Každou prázdninovou hodinu potřebujete hasiče

Žhavé aktuality/Oznámení

20.06.2018
Každou prázdninovou hodinu potřebujete hasiče

prazdniny.jpgPrázdninový letní čas je pro mnohé doba odpočinku, dovolených, pobytu v přírodě a cestování. Ale neštěstí nechodí po horách, o čemž svědčí i počet prázdninových zásahů pražských hasičů. Během července a srpna 2017 pražští hasiči zasahovali u 1 693 událostí, což je o 28 událostí více než ve stejném období roku 2016

hasici-praha.jpgPražští hasiči během loňského července a srpna (2017) zaevidovali celkem 318 požárů, 154 zásahů u dopravních nehod, 210krát likvidovali únik nebezpečné chemické látky, 791krát poskytli technickou pomoc, 220krát vyjeli hasiči z důvodu planého poplachu a ostatních mimořádných událostí.

hasic-techn.jpgTéměř 13krát denně Vám hasiči poskytují technickou pomoc
Pražští hasiči více jak 13krát denně během prázdnin (červenec-srpen 2017) vyjeli z důvodu technické pomoci, např. vyprošťovali osoby z výtahu, nouzově otevírali byty, odstraňovali překážky z komunikací, likvidovali spadlé stromy, zachraňovali zvířata, čerpali vodu.

pozar-domu2.jpgPět požárů denně
Během prázdnin od 1. 7. -do 31. 8. 2017 vzniklo v hl. m. Praze průměrně 5 požárů denně. Loňské škody způsobené prázdninovými požáry dosáhly více jak 39 milionů korun.

Při porovnání příčin požárů během prázdnin (2015- 2017) na území hlavního města Prahy lze konstatovat výrazný nárůst požárů úmyslně zapálených, ale také pokles požárů jejichž příčinou bylo kouření.

datum2.png

pozar-r.jpg

Výběr příčin požárů v době letních prázdnin na území hl. m. Prahy

(1. 7. - 31. 8. )

Počet požárů podle příčiny a činnosti při vzniku

rok 2015

rok 2016

rok 2017

úmyslné zapálení

kouření

technické závady

zanedbání bezpečnostních předpisů

zakládání ohňů v přírodě, na skládkách, vypalování trávy

vznícení potravin

tis_linka.png

Potřebujete li pomoc hasičů, zavolejte na linku 150 nebo 112

Jestliže potřebujte pomoc záchranářů – hasiče, policisty, zdravotníky a nemůžete si vzpomenout (vlivem stresu, šoku atp.) na národní čísla tísňového volání, volejtena linku 112 - jednotné evropské číslo tísňového volání.

Při volání na tísňovou linku uveďte:

• co se stalo a kde k události došlo;

• zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů;

• kolik osob potřebuje pomoc;

• uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe.

Nikdy nezavěšujte jako první a dbejte pokynů operátora tísňové linky.

Rozhodně nevolejte na tísňovou linku z legrace, mohli byste tím ohrozit ty, kteří pomoc skutečně potřebují. Pokud se přece jen omylem dovoláte na tísňovou linku, řekněte operátorovi, že se jedná o omyl.

cestovani.jpg

Při cestování se může stát, že přesně nevíte, kde se nacházíte, a proto uvádíme několik rad, jak se zorientovat:

Ve městě: např. vodítkem k určení vaší polohy v některých městech jsou číselná označení sloupů pouličního osvětlení.

V přírodě: si všímejte výrazných bodů: kostelů, hradů, zámků, ale také označení mostů nebo železničních přejezdů.

Na silnici: k rychlému určení vaší pozice je sdělení např. co jste naposledy míjeli, kterou vesnici, jakým jedete směrem, název řeky, kterou jste přejížděli.

Při sjíždění řeky: pamatujte, že při sjíždění řeky se říční kilometry počítají od soutoku směrem proti proudu. Na řece bohužel číhá mnoho nebezpečí, ale lze jim předcházet. Pokud ale přece jenom budete potřebovat pomoc hasičů, opět se dívejte kolem sebe, abyste dobře a co nejpřesněji popsali, kde se nacházíte, jedině tak vám může být včas poskytnuta pomoc.

Včasné zavolání pomoci může zachránit život i zdraví, majetek i životní prostředí!

bloud2.png
Zabloudili jste v pražském lese nebo lesoparku?

Návštěvníci lesů a lesoparků na území hl. m. Prahy mohou při nutnosti zavolání pomoci záchranných složek využit tzv. body záchrany. Bod záchrany se skládá ze dvou písmen a třech číslic, které volající na tísňovou linku operátorovi uvede a tím je místo události velmi rychle lokalizováno a pomoc záchranných složek rychlejší.

info-ikon1.png
Více na :