COVID-19 - pomoc členů JPO II a JPO III ve zdravotnictví

Žhavé aktuality/Oznámení

29.11.2021 | Královéhradecký kraj
COVID-19 - pomoc členů JPO II a JPO III ve zdravotnictví

Hasičský záchranný sbor České republiky provádí sběr informací o dostupných dobrovolných kapacitách pro pomoc ve zdravotnických zařízeních a u poskytovatelů pobytových sociálních služeb z řad členů JPO II a JPO III. Jedná se o předběžný průzkum možností, které dokáže v současné době organizovaná požární ochrana nabídnout.

Webový formulář pro přihlášení dobrovolníků z řad členů JPO II a JPO III z Královéhradeckého kraje: https://forms.gle/CWTEtPcZwGqWb2bz6
Formulář vyplňujte do 4. 12. 2021.

Stanovené zásady pro možné nasazení členů JSDH obcí:

• Možné je pouze využití členů jednotek JPO II a JPO III. Členové se hlásí na základě jejich dobrovolného rozhodnutí – velitel jednotky zajistí projednání a shodu nasazení členů se zřizovatelem jednotky (obcí).
  • Členové JPO – dobrovolníci musí mít dokončené očkování (14 dnů od podání druhé dávky, nebo 14 dnů od podání jednodávkové vakcíny).
  • Náplní dobrovolnické činnosti by byly pomocné práce ve zdravotnických zařízeních a u poskytovatelů pobytové sociální služby.
  • Nasazení členů jednotky nesmí ohrozit akceschopnost jednotky pro plnění úkolů v rámci poplachových plánů.
  • Dobrovolníci by měli být schopni poskytnout pomoc v souvislém časovém úseku zpravidla 7 dnů s možným prodloužením – formou plánovaných směn.
  • Nasazení dobrovolníků se předpokládá prioritně na území příslušného kraje, v případě nasazení mimo „dojezdovou vzdálenost“ by bylo zajištěno ubytování. Nasazení mimo území kraje by bylo projednáno s dobrovolníky a příslušným KŠ kraje.

Další podmínky:

• Nasazení dobrovolníků se předpokládá na základě žádosti oprávněného žadatele (zdravotnické zařízení, poskytovatel pobytové sociální péče) u krizového štábu kraje a po projednání v krizovém štábu kraje – podmíněno souhlasem hejtmana kraje o využití pomoci dobrovolníků z JPO II a JPO III.
  • Oprávněný žadatel by po souhlasu KŠ kraje zajistil poskytnutí veškerých OOP, zaškolení a stravování dobrovolníků.
  • V případě nasazení dobrovolníků by se jednalo o „zásah“ jednotky na výzvu KOPIS. Zřizovatel by si v případě, kdy se jedná o zásah mimo území obce, mohl požádat o úhradu nákladů (refundace mezd, náklady na PHM) v rámci neinvestiční dotace.

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí