Než podpálíte čarodějnice

Źhavé aktuality/Oznámení

30.04.2018
Než podpálíte čarodějnice

 kraje.gifcar-4.jpg


RADY HASIČŮ Z REGIONŮ ČR


  

car3.jpg

NEŽ PODPÁLÍTE ČARODĚJNICE!


v109647_carodejnice-ilustracni-atlas-5.jpgHasičský záchranný sbor Středočeského kraje důrazně upozorňuje na nebezpečí vzniku požáru v souvislosti s pálením tzv. „čarodějnic“ o Filipojakubskou noc v návaznosti na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu(dále jen „ČHMÚ“) II. 1: Silný vítr - popis: „Při přechodu studené fronty se místy vyskytnou nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h)“. Výstraha je platná 30. 4. 2018 od 9:00 hodin do 16:00 hodin. 


Rozdělávání ohně ve volné přírodě je všeobecně požárně nebezpečnou činností, kterou je za běžných podmínek nutno přizpůsobit aktuálním podmínkám, tj. stavu a povaze okolních porostů, povětrnostním podmínkám, dostatečné vzdálenosti od vybraných objektů apod. – viz příloha.k článku

boni-vitr.jpg
V návaznosti na aktuální výstrahu ČHMÚ je nutno důsledněji přihlédnout k aktuálním povětrnostním podmínkám, tj. rychlosti a směru větru, posouzení podstatně širšího okruhu okolí místa pálení a stanovit dostatečná opatření, případně pálení odložit anebo od tohoto zcela ustoupit. Šíření požáru v nepříznivých podmínkách je velice rychlé a hrozí značné majetkové škody, újmy na zdraví a životech. 

paragraf2-(1).jpg
Dle generální klauzule zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, je každý povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířata a majetek. V případě, že nebudou stanovena dostatečná opatření proti vzniku požáru či bude založen oheň ve volné přírodě v době nepříznivých povětrnostních podmínek, Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje bude postupovat dle zákona a skutečnost bude vyhodnocovat jako jeho porušení.
kpt. Mgr. Libor Pospíšil, krajský vyšetřovatel požárů, HZS Středočeského kraje

PŘÍLOHA
ikona-pravosodje-c6f99e58b9.png 
SPALOVÁNÍ LÁTEK NA VOLNÉM PROSTRANSTVÍ – PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů hovoří jasně: každý si musí počínat tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou fyzické osoby dostat pokutu až do výše 20 000 Kč a pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení „čarodějnických“ ohňů - včetně přijatých protipožárních opatření - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje (dále jen „HZS kraje“), samozřejmě po předchozím souhlasu vlastníka pozemku, na kterém bude pálení prováděno. Při nesplnění této povinnosti může být právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě udělena pokuta až do výše 500 000 Kč. HZS kraje pak má při nahlášení pálení pravomoc nařídit přijetí dalších podmínek pro bezpečnost spalování, či spalování zcela zakázat.

Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, doporučujeme celou akci dopředu oznámit HZS Středočeského kraje, nejlépe elektronicky prostřednictvím internetu, na adrese www.hzssck.cz v záložce „evidence pálení“. Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. V případě velkých vater je dále užitečné se také domluvit s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny při spalování látek na volném prostranství, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požárů. Toto spalování včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit HZS kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může tuto činnost zakázat. Ohlášení spalování hořlavých látek, včetně kontaktu na zodpovědné osoby a stanovení opatření proti vzniku a šíření požáru se v podmínkách HZS Středočeského kraje provádí písemně, prostřednictvím spisovny (spisovna@sck.izscr.cz), nebo telefonicky na čísle 950 870 157 minimálně 5 dní předem.
paragraf_ikona.jpg
OBECNÁ PRAVIDLA PRO SPALOVÁNÍ HOŘLAVÝCH LÁTEK NA VOLNÉM PROSTRANSTVÍ:

Ø Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky, jako např. benzín, naftu či líh. V minulosti bylo nejedno vážné zranění způsobeno rozšířeným nešvarem, kdy poté, co se účastníkům oslav zdá oheň příliš malý, použijí k lepšímu rozhoření neposlušného plamene tyto nebezpečné kapalné látky. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je použití pevných či kapalných podpalovačů, které mají stabilní výhřevnost a především při jejich použití v okolí nevznikají výbušné páry.

Ø Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů, v případě větších vater - ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr, zbaveným jakýchkoliv hořlavin (pozor je nutno dát i na kořeny stromů a keřů) a vzdálené minimálně 50 m od kraje lesních porostů. V případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný, tedy 100 metrů. Zcela zakázáno je například rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě, na strništi, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí), v ochranných pásmech nadzemních rozvodů elektřiny a plynu, apod. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od obytných budov, hospodářských budov, či průmyslových objektů, včetně případných ochranných zón (čerpací stanice PHM, plnící stanice, apod.), neboť díky odletujícím jiskrám z vysoké vatry může dojít ke vzniku požáru. Pro rozdělávání ohně je ideální hliněný podklad.

Ø Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální meteorologické situaci, tedy jaký je směr a síla větru, uvážit, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek atd. Ø Dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout! Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání případnému zhroucení hranice do okolí – jinak může dojít k popálení přítomných, či ke vzniku požáru.

Ø Oheň nesmíte ponechat ani na okamžik bez dozoru, hlídejte ho, aby se nevymknul kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody, jednoduché hasební prostředky jako jsou lopaty, tlumice, případně motyky (popř. písek, hlínu), apod. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být o šíři nejméně 3 m a volně průjezdné. Při zajišťování průjezdnosti zvažte, zdali přítomné osoby mají kam z případné příjezdové cesty uhnout, aby samotní účastníci aktu netvořili neodstranitelnou překážku.

Ø Před odchodem z místa pálení nezapomeňte ohniště důkladně uhasit a přesvědčit se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které např. vítr může znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

Ø Při pálení ohňů by měla být neustále přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být dle § 78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi.

Ø Do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty či tlakové nádoby (rachejtle, světlice, patrony, nádoby se stlačeným plynem, munici). Oheň neroznášejte po okolí např. na zapálené větvi.

Ø „Zastav se, lehni si a kutálej se!“ Pokud se na vás vznítí oděv, neutíkejte – tím jen podpoříte hoření. Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej. Válejte se, dokud plameny neuhasnou – válením se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí to být látka z umělých vláken), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu. Při případném hašení oděvu na člověku nepoužívejte práškové či dnes již zakázané tetrachlorové hasicí přístroje – hrozí udušení člověka či vážné poškození zdraví. K případnému hašení použijte vodu, či na trhu dostupné hasicí spreje. Když se popálíte, postižených ploch se nedotýkejte, popálené místo ihned ponořte do čisté, studené a proudící vody a vyhledejte odbornou pomoc.

Ø S pálením čarodějnic je také bohužel dosti často spojeno pálení pneumatik. Tento zlozvyk velmi poškozuje životní prostředí a může mít i neblahé zdravotní následky. Stejně jako pálení jiných materiálů obsahujících chemické látky, také pálení pneumatik v otevřených ohništích je navíc pod hrozbou vysokých pokut zákonem přísně zakázáno. Dle zákona o ovzduší lze v otevřených ohništích spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí nebo suché rostlinné materiály. Povinnosti fyzických osob a podnikajících fyzických a právnických osob při pálení odpadů stanoví i další zákonné normy, např. zákon o ovzduší, zákon o lesích, zákon o odpadech nebo vyhlášky jednotlivých obcí, které upravují i možnosti pálení na volném prostranství - a někdy je i zakazují. Pokud se vám oheň vymkne kontrole, neváhejte a volejte hasiče prostřednictvím tísňových linek 112 nebo 150. V prostředí jako je zahrada, pole, les či louka se oheň dokáže šířit velice rychle. Sebemenší podcenění situace může způsobit neštěstí a značné materiální a ekologické škody s mnohdy nevratnými následky.
 


car3.jpg

Jak pálit čarodějnice bezpečně

Blíží se poslední dubnový den a s ním spojené lidové veselice známé jako "pálení čarodějnic".  Přestože jsme se v tento den v uplynulých letech nesetkali se závažnými požáry, přinášíme doporučení, která pomohou prožít tuto lidovou veselici bez problémů i letos.

paragraf2-(1).jpgNa úvod připomínáme, že právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení čarodějnických ohňů - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.  V Jihomoravském kraji tak mohou učinit skrze internetový formulář. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, doporučujeme celou akci dopředu přes formulář oznámit. Sníží se tím počet planých výjezdů, kterých může být v době pálení čarodějnic více.

 rada.jpgZákladní bezpečností pravidla:

  1. Dobře zvolit umístění ohniště. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný.
  2. Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru.
  3. Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.
  4. Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh. Daleko méně riskantní a ve výsledku stejně efektivní je např. použití pevného podpalovače, který má stabilní výhřevnost a především při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.  
  5. Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.
  6. Oheň se nesmí ponechat ani na okamžik bez dozoru.
  7. Mějte připravený dostatek vody, kdyby se oheň vymykal kontrole. Vhodná je proto spolupráce s místní jednotkou dobrovolných hasičů.
  8. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.
  9. Opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno.

Příjemné a bezpečné prožití tradiční lidové veselice Vám přeje Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje.

Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JmK

 

car3.jpg

Bezpečné pálení čarodějnic

Blíží se poslední dubnový den, se kterým je v našich zemích již tradičně spojeno pálení čarodějnic. Hojně rozšířený lidový svátek pro hasiče však často znamená zvýšený počet požárů. Aby Vaše pálení proběhlo bez následků, dbejte následujících rad: 

  • Zvolte vhodné místo ohniště. Ohniště by mělo být vzdáleno minimálně 50 metrů od lesa a 100 metrů od stohů. Pamatujte na dostatečnou vzdálenost od keřů a stromů a také od obytných a hospodářských budov, neboť odlétající jiskry mohou zapálit střechu. Ohniště bezpečně izolujte od hořlavých látek, například kameny nebo pískem.
  • Velikost ohniště volte tak, abyste jej dokázali zvládnout. Hranice ze dřeva musí být stabilní. Jinak hrozí její zhroucení, které může způsobit popálení a samozřejmě rozšíření požáru o okolí.
  •  Při rozdělávání ohně si nepomáhejte hořlavými kapalinami (benzínem, naftou, lihem). Použití těchto látek je velice riskantní. Může dojít až k explozivnímu hoření, které se snadno vymkne kontrole. Popáleniny způsobené ohněm patří k těm nejzávažnějším. Taktéž do ohně nikdy neházejte neznámé materiály, zejména plechovky se zbytky barev, chemikálie, uzavřené nádoby, spreje, apod. Nebezpečným zlozvykem je také spalování pneumatik. Pálení "nepřírodních" materiálů je zákonem přísně zakázáno!
  • Při pálení čarodějnic trvale sledujte aktuální povětrnostní situaci, především směr a sílu větru a zároveň zvažte, kdy naposledy pršelo. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.
  • Oheň nikdy neponechávejte bez dozoru! U ohně by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi. Výše pokuty se může vyšplhat až na 25 000,-.
  • Po skončení pálení ohniště vždy důkladně uhaste a přesvědčte se, že nemůže dojít k opětovnému vznícení. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky, které může vítr znovu rozdmýchat a oheň roznést do okolí. V období sucha se může na rizikových místech oheň znovu rozhořet i za několik dní po ukončení pálení. Hasiči tak musejí každý rok dohašovat ohniště, která byla po oslavě ponechána svému osudu.

Oblíbenou zábavou je přeskakování vater. Při této riskantní zábavě se na Vás může velmi lehce vznítit oděv. Pokud se tak stane a nemáte rychle při ruce vodu nebo jiné hasivo, platí pravidlo: „Zastav se, lehni si a kutálej se!“ 

Pokud Vám hoří oděv, neutíkejte. Během či chůzí se oheň kyslíkem ještě více podpoří.  Okamžitě si proto raději lehněte na zem, chraňte si obličej dlaněmi a válejte se, dokud plameny neuhasnou. Právě kutálením zamezíte přístupu kyslíku potřebného k hoření. Máte-li po ruce deku nebo jinou textilii (nesmí to být textilie z umělých látek), můžete jí hořící oděv udusit.

I pro pálení čarodějnic platí ohlašovací povinnoststejně jako při běžném pálení.Jak nahlásit pálení?

Pro podnikající fyzické a právnické osoby platí povinnost ohlašovat pálení na Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.paragraf2-(1).jpg

Zákonná povinnost se nevztahuje na fyzické osoby, které pálí na svém soukromém pozemku. Pokud ale fyzická osoba plánuje pálit odpad, doporučujeme jej na operační středisko také nahlásit.

Nejjednodušším způsobem nahlášení je prostřednictvím internetového formuláře na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje www.hzsjck.cz (formulář na pálení je jedním z bannerů na pravé straně). Případně lze pálení nahlásit telefonicky na číslech 950 230 801 – 804           

A závěr je nutné připomenout - nikdy nezapomínejte na zákon o požární ochraně, který hovoří o tom, že všichni občané si musejí při pálení počínat tak, aby nedošlo ke vniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou do výše 20 000,-, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000,-.

Vendula  Matějů –tisková mluvčí Jihočeský kraj
 


car3.jpg

Hasiči radí, jak bezpečně prožít Pálení čarodějnic

Jako v minulých letech se i letos v předvečer prvního máje rozzáří desítky, možná i stovky ohňů a ohýnků po celém Moravskoslezském kraji. Poslední dubnový večer je tradičně zaměřen na pálení čarodějnic. Hrozí jak vznik požárů, tak neočekávaná zranění (popálení) účastníků čarodějnických veselic při zapalování větších ohňů, obohacených o velmi hořlavé látky, hlavně benzín a naftu.

card2.jpgV posledních letech jsme na území Moravskoslezského kraje nezaznamenali dne 30. dubna žádný větší požár ani vážnější zranění v souvislosti s Pálením čarodějnic. To neznamená, že bychom měli polevit v preventivních opatřeních…

I tak je každá aktivita, která souvisí s ohněm, svým způsobem nebezpečná a riskantní. Platí to o požárech, které by mohly způsobit za neobvykle teplého a suchého počasí právě ohně, přichystané „pouze“ na čarodějnice. Takové akce bývají spojeny, pokud nejsou organizátory přísně řízeny, i s vyhazováním hořících kusů větví, tyčí a jiného dřeva do vzduchu, někdy s petardami, o nalévání alkoholických nápojů k vyvolání uvolněnější atmosféry ani nemluvě.

            Zvláště u větších akcí není od věci předempovolat požární hlídku z řad místních dobrovolných hasičů i s vozidlem/cisternou, hasiči také doporučují informovat o zapalování ohňů místní úřad a hlavně Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK).Elektronický formulář k nahlášení kontrolovaného pálení hasičům - tedy i čarodějnické vatry - je k dispozici na hlavní stránce HZS MSK (www.hzsmsk.cz) v pravém sloupci po rozkliknutí hnědavého banneru s názvem „Pálení klestí“.


paragraf2-(1).jpgHZS MSK sice nemůže vydávat nějaké zákazy pořádání podobných akcí, můžeme ale v této souvislosti připomenout několik základních rad z oblasti požární ochrany, které by měli ve vlastním zájmu všichni účastníci čarodějnické veselice dodržovat:
 

  • Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky, například benzín, naftu či líh. V minulosti bylo nejedno vážné zranění způsobeno tím, že se účastníkům oslav nechtěl oheň rozhořet či se jim zdál příliš malý, a proto použili tyto vysoce hořlavé látky, a došlo k nečekaně intenzivnímu vznícení s vysokými plameny. Popřípadě už lidé dopředu vydatně polili dřevo, připravené k zapálení.

  • Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů - ohraničeno kameny a pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin - pozor je nutno dát i na kořeny stromů a keřů - a vzdálené minimálně 50 metrů od kraje lesních porostů. V případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný - tedy 100 metrů. A dvojnásobná opatrnost se dosud vždy vyplatila…

  • Zcela zakázáno je například rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi apod. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov (a hořlavých materiálů, třeba hromad palivového dřeva či prken), neboť kvůli odletujícím jiskrám z vysoké vatry hrozí například zapálení střechy, zvláště při letošním extrémně suchém počasí. Pro zajímavost lze v této souvislosti připomenout nařízení platné z doby pomazaného císaře Josefa II., kdy bylo povoleno pouze jedno obecní ohniště za vsí v bezpečné vzdálenosti od nejbližšího stavení.                 

  • Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru, zvážit, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek atd. Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran - jinak se mohou plameny rozšířit do okolí a vymknout se kontrole.

  • Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být podle § 78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi.

  • Oheň se nesmí nechat ani na okamžik bez dozoru, opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte - ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé uhlíky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. Hasiči musí téměř každý rok dohašovat ohniště, která byla po veselici ponechána bez dozoru svému osudu. Nejednou takto může dojít ke vzniku drobných požárů.

  • Rizikem spojeným s pálením čarodějnic je zábavní pyrotechnika, která se pro tuto příležitost využívá se stále větší oblibou. Světlice, rachejtle, petardy a další pyrotechnické "radůstky" však mohou být při nesprávném použití velice nebezpečné a mnohdy způsobí nejen požár a majetkové škody, ale i vážná zranění. V první řadě používejte výhradně pyrotechniku uvedenou legálně do oběhu, podomácku vyrobené pyrotechnice se ve vlastním zájmu vždy zdálky vyhněte. Rozhodně nevhazujte zábavní pyrotechniku do ohně. Zvláště nebezpečná je pak situace, kdy se zábavní pyrotechnikou manipulují osoby pod vlivem alkoholu či jiných drog. A je samozřejmé, že zábavní pyrotechnika rozhodně nepatří do rukou dětem.

  • S pálením čarodějnic je také bohužel dosti často spojeno pálení pneumatik a plastových lahví. Tento zlozvyk velmi poškozuje životní prostředí a může mít i neblahé zdravotní následky. Stejně jako pálení jiných materiálů obsahujících chemické látky, také pálení pneumatik je zákonem přísně zakázáno a sankce mohou v tomto případě dosáhnout až do výše několika desítek tisíc korun.

  • Mnohde lidé při pálení čarodějnic přeskakují vatry. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo "Zastav se, lehni si a kutálej se!" Pokud vám hoří oděv, neutíkejte - během či chůzí se oheň ještě více rozšíří. Okamžitě si lehněte na zem a pro ochranu obličeje si ho zakryjte dlaněmi (dlaně nepřikládejte na tvář pouze v případě, že hoří rukávy oblečení). Válejte se, dokud plameny neuhasnou - válením se zamezí přístupu kyslíku potřebného k hoření. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie (nesmí to být textilie z umělých látek), lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu.

            Pokud má pálení čarodějnic třeba jen rodinný charakter, je vhodné si připravit dopředu v blízkosti ohně několik kbelíků s vodou (či pískem) – i když žádný požár nevznikne, může voda posloužit například k osvěžení a mytí rukou a po ukončení akce k důkladnému zalití zbytků žhavých uhlíků.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje



car3.jpg

Aby vás při pálení čarodějnic nenavštívili hasiči...

Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května je oblíbený svátek, který je spojen s pálením ohňů. Jak se chovat, aby se na vaši oslavu nepřijeli podívat i hasiči? 

Vloni vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji během 30. dubna a v noci na 1. května k celkem osmi požárům. V několika případech se jednalo o dohašování po pálení čarodějnického ohně nebo o neohlášení pálení. Jak této situaci předejít a zabránit případným škodám?Nepovolené pálení, Lhota pod Libčany 30. 4. 2017

paragraf2-(1).jpg
Pokud se ve vaší obci chystáte společně „oslavit“ čarodějnice, nezapomeňte na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a nepodcenění síly ohně.

Zákon o požární ochraně (zákon č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů) hovoří jasně: fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru. Jinak řečeno, zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení „čarodějnických“ ohňů - včetně přijatých protipožárních opatření - předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.  Přičemž musí dbát jeho pokynů. HZS kraje pak má při nahlášení pálení pravomoc nařídit přijetí dalších podmínek pro bezpečnost spalování, či spalování zcela zakázat.

V případě zanedbání této zákonné povinnosti pak hrozí nemalé sankce a pokuty mohou dosáhnout až do výše 500 000 korun. Zejména při pálení velkých vater by měl pořadatel celou akci včas oznámit a domluvit se například i na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce.

Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučují celou akci dopředu oznámit Hasičskému záchrannému sboru příslušného kraje přes webové stránky https://paleni.izscr.cz/.

V této souvislosti neuškodí připomenout několik základních rad z oblasti požární ochrany, které by měli ve vlastním zájmu všichni účastníci veselice dodržovat.

  • Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Pozor je nutno dát i na kořeny stromů a keřů. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně 50 m, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný,  tedy 100 metrů. Zcela zakázáno je například rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi apod. 

  • I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte. 

  • Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran. Jinak se mohou plameny rozšířit do okolí a vymknout se kontrole.

  • Při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu či líh

  • Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let

  • Oheň se nesmí ponechat ani na okamžik bez dozoru. Hlídejte ho, aby nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody (popř. písek, hlínu), kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.

  • Opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. 

 

por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje



car3.jpg

 

Čarodějnice – i ohlášení pálení má svá pravidla

Blíží se oslavy Filipojakubské noci, vítání jara, chcete-li „pálení čarodějnic“. To s sebou nese zábavu, ale i riziko požáru. Pro uspořádání oslav s hranicí je dobré udělat několik bezpečnostních opatření a také ohlásit pálení na příslušný HZS kraje, aby se z oslavy nestala pohroma. 

car-7.jpgČarodějnice – i ohlášení pálení má svá pravidla

Blíží se oslavy Filipojakubské noci, vítání jara, chcete-li „pálení čarodějnic“. To s sebou nese zábavu, ale i riziko požáru. Pro uspořádání oslav s hranicí je dobré udělat několik bezpečnostních opatření a také ohlásit pálení na příslušný HZS kraje, aby se z oslavy nestala pohroma.

HZS Středočeského kraje využívá pro potřeby operačního a informačního střediska k evidování pálení aplikaci Evidence pálení. Hasiči takové pálení evidují. Toto ohlášení slouží jen pro možnost ověření místa pálení s možným nahlášením požáru. Tím dochází k omezení počtu planých výjezdů hasičů. Při samotném pálení si každý musí počínat tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru.

ViewImage-aspx.jpg
 

Jak přesně postupovat při nahlašování pálení?

Fyzické osoby před zahájením pálení nahlásí spalování látek přes aplikaci EVIDENCE PÁLENÍ, kde vyplní jednoduchý formulář a v mapě přesně vyznačí místo.

Důležité informace jsou:

  • Doba pálení – časový údaj od začátku pálení až po úplné uhašení.

  • Odpovědná osoba a její kontakt – je potřeba uvést toho, kdo bude po celou dobu pálení na místě. Kontakt bude sloužit pro případné telefonické ověření operačním střediskem.

  • Místo pálení – vyznačeno přesně v mapě, v poznámce lze popsat např. nejbližší přístupovou cestu.


a.jpg

* Po registraci můžete jednoduše zadávat více pálení v různých Vámi spravovaných lokalitách a přitom o nich mít kompletní přehled. Pokud by v letních měsících bylo vyhlášeno období mimořádných klimatických podmínek z důvodů sucha, budete o zákazu pálení informováni na Váš kontaktní email.

paragraf2.jpg
Právnické a podnikající fyzické osoby
jsou povinny ze zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů písemně ohlásit pálení na místně příslušný HZS kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat. Využitím aplikace evidence pálení nedochází ze strany právnické a podnikající fyzické osoby ke splnění podmínek a povinností, které jsou dány výše zmíněným zákonem. Pro nahlášení spalování hořlavých látek na volném prostranství právnickou nebo podnikající fyzickou osobou je třeba učinit samostatné podání na HZS Středočeského kraje se všemi náležitostmi.

rada.jpgcard3.jpg
Pár rad na závěr, jak bezpečně oslavit pálení čarodějnic:

  • Při rozdělávání ohně, se v žádném případě nesmějí používat vysoce hořlavé látky.

  • Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. Místo musí být vzdálené minimálně 50 m od kraje lesních porostů a 100 m od stohu slámy.

  • Je zakázáno například rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě, na strništi apod. Je třeba mít na paměti i bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov, neboť kvůli odletujícím jiskrám vzniká nebezpečí požáru, např. zapálením střechy.

  • Je nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci.

  • Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.

  • Oheň se nesmí nechat ani na okamžik bez dozoru!!!

Opustit ohniště lze až po jeho úplném vyhasnutí, důkladném zalití vodou nebo zasypání zeminou. Hasiči každý rok dohašují mnoho ohnišť, která byla po skončení akce ponechána bez dozoru. Doba, po kterou je potřeba dohlížet na ohniště, není nikde stanovena, nicméně z našich zkušeností vyplývá, že by to mělo být minimálně 12 hodin od ukončení pálení a zalití nebo zasypání ohniště. Velmi vhodné je při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolnou jednotku hasičů.

por. Ing. Lucie Jelínková krajský koordinátor PVČ

 


car3.jpg

Jak bezpečně prožít pálení čarodějnic

Poslední dubnový večer se na mnoha místech Olomouckého kraje rozzáří ohně. Třicátý duben je totiž od nepaměti spojen s pálením čarodějnic. Neopatrnost při těchto oslavách bohužel každoročně způsobuje požáry a také zranění. Kromě vlastní lidské neopatrnosti hraje rozhodující roli také počasí. 
Občané by v tento den neměli zapomínat na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a sílu ohně.

Step02.png
Ze zákona o požární ochraně (zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně) si všichni občané musí počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20.000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až do výše 25.000 Kč.

Step02.png
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství, tedy i pálení ohňů při oslavě čarodějnického dne, předem oznámit hasičskému záchrannému sboru kraje. Při nesplnění této povinnosti může být právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě udělena pokuta až do výše 500.000 Kč. Povinnost hlásit pálení nemají samotní občané jako fyzické osoby, přesto doporučuji celou akci dopředu oznámit Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje.

Step02.png
O tom, že se plánované pálení čarodějnického ohně vyplatí předem nahlásit příslušnému HZS kraje, svědčí i případ z Prostějovska. Dne 30. dubna 2014 byl v 20:05 hodin oznámen požár v obci Stražisko na Prostějovsku. Oznamovatel na tísňovou linku uvedl, že v dálce za domem vidí hořet stromy. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Konice a dobrovolní hasiči ze Stražiska, Ptení a Přemyslovic. Když hasiči přijeli na místo, zjistili, že se na údajném místě požáru pálí čarodějnice. Požár byl proto překlasifikován jako planý poplach.

car-7.jpgPři oznámení "čarodějnické akce" si můžete vybrat jeden ze tří způsobů:

  • telefonem       950 770  010
  • e-mailem        opis(zavináč)olk.izscr.cz
  • vyplněním formuláře na webu HZS Olomouckého kraje olk.hzscr.cz
car-7.jpgV ohlášení uvést datum, místo pálení a osobu, která za pálení odpovídá a kontakt na tuto osobu (nejčastěji mobilní telefon), a dále
  • dbát pokynů operačního důstojníka hasičského záchranného sboru,
  • při náhlém zhoršení počasí – silném větru – je nutné pálení přerušit, oheň uhasit,
  • místo pro pálení izolovat pruhem širokým nejméně 1 m, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu,
  • místo spalování je nutno zabezpečit dostatečným množstvím hasebních látek,
  • opustit místo pálení je možné až po úplném uhašení ohně,
  • místo pálení po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště pravidelně kontrolovat,
  • příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny.

k11130738.jpg
Statistika požárů

Ze statistických údajů vyplývá, že počet požárů za posledních několik let se drží na stále stejných číslech.
Rok 30.4. 1.5.
2012 13 7
2013 9 1
2014 4 4
2015 0 3
2016 4 2
2017 3 1
(Dlouhodobý průměr činí 3 požáry denně. Upozorňuji, že se jedná o všechny požáry, včetně těch, které nesouvisí s pálením čarodějnic, protože přesná čísla požárů zaviněných pálením čarodějnic nelze získat.)
 

car-7.jpg  pozor.jpg
Pokud se přesto rozhodnete pálit čarodějnice, dodržujte zejména tato pravidla:

  • respektujte zákaz vypalování trávy a porostů. Jen tak se nevystavíte porušení zákona o požární ochraně a následnému finančnímu postihu až do výše 25.000 Kč,
  • za silného větru nebo v období extrémního sucha oheň v přírodě raději vůbec nerozdělávejte,
  • při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod. V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit pruhem širokým až jeden metr, který bude zbavený veškerých hořlavin,
  • ohniště důkladně uhaste buď zalitím vodou, nebo alespoň zasypáním zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladná. Lesní hrabanka tvořená zetlelým jehličím může prohořet až do značné hloubky a nepozorovaně se šířit do stran i mimo ohniště,
  • oheň neroznášejte po okolí, např. na zapálené větvi,
  • oheň rozdělávejte alespoň 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov, objektů a předmětů, které se mohou snadno vznítit. Oheň nezakládejte pod větvemi stromů, na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance nebo rašelině, v blízkosti suché trávy, stohů, seníků apod. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí neštěstí. Zcela zakázáno je rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem,
  • nezapomeňte pálení čarodějnic ohlásit Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje,
  • při rozdělávání vatry dbejte na její stabilitu,
  • mějte připravené hasicí prostředky v případě rozšíření požáru,
  • rozdělaný oheň nepřeskakujte, je to velmi nebezpečné. Pokud se na Vás vznítí šaty, pamatujte na základní pravidlo: Zastav se! Lehni si! Kutálej se!
  • pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí - HZS Olomouckého kraje

