Hasiči předvedou na Dnech NATO techniku pro lesní požáry

Žhavé aktuality/Oznámení

16.09.2022 | Mošnov/ Moravskoslezský kraj
Hasiči předvedou na Dnech NATO techniku pro lesní požáry

Letošní hasičská expozice na Dnech NATO (17.-18.9.2022) na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově bude zaměřena na likvidaci lesních požárů, především v souvislosti s nedávným rozsáhlým požárem v NP České Švýcarsko. Profesionální hasiči zde budou prezentovat společnou expozici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a Záchranného útvaru HZS ČR.

HZS MSK představí ve statické ukázce několik vozidel – lesní speciál Renault Camiva (nádrž 4 000 litrů vody), CAS 20 Tatra v provedení pro lesní požáry (nádrž 4 000 litrů), přepravní pásové vozidlo PV-Hägglunds (v přední a zadní části dokáže přepravit až 18 osob), velkokapacitní čerpadlo Somati, spolu s nimi terénní čtyřkolku Arctic Cat, která je nasazována u větších lesních požárů. V expozici bude rovněž instalován bambi vak, který slouží k hašení požárů v podvěsu pod vrtulníky. Ukázku doplní speciální dron s termovizí, sloužící v rámci lesních požárů k monitoringu skrytých ohnisek požáru.

U vystavené techniky budou i letos přítomni zkušení hasiči, kteří budou odpovídat na nejrůznější dotazy návštěvníků, a to nejen ohledně vystavených vozidel, ale i života hasičů na stanicích, včetně jejich přípravy i zkušeností s velkými zásahy u lesních požárů.

Záchranný útvar HZS ČR přijede na letiště se dvěma zodolněnými (před požáry či výbuchy) cisternovými stříkačkami – průzkumnou či velitelskou stříkačkou Triton (nádrž 2 000 litrů vody) a stříkačkou Titan (nádrž 12 000 litrů vody), také s mohutnou velkoobjemovou cisternou Taurus (nádrž 21 000 litrů, délka téměř 13 metrů a hmotnost 44 tun).

Na jiném místě výstavní plochy se divákům představí vrtulník UH-60M Blackhawk Ozbrojených sil Slovenské republiky, který se zapojil do hašení požáru v NP České Švýcarsko. V rámci této statické ukázky budou představeny i technické prostředky používané pro letecké práce v rámci Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky, mezi něž patří bambi vaky, speciální sítě a nosiče pro přepravu osob, materiálu či hasebních látek v podvěsu pod vrtulníkem a mobilní nádrž o objemu 36 000 litrů.

Především pro děti bude v sousedství hasičských vozidel opět stát tradiční stan prevence HZS MSK s ukázkou vybraných technických a ochranných prostředků, hlavně ale s různými soutěžemi, kvízy a skládačkami o drobné ceny.

V neděli 18.9.2022 bude na letišti hasičům předáno 14 osobních automobilů Škoda Scala jako reprezentativní vzorek celkového daru Ministerstva vnitra, které pořídilo Hasičskému záchrannému sboru ČR 150 vozidel Škoda Kodiaq a 50 vozidel Škoda Scala. Na ploše letiště budou zastoupena vybraná vozidla Škoda Scala z HZS MSK (5 kusů), ze Záchranného útvaru HZS ČR (1), HZS Jihomoravského (2), Olomouckého (3) a Zlínského (2) kraje a také ze Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku (1 kus).

Příslušníci HZS MSK se i letos významně podílejí na celkové organizaci Dnů NATO. Jsou mj. členy bezpečnostního štábu akce a opět poskytují zázemí pro práci i odpočinek kolegů z dalších složek IZS, například ve formě několika týlových kontejnerů a stanů se stoly, lavicemi, elektřinou, wifi připojením a občerstvením.

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Foto: ilustrační