Dva měsíce s koronavirem

Žhavé aktuality/Oznámení

05.05.2020 | Jihomoravský kraj
Dva měsíce s koronavirem

Pondělí, 4. května 2020 - Jsou za námi dva měsíce, kdy jsme museli kromě běžných výjezdů zvládat i nové úkoly a povinnosti.

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje se aktivně zapojil do boje s koronavirem 9. března službou našich příslušníků na hraničním přechodu v Mikulově, kde měřili tělesnou teplotu cestujícím.

Na krajském ředitelství v Brně jsme zřídili improvizovaný sklad s ochrannými pomůckami a hasičské vozy najely tisíce kilometrů při distribuci  materiálu do celého kraje. Mezi další naše aktivity patřilo zapojení do repatriace českých občanů. Příslušníci HZS JmK také pracovali v krizových štábech a zajišťovali nepřetržité plnění úkolů, které k nám přicházely.

Chemická laboratoř HZS JmK v Tišnově připravila přes 13 000 litrů lihové desinfekce nejen pro naše potřeby, ale také pro Policii ČR nebo Krajský úřad JmK. Příslušníci z laboratoře se zapojili i do dezinfekce ozonizací vozidel a služeben Policie ČR.

Uplynulé dva měsíce byly náročné také pro naše Krajské operační a informační středisko, které i při pandemii muselo řešit vysílání jednotek k událostem a to upraveným způsobem. Režim tohoto pracoviště přešel z 12 hodinových směn na 24 hodinové a minimalizoval se vzájemný kontakt osob a směn. Od poloviny března byli operátoři tísňových linek 112 a 150 zahlceni dotazy ohledně nemoci COVID-19. Operační středisko také zajišťovalo komunikaci s příslušnými úřady a hygieniky a koordinovalo plnění úkolů ve spolupráci s Generálním ředitelstvím HZS ČR.

Současně s úkoly, které jsme plnili a některé dosud plníme směrem ven, jsme přijali řadu opatření také uvnitř sboru, aby se minimalizoval vstup nákazy mezi hasiče. To se podařilo a v uplynulých dvou měsících jsme měli pouze 1 nakaženého příslušníka na Břeclavsku (který je již zdráv) a 13 osob v karanténě.

Nákaza COVID-19 se propsala také do našich statistik. Od 1. 3. do 30. 4. jsme zasahovali v souvislosti s tímto onemocněním u 96 událostí. Jednalo se především o dezinfekci osob, prostor a dopravních prostředků dalších složek IZS. Patří sem ovšem také výstavba stanů, rozvoz zdravotnického materiálu nebo dezinfekce ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice. Ta se uskutečnila celkem čtyřikrát. Naposledy tomu bylo včera ve večerních hodinách.

Kromě těchto událostí evidujeme také 207 činností nezásahového charakteru. Jedná se o akce, kde není bezprostřední ohrožení – např. rozvoz dezinfekce příp. jiného materiálu.

Celkově tak evidujeme za uplynulé dva měsíce přes 300 aktivit v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Jaroslav Mikoška – tiskový mluvčí HZS JmK

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje