Hasiči si připomenou 100 let republiky

Žhavé aktuality/Oznámení

26.10.2018
Hasiči si připomenou 100 let republiky

Logo-100-let-republiky.JPGhzs3.jpg logobarev_sdh.jpgakce-spolecne-stoleti.jpg
Od pátku 26. října 2018 budou hasiči zapojeni do Přehlídky 2018 a všech doprovodných akcí.

Banner_vyroci_csr.png

 

genmjr-DR-s.jpg„Doba před 100 lety, kdy jsme vyjížděli jen k požárům je už dnes nepředstavitelná. Požáry činí v tuto chvíli pouze 12 % naší výjezdové činnosti. O to více narostl počet vysoce specializovaných činností. Dnes jsme 10 000 sborem profesionálů a zasahujeme u více než 120 000 zásahů ročně. A v tomto duchu se ponese i naše představení v rámci přehlídky." Popsal zapojení sboru jeho generální ředitel, genmjr. Drahoslav Ryba.


hasicCC.jpgCelé spektrum činností Hasičského záchranného sboru se představí prostřednictvím techniky, která bude k vidění jak na Letenské pláni celé tři dny, tak v průvodu během slavnostní přehlídky.

Celkem bude při nedělní Přehlídce na Evropské třídě defilovat 27 kusů hasičské techniky. A to jak té, která techn5.jpgjim běžně pomáhá při jejich práci, jako jsou velitelské automobily, cisternová automobilová stříkačka, Tatra Terrno se čtyřkolkou nebo pevným plavidlem na přívěsu, automobilový žebřík nebo vyprošťovací automobil. Tak té speciální nákladní automobil s hydraulickou rukou, sací bagr, obojživelný pásový transportér nebo vyprošťovací tank.

tatra.jpgNejzajímavějším kusem techniky bude, do užívání čerstvě hasiči převzatá, zodolněná cisternová automobilová stříkačka Titán.


ViewImage-aspxpru.jpg
V průvodu dále půjdou profesionální i dobrovolní hasiči. V pochodovém útvaru půjde více než stovka hasičů a neseno bude 31 praporů Hasičského záchranného sboru ČR a dobrovolných hasičů.


ViewImage-aspxtec.jpg
Na Letenské pláni pak bude vystaveno dalších 32 kusů hasičské techniky od té nejstarší, kterou bude reprezentovat zápřahová ruční stříkačka z roku 1897, až po moderní pásové vozidlo, čtyřkolku nebo kontejner nouzového přežití.

logo-praga.pngZajímavostí bude hasičský automobil Praga vyrobený v roce 1918, který slaví přesně 100 let jako naše republika.

hasicB.jpgSoučástí doprovodného programu budou po všechny tři dny (vždy dvakrát denně) dynamické ukázky práce jednotlivých složek. HZS hl. m. Prahy, Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy předvede veřejnosti ukázky zásahu při vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel.

hasicB.jpgV klidové zóně Letenské pláně budou vybudovány stanoviště pro prezentaci HZS ČR a stánky preventivně výchovné činnosti.  Děti i dospělí si zde budou moci vyzkoušet své znalosti z požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Na největší znalce a nejlepší luštitele čekají hasičské dárky, včetně tolik oblíbených knížek Hasičských pohádek.

hasicB.jpgV rámci oslav proběhne také Slavnostní přísaha a slib příslušníků HZS ČR, Policie ČR a Armády ČR na Hradčanském náměstí dne 27. října 2018 od 11. hodin. Nezapomenutelný zážitek ze slavnostního přijetí ke sboru v tento den tak získá 120 nových příslušníků HZS ČR.

hasicB.jpg
Do realizace přehlídky je zapojeno 350 příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Veškeré významné body programu ze slavnostní akce oslav sta let československého státu budou živě hasicB.jpgpřenášeny na velkoplošné obrazovky. Vstupné na všechny výše zmíněné akce jsou zdarma. Návštěvníci musí počítat se zvýšenými bezpečnostními opatřeními v místech konání.

info4.jpg image-ashx.jpg

INFO.pngDopravní opatření během konání  Přehlídky ke 100. výročí vzniku samostatného československého státu
http://www.dpp.cz/omezeni-dopravy/dopravni-opatreni-behem-konani-vojenske-prehlidky-ke-100-vyroci-vzniku-samostatneho-ceskoslovenskeho-statu/

INFO.pngEvropská třída: krátkodobé změny provozu
http://www.dpp.cz/omezeni-dopravy/evropska-trida-kratkodobe-zmeny-provozu-vojenska-prehlidka/

INFO.pngProgram ke stáhnutí


ViewImage-aspxgh.jpg

 

INFO.pngNávštěvní řád

SINFO.pngeznam vystavené techniky

 

Zdroj:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Foto: generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR