Zemětřesení: strach v Neapoli, školy zavřené

Žhavé aktuality/Ze světa

03.10.2023 | Neapol/ Itálie
Zemětřesení: strach v Neapoli, školy zavřené

Jednalo se o zemětřesení o síle 4,0 stupně, které bylo cítit v pondělí večer v Neapoli a o kterém informovala řada uživatelů také na sociálních sítích. Zemětřesení bylo lokalizováno operačním střediskem INGV-OV (Neapol) s epicentrem v oblasti Campi Flegrei a bylo zaznamenáno ve 22:08:26 italského času v hloubce 3 km.

V tuto chvíli někteří požadují ověření prasklin, ale žádné zprávy o poškození hasičského sboru, po zemětřesení o síle 4,0 došlo v pondělí večer krátce po 22 v Neapoli s epicentrem na Phlegraean Fields.

V hlavním městě Kampánie vyšlo po zemětřesení mnoho občanů do ulic, a to jak v historickém centru, tak na nábřeží a v kopcovité oblasti města. Intenzita byla silná a také poměrně dlouhá.

Od 22:08 Národní institut geofyziky a vulkanologie zaznamenává seismický roj v oblasti Phlegraean Fields s velkou událostí o magnitudě 4,0. Po této události se italská situační místnost odboru civilní ochrany spojila s místními strukturami Národní služby civilní ochrany. Otřes pocítilo obyvatelstvo, ale od prvních kontrol v tuto chvíli nebyly hlášeny žádné škody.

Obec Pozzuoli sleduje situaci minutu po minutě a vede dialog s občany na sociálních sítích.

Za úsvitu nový šok. Strach, ale žádná škoda v noci na Phlegraean Fields, v Neapoli. Kolem 4:20 ráno z INGV v Neapoli byl zaznamenán další otřes o síle 2,4 stupně po pondělním pozdním večeru o síle 0,<>. Mnozí vyšli do ulic, ale nebyly hlášeny žádné škody na věcech ani na lidech. Šok zřetelně pocítili obyvatelé Pozzuoli, v neapolských čtvrtích Bagnoli, Agnano, Fuorigrotta a Pianura, až po Licola a Quarto v provincii Neapol.

V Pozzuoli školy zavřené. "Dočasně jsem pozastavil výuku a dnes ráno jsem provedl další kontroly ve školních budovách a neměly by být žádné problémy. Strávili jsme noc sledováním území: mezi občany je jen velký strach, spousta strachu. Reagovali jsme na některé zprávy, které se k nám dostaly, ale žádné škody." Řekl to Luigi Manzoni, starosta Pozzuoli, oblasti zasažené zemětřesením. "Samozřejmě existují obavy, existuje úzkost, ale musíme si být vědomi toho, že je to fenomén, který nás nikdy neopustí - zdůraznil Manzoni - takže musíme žít s fenoménem bradyseismu a realizovat tyto aktivity na zmírnění rizik, jak to již děláme. Musíme uklidnit občany a poskytnout správnou komunikaci."

Kontroly budov pokračují. "Po včerejším šoku 22.08 s epicentrem v Phlegraean Fields, 12 zásahů hasičského sboru pro kontrolu stability budov v oblasti Pozzuoli. V některých ověřených budovách jste našli malé léze." Hasičský záchranný sbor píše na X.

Anas kontroly také probíhají. Aktivované poskytnuté protokoly a postupy. Zejména technici Anas, specializovaní na kontroly mostů a viaduktů, prováděli zvláštní kontroly prací na státních silnicích 7 Quater "Domitiana", 686 "di Quarto", "268 del Vesuvio" a státních silnic 162 NC "Asse Mediano" a 162 Dir "del Centro Direzionale". Činnosti skončily v časných nočních hodinách a nevykazovaly anomálie nebo strukturální poškození silničního plánu a silničních prací. Cirkulace je pravidelná na tepnách postižených kontrolami.

Na Festival delle Regioni v Turíně se k zemětřesení vyjádřil ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin: "Oblast Flegraean Fields je oblast, která je neustále pod kontrolou a je pod kontrolou, protože je velmi nestabilní, je to problém celé oblasti Vesuvu. Proti zemětřesným rojům musíme být připraveni, pokud by nastaly vážnější situace. Evakuační plán tu je a byl tam už léta, také proto, že to není problém, který dnes vzniká."

Zdroj: lidentita.it, tgcom24