Jarní varování před pálením trávy a větví i ohníčky v přírodě

Žhavé aktuality/Oznámení

26.03.2021 | Moravskoslezský kraj
Jarní varování před pálením trávy a větví i ohníčky v přírodě

Přestože se pozornost této země zaměřena na boj proti koronaviru, obezřetnost bychom neměli opouštět ani na procházkách jarní přírodou či při úklidových pracích na našich zahrádkách. Stejně jako v uplynulých letech hrozí požárů luk a travních porostů, kdy ve většině případů hrála hlavní roli nedbalost občanů.

Každý rok přitom hrozí poranění či úmrtí zvláště u rizikových skupin, kterými jsou senioři – zahrádkáři, zvyklí za mnohá desetiletí svého života staré trávníky vypalovat, v nebezpečí bývají i kolem nich pobíhající vnoučata. Vypalováním starých trav a podobných suchých porostů je podle zákona o požární ochraně striktně zakázáno. Při porušení zákazu umožňuje tento zákon uložení peněžité sankce – pokuty, občanům až do výše 25 tisíc korun, firmám až půl milionu korun.

Pálení vždy suchého listí, klestí a shrabané trávy na „jedné přiměřené hromadě“ zákon přímo nezakazuje. Ovšem i na pálení listí na zahradě platí určitá pravidla a omezení, která stanovuje zákon. (Vypalování trávy je v České republice zakázáno hned třemi zákony: zmíněným zákonem o požární ochraně, ale také zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti.)

Pro podnikající fyzické a právnické osoby v našem kraji platí, že musí plánované pálení dřeva, papíru, suchých rostlinných zbytků předem ohlásit buď telefonicky Integrovanému bezpečnostnímu centru Moravskoslezského kraje na číslo 950 739 814, nebo elektronickým formulářem pod názvem „Pálení klestí“ na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (banner vpravo dole): www.hzsmsk.cz.

Povinnost ohlášení pálení na zahrádkách pro řadové občany není sice zákonem stanovena, při pálení většího množství zbytků se však doporučuje (mj. zabrání zbytečnému výjezdu jednotek hasičů při zpozorování „požáru“ kolemjdoucími či sousedy).

Při pálení rostlinných materiálů (zvláště listí) na zahradě nám energie, která je v nich obsažena, k ničemu neposlouží, jen ohřeje vzduch a oheň zadýmí okolí a přivodí zbytečné nepříjemnosti u sousedů, třeba u jejich schnoucího prádla. Rostlinné materiály je nejlepší využít do kompostu, díky němuž získáme kvalitní hnojivo do záhonů. A větve lze štěpkovat.

Pokud se i přesto rozhodnete odpady na zahradě spalovat, dodržujte alespoň tato bezpečnostní opatření:

  • Pálení musí kontrolovat osoba, která dovršila věku 18 let. Střízlivá.
  • Místo pálení se nesmí nechat bez dozoru.
  • Ohniště musí být založeno na nehořlavém, např. hliněném podkladu, a musí být obloženo kameny nebo odkopáno k zabránění rozšíření ohně.
  • Vždy musí být k dispozici prostředky, kterými oheň uhasíte – kbelík s vodou, pískem, lopatka, zahradní hadice...
  • Oheň se nesmí rozdělávat za pomoci hořlavých kapalin (např. benzín).
  • Pálení se nesmí provádět při nepříznivých povětrnostních podmínkách, jako je inverze nebo silný vítr.
  • Je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost ohniště od zástavby a hořlavých předmětů, tj. domů, plotů, aut, hromad suchého dřeva apod.
  • V případě, že se oheň vymkne kontrole a nelze jej uhasit vlastními silami, je osoba, která pálí suchý zahradní odpad, povinna okamžitě ohlásit požár na číslo tísňového volání 112 nebo 150.

Zdroj:  HZS Moravskoslezského kraje
Foto: ilustrační