Stovky záchranářů nacvičovaly ve Vídni na vlakové neštěstí

Žhavé aktuality/Ze světa

16.10.2023 | Vídeň/ Rakousko
Stovky záchranářů nacvičovaly ve Vídni na vlakové neštěstí

V pátek a v sobotu se na centrálním seřaďovacím nádraží ve Vídni konalo nouzové cvičení. Přítomno bylo více než 300 záchranářů a 130 účinkujících.

Mezi účastníky byly Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), Vídeňský profesionální záchranný sbor a Profesionální hasičský sbor, policie a Vídeňský zdravotnický svaz. Aby ÖBB mohly zaručit bezpečné zvládání mimořádných událostí, provádějí se pravidelná cvičení, aby byly připraveny na mimořádné události.

Oba scénáře proběhly hladce

V pátek se nacvičovala srážka osobního vlaku s vlakem s nebezpečným nákladem. Přibližně 130 záchranářů se zde muselo vypořádat s kontaminací. Kromě toho zde bylo také asi 25 účinkujících, kteří ztvárnili zraněné cestovatele. V sobotu naopak probíhaly zkoušky pro případ střetu nákladního a osobního vlaku. Mnoho lidí bylo zraněno a uvězněno během přejímky. Do výcviku bylo zapojeno více než 100 účinkujících a bylo zapotřebí více než 180 záchranářů. Oba scénáře proběhly bez problémů.

"Největší výzvou pro provozního manažera ÖBB je zajistit bezpečnost všech nasazených záchranných složek. To je zajištěno rychlým stanovením bezpečné oblasti použití. A to se nám podařilo. Mé zvláštní poděkování patří záchranným organizacím, dobrovolníkům a všem zapojeným kolegům ÖBB z nejrůznějších oblastí za jejich velkou podporu a spolupráci," říká Lukáš Robl, koordinátor cvičení ÖBB Infrastructure.

Poprvé použité drony

Poprvé byly při rozsáhlém cvičení použity také drony profesionálních hasičů a vídeňského Státního policejního ředitelství. Aby je bylo možné koordinovat, je nutná velmi úzká spolupráce, která však pomáhá získat jasnou představu o situaci a získat tak drahocenný čas v terénu.

"V takovém případě je nezbytné zachovat si přehled a spořádaně se starat o zraněné. To vše je samozřejmě možné pouze tehdy, pokud je vše dobře koordinováno a jsou přijata správná opatření. Čím realističtější scénář, tím větší úspěch cvičení. Rád bych poděkoval všem zúčastněným organizacím za dobrou a konstruktivní spolupráci," řekl Rainer Gottwald, vedoucí vídeňské profesionální záchranné služby.

Zdroj: heute.at