Hasiči jezdí stále na „zelenou“

Žhavé aktuality/Oznámení

19.12.2019 |  Pardubický kraj
Hasiči jezdí stále na „zelenou“

Dnes si hasiči převzali nová vozidla.

V těchto dnech zakoupil Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje dalších šest vozů Škoda Octavia Combi na CNG.

Tyto vozy doplní vozový park u HZS Pardubického kraje. Po jednom voze budou umístěny na územních odborech HZS kraje. Další bude sloužit zejména pro službu řídících důstojníků, poslední vozidlo pro službu komunikačních a informačních služeb. V žádném případě se nejedná o novinku. Hasiči na „zelenou“ již jezdí od roku 2013, kdy jsme zakoupili v CNG první dvě Škoda Citigo následovalo v roce 2016 5ks Škoda Octavia. Teď jich přibylo dalších šest.

Jedná se vozy s pohonem CNG u HZS Pardubického kraje. Důvodem pořízení vozidel byla snaha o snížení nákladů na provoz techniky sloužící například pro státní požární dozor,” říká kpt. Ing. Jan Badalec ze strojního oddělení HZS Pardubického kraje.

CNG je jedna z nejlevnějších pohonných hmot, navíc je dlouhodobě garantována z důvodu minimální výše spotřební daně (tj. podle zákona o spotřebních daních). Cena CNG včetně DPH se pohybuje okolo 26 Kč/kg což odpovídá cca 18 Kč/m3 – což je ekvivalent 1 litru benzinu. Jinak řečeno, při spotřebě 6 litrů benzinu na 100 km, je spotřeba CNG 6 m3 na 100 km, výsledkem jsou potom náklady v případě přeplňovaných motorů TSI kolem 1 Kč/km.

Plnění vozidel stlačeným zemním plynem (tlak 20 MPa) bude převážně probíhat ve veřejných plnicích stanicích CNG. Plnění se provádí prostřednictvím plnicí pistole výdejního stojanu, která se spojí s plnicí koncovkou vozidla. Palivovou nádrží CNG je soustava plynových tlakových nádob. Při jízdě se CNG z tlakových nádob prostřednictvím vysokotlakého plynového potrubí dostává do vysokotlakého regulátoru, kde dochází k redukci tlaku plynu na potřebný provozní tlak. Prostřednictvím palivové lišty se CNG přivádí od regulátoru plynu k jednotlivým vstřikovačům, které zajišťují vstřikování plynu do jednotlivých válců. Elektronická část plynové zástavby – řídící jednotka slouží k správnému provozu vozidla na zemní plyn, řídí dávkování plynu. Na přístrojové desce automobilu je pak umístěn ukazatel množství CNG,” vysvětluje kpt. Jan Badalec.

Všech šest vozidel v pořizovací hodnotě 3 132 000Kč s DPH bylo převzato u Auto HYBEŠ, s.r.o., Dřenice. Předpokládaná roční úspora nákladů na PHM nově pořízených vozidel při nájezdu 15 000 km, na auto a rok, bude činit oproti starším vozům více než sto tisíc korun ročně.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje