Evidence letních táborů může pomoci i hasičům

Žhavé aktuality/Oznámení

27.06.2019 | Česká republika
Evidence letních táborů může pomoci i hasičům

K létu a prázdninám patří neodmyslitelně dětské letní tábory. Co udělat pro jejich lepší zabezpečení? Informujte o něm hasiče. Hasičský záchranný sbor eviduje dětské tábory skrz webovou aplikaci, díky které může v případě mimořádné události místo konání lokalizovat a včas poskytnout potřebnou pomoc.

Aplikace slouží k evidenci dat o dětských táborech, školách v přírodě či zotavovacích akcích, které mohou být využity v rámci zásahů složek integrovaného záchranného systému. Veškerá uvedená data jsou použita výhradně pro potřeby složek IZS pro včasné poskytnutí potřebné pomoci v případě mimořádných událostí.

Ohlášení konání akce prostřednictvím portálu https://tabory.izscr.cz/ nenahrazuje případnou povinnost pořadatele ohlásit tábor orgánům ochrany veřejného zdraví (OHS). Tuto povinnost mají všichni pořadatelé táborů delších než 5 dnů pro více než 30 dětí mladších 15ti let. Do aplikace je však možné, a ze strany hasičského záchranného sboru také vítané, pokud zde budou nahlášeny i menší tábory a zotavovací akce, které mají méně než 30 účastníků.

Evidována jsou tato data:

• název a popis tábora
  • adresa tábora včetně souřadnice (s možností zaměření přímo v mapě)
  • termín konání tábora
  • organizátor
  • hlavní vedoucí
  • telefonní kontakt na vedoucího a telefonní kontakt do místa tábora
  • počet dětí a počet dospělých

Data jsou v systému složek IZS využívána v mimořádných situacích. Díky údajům ze systému může krajské operační a informační středisko HZS kraje  přesně lokalizovat tábor při hlášení mimořádné události v místě konání, například v případě požáru, úrazu, ale také při ohrožující meteorologické situaci jako jsou přívalové deště nebo pády stromů po silném větru. Zároveň mohou být data využita pro případné zaslání výstrah Českého hydrometeorologického ústavu v případě hrozby silných bouřek nebo přívalových dešťů.

Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: Ilustrační (zdroj wikipedia.cz)
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje