REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Jak funguje zdravotnická záchranná služba očima studentů

Ostravská základna ZZS MSK otevřela své brány studentům Univerzity třetího věku, kteří během studijního programu Etudy první pomoci získali cenné zkušenosti s organizací záchranné služby, fungováním operačního střediska a praktickými ukázkami zásahů. Výuka přibližuje nejen historii a vybavení záchranářů, ale také roli psychosociální intervence a moderní letecké služby.

03.03.2026 | Zábřeh/ Moravskoslezský kraj
REKLAMA
REKLAMA
V pondělí 2. března se studenti Univerzity třetího věku zúčastnili výuky přímo v prostorách ostravské základny ZZS MSK v Zábřehu. Akce byla součástí dvousemestrového programu Etudy první pomoci, který nabízí Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Program zahrnuje celkem dvanáct setkání, během nichž studenti získávají teoretické znalosti i praktické dovednosti poskytování první pomoci.

Popis události

Ředitel ZZS MSK David Holeš studentům představil organizaci zdravotnické záchranné služby a vysvětlil její klíčové úkoly v přednemocniční neodkladné péči. Studenti se dozvěděli o fungování tísňových linek, roli operačního střediska i o historii služby. Velká část programu byla věnována praktickým ukázkám, včetně prohlídky sanitních vozidel a jejich přístrojového vybavení. Zajímavou součástí byla i návštěva hangáru a představení vrtulníku letecké záchranné služby, který zajišťuje rychlý transport pacientů v krizových situacích.

Studenti projevili velký zájem o problematiku, kladli konkrétní otázky a zapojovali se do diskusí. Díky tomu se mohli seznámit nejen s technikou a postupy, ale i s náročností a komplexností práce záchranářů v reálném provozu.

Místo události

Výuka probíhala na ostravské základně ZZS Moravskoslezského kraje v Zábřehu. Informace poskytl ředitel ZZS MSK David Holeš.

Přínos a prevence

Program ukazuje, jak je důležité nejen znát první pomoc, ale také chápat fungování záchranné služby jako celku. Vzdělávání seniorů podporuje informovanost obyvatel a připravenost na mimořádné situace. Znalosti získané ve výuce mohou významně zvýšit bezpečnost nejen jednotlivců, ale i celé komunity při zásazích složek IZS.
REKLAMA
REKLAMA
Autor článku: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj článku: PhDr. Lukáš Humpl Tiskový mluvčí ZZS MSK
Autor fotografií: ZZS Moravskoslezského kraje
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
17.04.2026 Zběsilá jízda skončila nárazem a vazbou Řidič se zákazem řízení ujížděl policii a způsobil několik nehod. Pod vlivem alkoholu i drog skončil ve vazbě. Zobrazit článek
Z regionu
17.04.2026 Špičková připravenost psovodů potvrdila vysokou úroveň kynologie Psovodi se služebními psy prověřili své schopnosti v náročné soutěži. Výsledky ukázaly špičkovou připravenost napříč kraji. Zobrazit článek
Z regionu
17.04.2026 Neopatrný krok skončil zraněním Riskantní přecházení silnice skončilo střetem s vozidlem. Mladá žena utrpěla zranění a byla převezena do nemocnice. Zobrazit článek
Z regionu
17.04.2026 Konflikt vyústil v boj o život Násilný konflikt mezi čtyřmi lidmi skončil těžkým zraněním muže. Případ řeší kriminalisté jako pokus o vraždu. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru