Jak důležité je správně nahlásit místo události

23.06.2017
Jak důležité je správně nahlásit místo události
ViewImage-aspx-(1).jpg
Už děti v mateřských a základních školách v Olomouckém kraji, které v rámci preventivně výchovné činnosti navštěvují hasiči, se učí, jak důležité je správně na tísňovou linku oznámit místo události. Pro záchranné složky je totiž klíčové vědět, kde se daná událost stala.
Dokládá to i událost z dnešního rána (pátek 23. června 2017), kdy řidič oznamující požár na tísňovou linku uvedl, že jede po ulici Velkomoravské v Olomouci a za čerpací stanicí Shell v průmyslovém areálu vidí stoupat černý hustý dým. Než ho operátor tísňové linky stihl vytěžit, hovor se přerušil a jeho mobilní telefon zůstal nedostupný. Jenže - v Olomouci na ulici Velkomoravské jsou dvě čerpací stanice Shell a za oběma je průmyslový areál. Hasiči z požární stanice v Olomouci vyjeli se čtyřmi cisternami a vyšetřovatelským automobilem, tedy dlouhou kolonou hasičských vozidel, a jeli do průmyslového areálu k bližší čerpací stanici Shell. Tam však požár nenašli, a proto všichni přejeli ke druhé benzínové stanici Shell. Tam už požár objevili a plameny zlikvidovali. Požár zachvátil usazené zbytky zemědělských plodin v kovovém zásobníku, který zaměstnanci firmy rozřezávali. Škoda nevznikla žádná.
ViewImage-aspx.jpg
Při oznámení události operátoři tísňových linek často naráží na neznalost oznamovatelů, jak správně mimořádnou událost na tísňovou linku oznámit. Lidé neví, podle jakých orientačních bodů přesně popsat místo mimořádné události. A přitom jich člověk kolem sebe má mnohem víc, než si myslí.
Města
Ve městech a vesnicích je situace relativně jednodušší, místo události se dá definovat přesnou adresou. Každá ulice je označena cedulí se svým názvem, stejně tak je každý dům označen číslem popisným, případně také číslem orientačním. V některých městech existuje i číselné označení sloupů veřejného osvětlení, v Olomouci aktuálně označování probíhá. Dalšími významnými orientačními body jsou školy, pošty, kostely, hřbitovy, benzinové stanice, obchodní centra nebo např. komíny, zastávky MHD.
Silnice, dálnice
Na dálnici je umístěn každého půl kilometru označník, podstatné je při oznamování události rovněž zmínit směr jízdy. Na silnicích nižších tříd jsou označeny číslem podjezdy nebo mosty. Rovněž každý železniční přejez má zezadu na výstražném sloupku umístěno písmeno P a za ním několik číslic.
Přírodní prostředí
V přírodním prostředí je určení přesné polohy složitější. Je možné využít turistického značení, nadzemní elektrické vedení velmi vysokého napětí, vodní toky a nádrže. K přesnější orientaci v neznámém terénu slouží také památná místa (pomníky, kaple), vysílače, rozhledny nebo body záchrany. Nejpřesnější určení místa ve volné přírodě je pomocí GPS souřadnic (prostřednictvím GPS navigace nebo tzv. chytrých mobilních telefonů).
Jak vypadají orientační body, jak je poznat a jasně a srozumitelně definovat při ohlašování mimořádné události Vám napoví i brožura „Víš, odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje