Silný vítr a lijáky si vyžádaly stovky zásahů hasičů

Žhavé aktuality/Ze světa

08.07.2025 | Slovensko

Extrémní počasí zasáhlo zejména východ Slovenska. Hasiči evidují stovky výjezdů, škody hlásí desítky obcí. Vyhlášeno bylo i několik mimořádných situací.


REKLAMA
REKLAMA




Téměř 500 zásahů během jediného dne


Včerejší den přinesl Slovensku výrazné výkyvy počasí. Silný vítr v kombinaci s intenzivním deštěm způsobil rozsáhlé škody především na východě země. Hasičské jednotky zasahovaly v souvislosti s počasím celkem 487krát, což z tohoto dne činí jeden z nejkritičtějších za poslední měsíce.

Nejvíce práce měli profesionální i dobrovolní hasiči v Prešovském kraji, kde došlo až ke 254 zásahům. Velmi vážná situace nastala také v Košickém kraji s 147 výjezdy, a v Banskobystrickém kraji, kde zasahovali ve 34 případech.
________________________________________


Vichřice lámala stromy a ničila střechy


Nejčastější typy zásahů


Větrná kalamita způsobila nejen materiální škody, ale také značné komplikace v dopravě i dodávkách elektrické energie. Hasiči nejčastěji odstraňovali spadlé stromy z vozovek, chodníků a železničních tratí. V mnoha případech museli řešit i nakloněné kmeny hrozící pádem nebo uvolněné části střech, které mohly ohrozit obyvatele či majetek.

Zásahy se také týkaly čerpání vody ze zaplavených sklepů, domů či podchodů. Některé obce hlásí zatopené komunikace, což výrazně omezilo dopravní spojení i přístup záchranných složek do kritických oblastí.

________________________________________


Východ Slovenska v mimořádném režimu


Vyhlášeno bylo 25 mimořádných situací


Situace na východě Slovenska si vynutila aktivaci krizového řízení ve více než dvaceti obcích. V Košickém kraji byla mimořádná situace vyhlášena v okresu Gelnica, kde silný vítr a déšť napáchaly výrazné škody na infrastruktuře a majetku obyvatel.

V Prešovském kraji přistoupilo k vyhlášení krizového režimu hned 18 měst a obcí. Záchranné složky zde museli řešit nejen škody způsobené větrem, ale také povodňovou situaci v některých lokalitách. V jedné z obcí došlo kvůli ucpání potoka k vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity.
________________________________________


Školy, domovy i rozvodné sítě bez ochrany


Střechy pryč, proud nefunguje


Vichřice zasáhla i střechy školských a obytných budov, přičemž v některých případech došlo k jejich částečnému nebo úplnému stržení. Kromě toho došlo k poškození elektrických rozvodů, což v několika oblastech způsobilo výpadky proudu. Energetici pracují na obnově dodávek a odstranění rizik, která by mohla ohrozit bezpečnost obyvatel.

Obzvlášť složitá situace nastala tam, kde došlo ke kombinaci zatopení objektů a zároveň přerušení dodávek elektřiny. Tyto případy si vyžádaly rychlou koordinaci mezi hasiči, technickými službami i krizovým štábem jednotlivých krajů.
________________________________________


Pomoc se rozbíhá, situace se stabilizuje


I když se počasí v průběhu noci uklidnilo, práce na odstraňování následků extrémního počasí pokračují. Místní samosprávy ve spolupráci se státními institucemi zajišťují materiální pomoc – především plachty na zakrytí poničených střech a nouzové ubytování pro obyvatele, kteří museli opustit své domovy.

Záchranné složky zůstávají ve zvýšené pohotovosti a sledují další možný vývoj počasí. Stabilizace situace je sice patrná, avšak kompletní návrat do normálu potrvá několik dní.
________________________________________


Krátkodobá předpověď: pozor na přeháňky


Podle aktuálních informací meteorologů se očekává, že by počasí mělo zůstat proměnlivé i v následujících dnech. Ojediněle se mohou objevit přeháňky nebo bouřky, zejména v horských oblastech středního a východního Slovenska. Silný vítr by měl pozvolna slábnout, nicméně riziko dalších výpadků či škod nelze zcela vyloučit.
________________________________________


Varování a prevence do budoucna


Po včerejším dni je zřejmé, že klimatické výkyvy zasahují Slovensko stále častěji a s větší intenzitou. Odborníci apelují na preventivní údržbu stromů a staveb, důkladnější kontrolu vodních toků a pravidelný servis technické infrastruktury, zejména v zranitelných oblastech.

Obce a města jsou vyzvány k aktualizaci krizových plánů a zajištění dostupnosti nouzového materiálu, který může pomoci rychle reagovat v případech, jako byla tato meteorologická událost.
________________________________________


Závěr:


Včerejší kalamita ukázala, jak rychle se může běžný den změnit v boj o bezpečnost a majetek. Díky nasazení stovek hasičů, dobrovolníků a krizových složek se daří následky postupně zvládat. Obyvatelům zasažených oblastí však bude pomoc a podpora potřeba i v dalších dnech.

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: Hasičský a záchranný zbor SK
Zdroj foto: Hasičský a záchranný zbor​ SK
Hasičský a záchranný zbor SK
REKLAMA
Sdílejte