati. Vešli dovnitř, aby se setkali s Luisem Menorem. Při odchodu ujistili, že vůdce Ourense nabídl zprostředkování jednání s ostatními provinčními prezidenty a že dokud nedostanou odpověď, budou demonstrace plánované na 27. v A Coruña a 31. v Lugu pokračovat. Když skončili, vydali se do nemocnice, aby se postarali o svého zraněného druha.

Po "nepokojích" Luis Menor opustil ústředí, aby učinil prohlášení. Řekl, že jednání "jsou od sebe dost vzdálená" a že řešení "musí být galicijské". Neuvedl žádná data, ale řekl, že dialog musí být trvale otevřený. Kromě toho uvedl, že slíbil, že petice předá ostatním prezidentům: "Ukážu vám petice, které byly napsány." Využil také příležitosti k tomu, aby odsoudil bomby s barvou na zemské radě, veřejný mobiliář, který bude muset být vyčištěn.

Zdroj: laregion.es, lasexta.com, RTVE Noticias, eldiario.es