Hasiči na La Palmě se nepřestávají snažit i přes obtíže

Žhavé aktuality/Oznámení

22.09.2021 | La Palma/ Kanárské ostrovy
Hasiči na La Palmě se nepřestávají snažit i přes obtíže

Láva se i přes pokusy hasičů dostává do centra Todoque

Hasiči, kteří se přesunuli na ostrov La Palma, nouzové konsorcium Gran Canaria, aby pomohli svým kolegům při erupci sopky, zahájili toto úterý večer zoufalou operaci: pokuste se nasměrovat obrovský proud lávy do rokle, abyste co nejvíce zachránilo město Todoque.

"Ve snaze, aby se to nestalo," řekl jeden z hasičů, kteří se na operaci podíleli, ve videu, které ukazuje jejich úsilí, jak s buldozery odkopaly široký příkop v naději, že lávová řeka, která je u bran města, si vybere snadnou cestu a bude pokračuje dolů roklí.

Video zde:

Strategie je zoufalá.  Vyžaduje také ochlazení boků lávy tak, aby byl pohyb soustředěn v centru... a pokusit se ji "vést" do rokle poblíž kostela.

"Podmínky a orografie místa to na rozdíl od jiných míst umožňují, ale nevíme, jestli to bude fungovat," uznávají.

Ale úkol usměrnit ohnivou řeku, v žádném případě pomalu neposouvá, je nejistý: láva je několik metrů vysoka a za ním je sopka, která nezastaví tok lávy. A tlačí dolů ze svahu.

Jen "ochlazovat" v povrchové kůře, jak se hasiči snaží, se zdá nemožné: je to roztavená skála při více než 1000 stupních.

"Nakonec láva přišela do vesnice. Jde pomalu, ale... nezastaví se," říká další hasič a ukazuje svým kolegům situaci na videu natočeném ve 20:30.m.

Zda ji dostanou nebo ne, bude známo po celý den, ale jak sami hasiči z Gran Canaria říkají, ať už to není marná snaha.

Během dnešního rána vlna však lávy odplavila vše, co ji stálo v cestě.

Video zde:

Všechno, co toto úterý stálo na západě La Palmy, ve středu přestalo existovat.

Stres, úzkost a beznaděj místních obyvatel. Jsou to pocity, které se nejvíce zasáhnou postižené obyvatelstvo, které vidí, jak jsou vzpomínky na jejich život pohřbeny pod čedičovou skálou s popelem. V této situaci se psychologové obrátili, aby vyjádřili podporu občanům v této první fázi mimořádné situace.