HASIČI RADÍ: Zkontrolovali jsme průjezdnost ulic. Jak na správné parkování?

Žhavé aktuality/Oznámení

10.09.2021 | Olomoucký kraj
HASIČI RADÍ: Zkontrolovali jsme průjezdnost ulic. Jak na správné parkování?

Jezdíme velkými automobily. Pokud potřebujete pomoci, musíme se k vám dostat co nejblíže. I na velkých sídlištích či v zapadlých, úzkých uličkách v menších městech.

Čas od času však narážíme na vozidla zaparkovaná v zatáčkách, křižovatkách, u žlutého pozemního značení či na nástupních plochách pro požární techniku. I tak totiž parkují řidiči ve městech v Olomouckém kraji.

zabreh_sidliste_krumpach_3.jpgPrůjezd výškové techniky sídlištěm Krumpach v Zábřehu

Potvrdily to kontroly průjezdnosti, které HZS Olomouckého kraje uskutečnil během srpna ve větších městech. Smyslem této iniciativy bylo asertivně upozornit slušné řidiče, aby dodržovali základní pravidla správného parkování. Hasiči vyrazili v našich dva a půl metru širokých a více než 8 a půl metrů dlouhých cisternách prověřit, zda v předem vytipovaných a exponovaných lokalitách projedou. V krajské metropoli narazili hned na několik ulic, kde řidiči nevhodně zaparkovali a bránili tak plynulému průjezdu hasičské a záchranářské techniky. Šlo především o velká sídliště nebo jednosměrné ulice poblíž centra. Další potíže jsme zaznamenali ve větších městech v celém kraji, například v Prostějově, v Přerově, v Zábřehu, Jeseníku či Šternberku. Konkrétní problémové lokality najdete v mapě.

mapa_prujezdy_kraj_2021.png

Během kontrol jsme na špatně zaparkovaná auta umístili letáky, které mají řidiče nejen upozornit na chybu, ale také jim poradit, jak a kde parkovat správně. Chceme rovněž poukázat na zásadní fakt: abychom mohli obyvatelům měst pomoci, musíme k nim dojet, musíme mít možnost postavit dostatečně blízko místa zásahu výškovou techniku a musíme mít možnost odebrat vodu z nadzemních či podzemních hydrantů. Rovněž chceme upozornit na to, že až nás budete potřebovat, přeparkovat už nestihnete.

olomouc_zasah_prujezdnost.jpgI s takovými situacemi v záchranářské uličce se setkávají naši hasiči při cestě k zásahu

Zároveň bychom chtěli také připomenout, jak správně tvořit záchranářskou uličku, která je třeba především v hustém provozu na silnicích a v kolonách. Na videu se můžete podívat, jak se ulička určitě tvořit nemá: https://fb.watch/7WKXmZSc5j/

Připomeňte si proto s námi základní pravidla správného parkování i bezpečné průjezdnosti.

hasici_radi_prujezdnost_zari.png

Podrobnější informace najdete zde.

HASIČI RADÍ Podívejte se na další protipožární a bezpečnostní doporučení HZS Olomouckého kraje.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje