Hasiči potápěči v Pardubicích působí již více než dvacet let

Žhavé aktuality/Oznámení

27.10.2019 | Pardubice/Pardubický kraj
Hasiči potápěči v Pardubicích působí již více než dvacet let

Potápěči z Pardubic jsou tu hned pro několik krajů.

Na centrální hasičské stanici v Pardubicích již více než 20 let působí hasiči potápěči. Je to jedna z činností, kterou profesionální hasiči vedle hasičů chemiků a lezců, vykonávají.

Aby se hasič stal potápěčem, musí splňovat přísná kritéria daná interními předpisy. Především musí projít speciální lékařskou prohlídkou a úspěšně absolvovat úvodní potápěčský kurz získat minimálně jednoletou praxi jako potápěč. Se získanými zkušenostmi a prokázanými ponory, může postoupit do dalšího kurzu a získat oprávnění potápěč II. stupně a být zařazen jako výjezdový potápěč.

Hasiči a tvrdý výcvik pod vodou

Ale ani pak nemůže být z bezpečnostních důvodů nasazován u všech mimořádných událostí a do libovolných hloubek. „Teprve když se může prokázat více potápěčskými ponory do určitých hloubek, pak může být zařazen do pokročilých kurzů. Jako například potápění se směsí nitrox nebo přilbové potápění. Potápěč s nejvyšší kvalifikací instruktora potápění u hasičů pak na základě minimálně čtyřleté praxe a více než 100 napotápěných hodin, může zasahovat i v hloubce větší, než je 40 m, aniž by měl přímý výstup k hladině,“ přibližuje náročnost této činnosti instruktor potápěčů pprap. Jakub Štěpánek, profesionální hasič ze stanice v Pardubicích.

Potápěčská činnost je na vysoké úrovni. Průběžně probíhá vybavování technickými prostředky a rozšiřování skupiny o nové členy, ale provádí se také zdokonalovací výcviky.

Hasiči-potápěči musí ovládat nejen praxi, ale také teorii, která obnáší perfektní znalosti z fyziologie, anatomie, fyziky, první pomoci a musí vědět i o veškerém nebezpečí, které jim pod vodní hladinou může hrozit. Na konci všech kurzů potápěče prověří závěrečný test a praktická a ústní zkouška.

„Příslušníci pardubické potápěčské skupiny se již zúčastnili mnoha zásahů na vodních plochách, jejich operační nasazení je v několika krajích. Potápěčská skupina v Pardubicích je opěrným bodem pro Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Olomoucký kraj. Hasiči potápěči slouží nepřetržitě 24 hodin denně. Slouží vždy dva dny a třetí den se střídají s potápěči z Hradce Králové a Olomouce,“ říká pprap. Jakub Štěpánek, který má za sebou již více než 300 ponorů.

Nejčastější zásahy? Vyhledávání věcí pod vodou

Nejčastěji se jedná o záchranu a vyhledávání tonoucích se osob, o automobily po dopravní nehodě, které skončí pod hladinou nebo hledání různých předmětů které skončí pod hladinou. Důležité je také říci, že potápěči zasahují v každém ročním období a v každou noční nebo denní hodinu.

Na pardubické stanici slouží potápěči v počtu 3-6 příslušníků na směnu, která trvá 24 hodin. Při složitějších zásazích jsou povoláváni další potápěči z volna.

„Každý z nás absolvuje i specializační kurzy. Výcvik potápěčů probíhá za stejných podmínek jako zásah. V průběhu roku se pravidelně připravujeme a absolvujeme i patřičné kurzy,“ doplňuje náročnost potápění instruktor potápěčů pprap. Jakub Štěpánek.

Specializační kurzy se pak zaměřují například na potápění se směsí Nitrox, kdy je jako dýchací plyn bohatší na kyslík a se sníženým procentem dusíku. „Používá se ke snížení dekompresních časů a prodloužení pobytu u dna,“ upřesňuje Jakub Štěpánek. Mezi další specializační kurzy patří například přílbové potápění – potápění se střední soupravou Kirby Morgan, aby hasiči potápěči mohli zasahovat například v kontaminovaných vodách.

Střední potápěčská souprava je umístěna na stanici v Hradci Králové a Olomouci. S tímto zařízením se tak stáváme opěrným bodem pro celou Českou republiku.

„Cvičíme i zásahy s tímto zařízením. Většinou se vše odehrává v nulové viditelnosti, kdy je potápěč spojen s hladinou pomocí vzduchové hadice a komunikačního kabelu a jedná se o velmi náročnou psychickou i fyzickou zátěž,“ uvádí Jakub Štěpánek a dodává, že „potápěč je odkázán většinou pouze na komunikaci a řízení ze břehu a své zkušenosti získané desítkami hodin pod vodou. Musíme například zvládat uvázání uzle po slepu, různé spojování i montování matek či šroubků. Pracujeme v obleku s rukavicemi a hmat a motorika je o to náročnější.“

Speciální automobil pro potápěče

Výcvikovými místy pro hasiče v Pardubickém kraji jsou zejména lomy Leštinka a Borek. Leštinka je dokonce jednou ze základen potápěčů. Dále hasiči potápěči trénují na vodním díle Seč, využívají i písníky na Pardubicku a další lokality dle dohody v Libereckém, Pardubickém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji.

Na místa zásahu i výcviku se dopravují hasiči speciálním potápěčským automobilem, který mají k dispozici již řadu let. Vozidlo je vybaveno komplety pro 12 potápěčů, nalezneme zde např. zásobníky vzduchu 2x10 litru na 300 barů, celoobličejové masky s komunikací, suché obleky, zdvihací vaky na zvedání těžkých předmětů, lana a vázací prostředky pro práci nad i pod vodní hladinou.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje