Tenerife: Požár si vynutil evakuaci 3 200 obyvatel

Žhavé aktuality/Ze světa

05.10.2023 | Tenerife/ Kanárské ostrovy
Tenerife: Požár si vynutil evakuaci 3 200 obyvatel

Více než 200 pozemních zásahových jednotek a deset leteckých prostředků bojuje s ohněm na Tenerife.

Reaktivace
lesního požáru na Tenerife v horní části obcí Santa Úrsula a La Orotava prošla ve středu večer na stupni závažnosti 2 v důsledku nepříznivého vývoje, jak oznámilo ráno ministerstvo územní politiky vlády Kanárských ostrovů. V poslední aktualizaci dat tyto zdroje uvedly, že situace je tento čtvrtek příznivější, ale že je "napjatý klid", vzhledem k tomu, že se stále očekává asi deset dní s teplotami nad 30 ° C a relativní vlhkostí pod 10%. Hasicí práce jsou nyní zaměřeny na tři hlavní sektory, které pokrývají asi 40 hektarů mimo obvod prvního požáru (začal 15. srpna) mezi obcemi Santa Úrsula a La Orotava.

Oheň byl v časných ranních hodinách ve středu večer považován za stabilizovaný, ale vítr a vysoké teploty zkomplikovaly jeho vývoj a opět zesílil. Ministr teritoriální politiky Manuel Miranda přiznal, že v těchto hodinách došlo k "strachu", který si vynutil zvýšení hladiny, protože vítr tlačil plameny směrem k sousedství La Corujera a rychle se vznítil roklí a opuštěnou zemí.

S tímto vzestupem na úroveň 2 je to regionální vláda, která přebírá směr práce na vyhynutí, na žádost Cabildo de Tenerife, která požádala kolem půlnoci ve středu o aktivaci vojenské pohotovostní jednotky. Tyto jednotky byly začleněny kolem 03.00 hodin ráno.

V oblasti El Sauzal-Ravelo probíhají chladicí práce, aby vítr nezpůsoboval nové reprodukce. V centrech La Corujera a Pino Alto v obci Santa Úrsula, s nejvyšším počtem reaktivních reaktivací velké intenzity, oheň dosáhl oblasti rozhraní a rozšířil se přes oblast farem. A konečně, sektor Mamio v La Orotavě je velmi strmá oblast, obtížně přístupná, kam zasahují především letecké zdroje.

Evakuace

Prozatím požár postihuje asi 60 hektarů půdy a již má asi 3 200 evakuovaných obyvatelů, asi 3 000 patřících do čtvrti La Corujera v Santa Úrsula a dalších 200 Pino Alto v La Orotava, kteří jsou v provizorních přístřešcích zřízených oběma obcemi. Noc tam strávilo asi 130 lidí. Čísla se proto během dopoledne nezměnila.

Z týmů pro zásah a posílení lesních požárů (EIRIF) bylo uvedeno, že tým z El Hierra a další z La Gomery přicestovali na Tenerife a během dopoledne tohoto čtvrtka se připojili k práci na vyhasnutí. Aktivovány byly také jednotky a dva vrtulníky EIRIF se základnou na ostrově La Palma.

Státní média

Kromě prostředků poskytnutých Cabildem a kanárskou vládou bylo tento čtvrtek nasazeno více než 130 pozemních jednotek a šest leteckých prostředků vlastněných státem. Jedná se o 119 vojáků UME s 36 prostředky, stejně jako letecké zdroje umístěné na základnách BRIF Puntagorda v La Palma. Pracují v koordinaci se sdělovacími prostředky vlády Kanárských ostrovů a Cabildo de Tenerife, jak uvedla vládní delegace na ostrovech. Kromě toho se připojilo 20 agentů civilní gardy a národní policie, aby poskytli podporu při organizaci a vyklizení postižených oblastí.

Ve čtvrtek ráno bylo předsunuté velitelské stanoviště umístěno na Camino Antiguo Calvario, odkud je koordinováno více než 160 pozemních jednotek a celkem 10 leteckých prostředků. Stejně tak byly otevřeny pavilony Quiquirá v La Orotava a městský sportovní pavilon Santa Úrsula, kde bylo během noci navštíveno 133 lidí.

Zdroj: eldiario.es