ECCOTARP - Pomáháme hasit poškozené elektromobily a bránit jejich znovuvznícení

Žhavé aktuality/Oznámení

12.06.2023 | Lysá nad Labem/ Středočeský kraj
ECCOTARP - Pomáháme hasit poškozené elektromobily a bránit jejich znovuvznícení

Problémy s požáry a nelehkým hašením vzplanutých elektromobilů již potrápily nejeden tým hasičů. Kompletní uhašení elektromobilu totiž vyžaduje delší čas a hodně vody. Navíc po jeho uhašení hrozí riziko dalšího vznícení poškozené baterie vozu. S řešením těchto problémů významně pomáhají nové produkty od ECCOTARP - Skládací kontejner na dohašování a ochlazování elektromobilů a Teplotní alarm pro sledování teploty baterie vozu.

Skládací kontejner je svou konstrukcí a rozměry vyvinutý speciálně na dohašování a ochlazování elektromobilů a hybridních vozů jejich zaplavením vodou na nezbytně nutnou dobu. Zachlazení spodní části vozu, kde jsou umístěny trakční baterie, spolehlivě zamezí opětovnému vznícení baterie vozu a vzniku dalšího požáru. Unikátní skládací konstrukce umožňuje z balíku o velikosti cca 1m³ vytvořit během několika minut nádrž o objemu 14 400 litrů. Kontejner může být použit jako okamžité řešení v terénu nebo může být ve složeném stavu k dispozici na speciálních místech určených pro skladování vyřazených elektromobilů (karanténní místa), kde až do okamžiku nutnosti použití nezabírá téměř žádné místo a v případě potřeby je možné ho okamžitě sestavit a použít.

Skládací kontejner - přepravní tvar

Poškozený vůz může být do prostoru kontejneru natlačen přes sklopenou bočnici nádrže nebo spuštěn do uzavřeného kontejneru za pomoci jeřábu.

Skládací kontejner - připraven pro umístění elektromobilu

Skládací kontejner - nájezd poškozeného elektromobilu

Skládací kontejner pro hašení elektromobilů - použití

Standardní rozměr kontejneru je 6 000 × 3 000 × 850 mm, ale může být navržen a vyroben v jakékoliv jiné velikosti dle přání zákazníka. Teplotní rozsah jeho použití je od -30 °C až do +70 °C. Pro snadné napuštění a vypuštění je kontejner standardně vybaven výpustným otvorem se zátkou. Při výrobě byla použita silnější poplastovaná textilie se speciální povrchovou úpravou v samozhášivém provedení, vyztužená polyethylenovou tkaninou. Použitý materiál odolává nebezpečným látkám. Vnější 3dílné skládací boční vzpěry jsou vyrobeny z pozinkované (alternativně nerezové) oceli.

Skládací kontejner byl podroben řadě zátěžových testů a simulací.

Vedle Skládacího kontejneru nabízí ECCOTARP další preventivní opatření proti vznícení baterie elektrovozu. Teplotní alarm umístěný uvnitř elektromobilu neustále monitoruje teplotu baterie a v případě překročení nadefinované kritické teploty okamžitě zašle varovnou zprávu nadefinovaným příjemcům. Přivolaní pracovníci mohou poté podniknout příslušné kroky k ochlazení baterie, čímž zabrání vzniku požáru.

Teplotní alarm

Příklad umístění teplotního alarmu a čidel ve voze

Teplotní alarm je tedy automatický hlídač vyvinutý pro sledování teploty baterie elektromobilu zejména po nehodě nebo poruše, kdy je poškozený vůz umístěn na karanténní nebo jiné k tomuto účelu určené místo. Přístroj měří teplotu baterie prostřednictvím 3 teplotních čidel. Ty jsou umístěny do interiéru vozu tak, aby monitorovaly celou podlahovou plochu vozu vč. zavazadlové části. Po nastavení a aktivaci alarmu zařízení v pravidelných 6ti hodinových intervalech zasílá report o stavu teplot čidel až 5ti nadefinovaným příjemcům. Dojde-li k neočekávanému překročení nastavené kritické úrovně teploty baterie, odešle přístroj okamžitě varovnou zprávu formou SMS a e-mailu nadefinovaným příjemcům. Díky tomuto rychlému hlášení vzrůstající teploty a následnému včasnému zásahu obsluhy je riziko vznícení baterie vozu téměř nulové.

Provozní doba alarmu na jedno nabití je cca 3-5 týdnů a je závislá na specifických podmínkách použití.

K teplotnímu alarmu lze přikoupit nadstandardní příslušenství – Sirénu a Maják. Tyto přídavné moduly zvyšují účinnost hlášení překročení krizové úrovně teploty světelnou a zvukovou signalizací.

Teplotní alarm - aktivní maják oznamující překročení teploty baterie

Produktové portfolio řady ECCOTARP dále zahrnuje speciální skládací záchytné vany pro nejrůznější účely, velkoobjemové nádrže, navíječe požárních hadic, podlahové bariéry a další produkty vhodné pro použití složkami IZS a v průmyslu. Kompletní produktové portfolio ECCOTARP naleznete na webu www.eccotarp.com.

TARP-reklama.png