Meteorologové varují : Povodňové ohrožení a pohotovost

29.06.2020 | Česká republika
Meteorologové varují : Povodňové ohrožení a pohotovost

Platnost: od 29.6.2020 13:30 do 29.6.2020 16:30

Pro kraje: Pardubický kraj (Chrudim)

Na Novohradce ve vodoměrném profilu Luže bude v nejbližší době dosažen 3.SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Povodně. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost dopadů povodně. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Parkovat vozidla na výše položených místech. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Platnost: od 29.6.2020 13:30 do 29.6.2020 15:00

Pro kraje:
Pardubický kraj (Moravská Třebová)

V nejbližší době bude dosažen 3.SPA na Jevíčce v Chornici.

Pardubický kraj (Pardubice)

V povodí Novohradky a dolní Chrudimky očekáváme dosažení 3.SPA.

Pro kraje:
Královéhradecký kraj (Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou)

Na tocích odvodňujících Orlické hory očekáváme dosažení 2.SPA, výjimečně 3.SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Pro kraje:
Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun), Olomoucký kraj (Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Rýmařov)

Vlivem předchozího nasycení území a predikovaným srážkám očekáváme vzestupy hladin vodních toků s předpokládaným dosažením 1. SPA až 2. SPA, na menších vodních tocích může dojít krátkodobě i k překročení 3. SPA.

Platnost: od 29.6.2020 13:30 do 30.6.2020 12:00

Pro kraje: Pardubický kraj (Polička), Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě)

Vzhledem k již spadlým a očekávaným srážkám předpokládáme dosažení 2. SPA v povodí horní Svratky.

Vydatný déšť

Platnost: od 29.6.2020 13:30 do 29.6.2020 16:00

Pro kraje: Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

V noci na pondělí budou bouřky přecházet do vydatného deště s úhrny nad 30 mm/6h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Platnost: od 29.6.2020 13:30 do 30.6.2020 12:00

Pro kraje: Středočeský kraj (Čáslav), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Litomyšl, Přelouč, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Kraj Vysočina (Chotěboř)

Vzhledem k již spadlým a pokračujícím srážkám očekáváme dosažení 1.SPA, lokálně i 2.SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.

Pro kraje:
Jihočeský kraj (České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Kaplice, Prachatice, Soběslav, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vodňany), Královéhradecký kraj (Dobruška), Pardubický kraj (Svitavy), Kraj Vysočina (Havlíčkův Brod, Humpolec, Jihlava, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj (Boskovice, Bučovice, Kuřim, Tišnov, Vyškov), Olomoucký kraj (Konice, Prostějov)

Vzhledem k již spadlým a ještě očekávaným srážkám předpokládáme dosažení 1. SPA.

Platnost: od 29.6.2020 13:30 do 30.6.2020 12:00

Pro kraje: Olomoucký kraj (Hranice, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Přerov), Moravskoslezský kraj (Bílovec, Hlučín, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Ostrava, Vítkov)

Vlivem předchozího nasycení území a predikovaným srážkám očekáváme vzestupy hladin vodních toků s předpokládaným dosažením 1. SPA, ojediněle i 2. SPA, a to zejména na menších vodních tocích.

Platnost: od 29.6.2020 15:00 do 30.6.2020 12:00

Pro kraje: Pardubický kraj (Moravská Třebová)

Platnost: od 29.6.2020 16:30 do 30.6.2020 12:00

Pardubický kraj (Chrudim)

V povodí Novohradky a dolní Chrudimky očekáváme dosažení 3.SPA.

Zdroj: chmi.cz
Foto: ilustrační