 

car3.jpg

 

V předvečer prvního máje nás čekají filipojakubské ohně

Jako každý rok tak i letos, v předvečer prvního máje, se na většině míst našeho kraje rozsvítí desítky ohňů. Poslední dubnový večer patří pálení čarodějnic. Aby se filipojakubské ohně neproměnily v požár, připomínáme zásady při rozdělávání ohně v přírodě.

Co to znamená pro hasiče? Zvýšená upozornění na nebezpečí rozdělávání ohně, navýšení počtu požárů, ale také zbytečné výjezdy k domnělým požárům.

car-7.jpgChystáte-li se společně „oslavit" čarodějnice, tak nezapomeňte na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a nepodcenění síly ohně.

pozor.jpg
Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky. Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně 50 m od kraje lesa. Pokud chcete pálit v blízkosti stohu, tak vzdálenost prodlužte ještě minimálně o dalších 50 metrů. Ohniště pak můžete opustit po uhašení vodou nebo zasypáním hlínou. Doutnající zbytky také mohou zapálit. Rozdělávat oheň je zakázáno ve vysoké suché trávě a bez dozoru. Při vlastním pálení dbáme na bezpečnost zúčastněných osob, pořadatel by měl zajistit, aby do ohně nebyly odhazovány nebezpečné látky (spreje, barvy v plechovkách), které by vlivem vysoké teploty mohly zapříčinit rozšíření ohně a následně i zranění přihlížejících osob.

pozor.jpg
Rodiče by si v těchto chvílích měli podstatně více všímat svých dětí, aby nedošlo k popálení případně, aby od jejich hry nedošlo k požáru suché trávy a křovin v okolí.

pozor.jpg
Každopádně i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, hasiči doporučují celou akci dopředu oznámit, v našem kraji to znamená ohlásit pálení Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje – telefon 950 570 110.

pozor.jpg
Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Dbát pokynů příslušníka sboru. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům, neboť během čarodějnic hasičům obvykle narůstá počet planých poplachů. Opodstatněné také je se domluvit s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi.

pozor.jpg Při „pálení čarodějnic" nepodceňujte momentální počasí. I slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy.

Vendula Hóráková, tisková mluvčí a hasiči Pardubického kraje




car3.jpg
Čarodějnický den a rady od hasičů

V poslední dubnový večer se na mnoha místech rozhoří čarodějnické ohně. "Pálení čarodějnic" - to je setkání s přáteli u ohně a zábava pro malé i velké.  Pro příjemné prožití čarodějnických oslav je nutné dodržet bezpečnostní pravidla požární ochrany. 

Hasiči chválí
V loňském roce pražští hasiči chválí organizátory čarodějnických akcí, které byly tak dobře zajištěny, že hasiči vyjížděli kvůli „čarodějnickému požáru“ pouze jedenkrát, a to na dohašení čarodějnického ohně v dopoledních hodinách 1. května 2017. 

car-vara.jpg
Povinnost nahlásit pálení vyplývá ze zákona
Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. 

Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému HZS kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat.

(§ 5 odst. 2 zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů)
Při porušení této povinnosti se dopustí právnická nebo podnikající fyzická osoba správního deliktu podle § 76 odst. 2 písm. m) výše citovaného zákona.Za tento správní delikt může být uložena pokuta až do výše 500 000 Kč.
 
car-7.jpg
Sedmkrát k bezpečnému „pálení  čarodějnic“ z pohledu hasičů
  •     vyberte vhodné místo, dostatečný odstup od budov,  dejte pozor na suchou trávu v okolí,
  •     pro pálení je důležitá stabilní hranice vatry,
  •     při silném větru nedoporučujeme oheň rozdělávat,
  •     na rozdělání ohně nepoužívejte hořlavé kapaliny, mohlo by dojít k potřísnění a následnému  vznícení oděvu,
  •     do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, ani např. pneumatiky a další materiály, které tam  nepatří,
  •     pro případné rozšíření ohně si připravte vodu, písek nebo hlínu k hašení,
  •     nenechávejte oheň bez dozoru, po uhašení zkontrolujte, zda nemůže již dojít ke vzplanutí, popel   zasypte hlínou nebo pískem.
     
Každý se musí chovat tak, aby nezpůsobil požár
 
Pokud fyzická osoba nedodrží zásady požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně nebo jiného zdroje zapálení, dopustí se přestupku na úseku požární ochrany a za tento přestupek může být uložena pokuta do 20 tisíc korun (§ 78 zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů).


Dohlédněte na děti
Přestupku na úseku požární ochrany se dopustí ten, kdo zanedbá z hlediska požární ochrany dohled nad osobami, které nemohou posoudit následky svého jednání, tedy i nad dětmi. 
Děti za svoji roztržitost mohou zaplatit zdravím, vy se rozhodněte následně nevyhnete pokutě do 25 tisíc korun!

V případě, že budete potřebovat zásah hasičů, volejte na tísňovou linku 112 nebo 150!

