Hasiči představují svoje Kartoňáky

Žhavé aktuality/Oznámení

10.01.2022 | Jihočeský kraj
Hasiči představují svoje Kartoňáky

Troufám si říct, že pořád ještě nevíte, co všechno hasiči dělají. Většina z vás si hasiče představí jako ty, co zachraňují lidi z hořícího baráku, vytahují lidi z aut při nehodách, brodí se po kolena v bahně. Hasiči toho ale umí daleko víc. V době distanční výuky, zavírání školek a škol, stop exkurzí na našich požárních stanicích jsme si řekli, že je zapotřebí začít dělat preventivně výchovnou činnost úplně jinak, než jsme byli zvyklí. A tak vznikli Kartoňáci.

Co nebo kdo vlastně jsou ti Kartoňáci?

Kartoňáci jsou výchovný projekt pro děti předškolního věku a pro malé školáčky. Jsou to pětiminutové šotíky vždy na nějaké téma – požár doma, bezpečné koupání, bruslení, pouštění draka, linky tísňového volání, sirény, rozdělávání ohně v přírodě. Zatím se nám podařilo dokončit 8 dílů Kartoňáků. Proč Kartoňáci? Kartoňáci jsou vyrobeni prostě z kartónu, z kousků krabic – kulisy, loutky, všechny rekvizity.

Každým dílem nás provází děti Anička a její bráška Jenda (Anička je ta chytrá, co všechno ví, a Jenda ten, co se ptá a občas taky zlobí). Počáteční potíže, kdy se nám nepodařilo z našich čtyřicetiletých hlasů udělat hlasy dětské, jsme překonali a „naverbovali“ jsme na tuhle prácičku studenty třeboňského gymnázia Filipa Mráčka a Emu Lívanskou - holt ani hasiči nezvládnou všechno. A Kartoňáky se podařilo úspěšně natočit.

Koukněte na naše Kartoňáky, zaručeně se pobavíte a hlavně se i něco z tý naší hasičiny naučíte.

Všechy díly naleznete na našem youtubovém kanále.

(autorka: kpt. Mgr. Kamila Mráčková)

Zdroj: HZS Jihočeského kraje