 

kpt. Ing. Ivana Svitáková
odbor prevence HZS hl. m. Prahy
mjr. Bc. Martin Kavka - Tiskový mluvčí HZS hl. m. Prahy
Evidence pálení HZS hl. m. Prahy    https://paleni.izscr.cz/


Ohlédnutí: rok 2017 a využití Evidence pálení HZS hl. m. Prahyhttp://www.hzscr.cz/clanek/v-praze-byla-hasicum-ohlasena-vice-nez-stovka-paleni-carodejnic.aspx
http://www.hzscr.cz/clanek/letosni-carodejnicka-noc-byla-pro-prazske-hasice-velmi-klidna.aspx

 

car3.jpg

Blíží se pálení čarodějnic, víte jak si ho bezpečně užít?

Hasiči každoročně vyjíždějí k desítkám požárů vzniklých v souvislosti s pálením čarodějnic, zaměstnávají je ale tradičně i plané výjezdy. Ideální je stav, kdy hasiči o pálení čarodějnic předem vědí a kdy se oznamovatel před nahlášením požáru přesvědčí, že jde opravdu o požár nebo táborák.

car-vara.jpg

Povinnost hlásit oheň ze zákona mají spolky, obce a právnické osoby.

Fyzické osoby tuto povinnost nemají, ale právě ty hasiči žádají o nahlášení akce předem. Nejjednodušší je oznámit pálení na webu HZS (http://paleni.hzspk.cz/). Do databáze je potřeba zadat datum, místo a přibližný čas pálení, kontaktní osobu a její telefon atd.

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje v této souvislosti nabádá všechny k opatrnosti a připomíná několik základních rad z oblasti požární ochrany, které by měli ve vlastním zájmu všichni účastníci čarodějnické veselice dodržovat:

- Při přípravách na rozdělávání ohně je nutné si předem rozmyslet umístění ohniště či místa pálení. V lese je zakázáno rozdělávat oheň celoročně. Místo pro rozdělávání ohně musí být od kraje lesa vzdálené minimálně 50 metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný - tedy 100 metrů. Ohniště musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů, ohraničeno kameny a pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin. Pozor je nutné dát pozor i na kořeny stromů a keřů.

- Zcela zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi, pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, rašelině apod. Pamatujte i na bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov, neboť kvůli odletujícím jiskrám z vysoké vatry hrozí například zapálení střechy.

- Při umísťování ohniště je rovněž nutné věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru, a zvážit, jaká doba uběhla od posledních dešťových srážek atd.

- Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran.

- Při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. A pozor! I rodiče mohou být podle § 78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými dětmi.

- Oheň se nesmí nechat ani na okamžik bez dozoru, opustit místo pálení můžete až poté, co ohniště důkladně uhasíte - ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé uhlíky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. Hasiči musí téměř každý rok dohašovat ohniště, která byla po veselici ponechána bez dozoru svému osudu.

- Mnohde lidé při pálení čarodějnic ohně přeskakují. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo "Zastav se, lehni si a kutálej se!" Pokud vám hoří oděv, neutíkejte, okamžitě si lehněte na zem a pro ochranu obličeje si ho zakryjte dlaněmi (dlaně nepřikládejte na tvář pouze v případě, že hoří rukávy oblečení). Válejte se, dokud plameny neuhasnou. Je-li po ruce deka, nebo jiná vhodná textilie z přírodních vláken, lze ji také použít k uhašení hořícího oděvu.

- S pálením čarodějnic je také bohužel dosti často spojeno pálení pneumatik a plastových lahví. Tento zlozvyk velmi poškozuje životní prostředí a může mít i neblahé zdravotní následky. Stejně jako pálení jiných materiálů obsahujících chemické látky, také pálení pneumatik je zákonem přísně zakázáno a sankce mohou v tomto případě dosáhnout až do výše 150 tisíc korun.

- Zvláště u větších akcí není od věci povolat požární hlídku z řad místních dobrovolných hasičů i s vozidlem/cisternou, hasiči také doporučují informovat o zapalování ohňů místní úřad.
 
Mgr.  Petr  Poncar - – Tiskový mluvčí  HZS Plzeňského kraje


 

 car3.jpg

Filipojakubská noc bez zbytečných rizik

Oslavy Filipojakubské noci se kvapem blíží. Již za pár dní vzplanou na Vysočině desítky ohňů. Právě tento večer patří z hlediska požární ochrany k těm rizikovým. I když se ve statistice vysočinských hasičů neobjevuje za posledních pět let žádný velký požár, je nezbytné nepodceňovat prevenci a eliminovat všechna možná rizika spojená s pálením ohňů. 

car-vara.jpg
Důležité je vybrat správné místo, kde bude „pálení čarodějnic“ probíhat!

Ohniště by mělo být v dostatečné vzdálenosti od budov a jiných objektů. Od kraje lesa a lesního porostu musí být ohniště vzdáleno nejméně 50 m. V případě stohu je nutné dodržet vzdálenost dvojnásobnou, tj. 100 metrů. Zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké trávě a na strništích.
Základem je ohniště dostatečně zajistit, nejlépe ohraničit například kamením. Při zakládání ohně platí zásada, že rozděláváme pouze takový oheň, který jsme schopni zvládnout uhasit. V případě vater důsledně dbejte na jejich stabilitu. Bedlivě sledujte povětrnostní situaci a při velkém větru oheň nerozdělávejte vůbec.

Ne všechno do ohně patří! Stálým zlozvykem, se kterým se setkáváme je pálení pneumatik, plastů, nádob s vyjetým olejem atd. Kromě toho, že při pálení poškozujete životní prostředí a své zdraví, tak zároveň porušujete zákon, který pálení materiálů, které obsahují chemické látky a pneumatiky, pod pohrůžkou vysoké pokuty zakazuje.

Pokud se vám nedaří rozdělat oheň hned na první pokus, obrňte se trpělivostí. Zásadně se neuchylujte ke krajnímu a velmi nebezpečnému řešení v podobě použití benzínu nebo jiné vysoce hořlavé látky. Při jejich použití se oheň může velmi rychle vymknout kontrole.

Po ukončení pálení ohniště dostatečně uhaste a nezapomeňte jej ještě v průběhu následujících dnů zkontrolovat. 

Zároveň vás žádáme o ohlášení pálení. Do této kategorie nespadá klasický táborák na zahradě s opékáním uzenin. Hasičům jde především o ta místa, kde se spaluje takové množství dřevní hmoty, které může pozorovatel vizuálně vyhodnotit jako nekontrolovaný požár. Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení. Pálení je pouze evidováno operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Cílem je předejít zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům. Pálení nejrychleji ohlásíte vyplněním elektronického formuláře na našich webových stránkách. Nemáte-li přístup k internetu, pak pálení ohlaste telefonicky na telefonním čísle 950 270 200. Při ohlášení telefonicky je nutné uvést místo a čas, od kdy do kdy pálení bude probíhat, ale také kontakt na osobu, která bude za pálení odpovědná.

car-7.jpg
K oblíbené, leč velmi nebezpečné zábavě při pálení čarodějnic patří přeskakování hořících vater. Tato zábava nemusí vždy skončit šťastně. Vznítí-li se na vás oděv, tak je nejdůležitější nepanikařit. Pokud nemáte po ruce dostatečnou zásobu vody pro uhašení, pak je důležité okamžitě se zastavit. Rozhodně neutíkejte! Během nebo rychlou chůzí jen podpoříte hoření. Lehněte si na zem, a pokud vám nehoří rukáv oděvu, pak si dlaněmi zakryjte obličej a kutálejte se až do té doby, než oheň uhasne. Vhodné je pro uhašení také použít deku nebo jinou textilii.

Velmi často se bujaré oslavy neobejdou bez použití zábavní pyrotechniky. Tu je důležité nejenom vhodně pořídit, ale především správně skladovat a bezpečně používat.

Zábavní pyrotechniku nakupujte jen takovou, která je na český trh uváděna legálně. Při nákupu si ověřte, že je přiložen návod výrobce v českém jazyce a také to, že má pyrotechnika certifikační značku!
Při použití pyrotechniky striktně dodržujte návod výrobce. Pyrotechniku, která jednou při odpálení selhala, se v žádném případě nepokoušejte odpálit znovu. Pamatujte, že zábavní pyrotechnika v žádném případě nepatří do rukou dětí!

Velkým trendem se v poslední době stalo vypouštění lampionů štěstí a přání.  Lampiony jsou většinou vyráběny z papíru, který je navléknutý na kovové nebo rákosové konstrukci. Po zakoupení si lampion sami složíte a dovnitř vložíte svíčku, kterou zapálíte. Lampion poté vypustíte a můžete jen a jen doufat, že přání do něj vložená se opravdu vyplní.  Pamatujte však, že kromě splněných přání to může být právě váš lampion, který zapříčiní požár. Místo radosti, pak bude na pořadu dne pokuta od hasičů.

I u lampionů platí zásada, že kupujeme pouze ty, které mají návod v českém jazyce. Mimo jiné se v téměř každém takovémto návodu dočtete, že lampión lze vypustit pouze za bezvětří. Ze statistik Českého hydrometeorologického ústavu však jednoznačně vyplývá, že takovýchto dní je v roce opravdu jen minimum. Při vypouštění vždy pamatujte na to, že lampion může doletět až do velké vzdálenosti. Podle některých výrobců je lampion schopen letět déle než dvacet minut, a to ve výše až jednoho kilometru. Na oblohu tak vypouštíte zcela nekontrolovatelný otevřený oheň, který je schopen být velmi snadno příčinou vzniku požáru.

S takovýmto požárem se vysočinští hasiči setkali o Filipojakubské noci v roce 2012 v Jaroměřicích nad Rokytnou. Vypuštěný lampion se zachytil v koruně stromu a začal hořet. Rozšíření požáru na strom zabránili až hasiči. Požár se obešel bez majetkové škody.

kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – Tisková mluvčí  HZS Kraj Vysočina


 

car3.jpg

"Pálení čarodějnic"

car-vara.jpg
V souvislosti s tímto zvykem je dobré připomenout si základní zásady bezpečnosti. 

1. pálení se provádí v dostatečné bezpečné vzdálenosti od budov a volných skládek např. palivového dřeva, od lesních a dalších porostů a od jakýchkoli dalších hořlavých látek. Pozor na rozšíření požáru!

2. pálení provádí osoba starší 18 let. Osoby mladší mohou tuto činnost vykonávat jen za dozoru dospělé osoby.

3. pálení není prováděno v období dlouhotrvajícího sucha, za větrného počasí apod.

4. po ukončení pálení se ohniště bezpečně uhasí a následně provádí kontrolu po dobu nejméně 8 hodin.

5. Je dobré pálení předem ohlásit na Krajské operační středisko HZS Ústeckého kraje pomocí jednoduchého formuláře na webových stránkách HZS Ústeckého kraje www.hzsoul.cz odkaz: Evidence pálení

6. Vyhnout se používání hořlavých kapalin jako akcelerantů (podpalovaní vatry).

7. Mít připravené dostatečné množství hasiva – vody, písku atd.

8. Neházet do ohně zábavní pyrotechniku

9. Nenechávat oheň bez dozoru

10.  Je dobré si zajistit preventivní dohled dobrovolných hasičů.
 
car-vara.jpg
Každý otevřený oheň může znamenat nebezpečí požáru, to jest nebezpečí ohrožení života, zranění, ztrátu a poškození majetku.
car-vara.jpg
Zákon o požární ochraně  hovoří jasně: fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 25 000 Kč.
car-vara.jpg
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství - tedy i pálení čarodějnic, včetně přijatých protipožárních opatření, předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru. Přičemž musí dbát jeho pokynů. HZS kraje pak má při nahlášení pálení pravomoc nařídit přijetí dalších podmínek pro bezpečnost spalování, či spalování zcela zakázat. V případě zanedbání této zákonné povinnosti může být právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě udělena pokuta do výše 500 000 Kč.

Tiskový odbor HZS Ústecký kraj