Ministr vnitra ocenil nejlepší resortní sportovce včetně hasičů

Žhavé aktuality/Oznámení

16.10.2019 | Praha
Úterý večer patřil nejlepším sportovcům Ministerstva vnitra. Mezi oceněnými nesměli chybět ani příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR, kteří pravidelně vozí nejcennější kovy z řady evropských a světových mistrovství. Slavnostní večer se uskutečnil v Kongresovém sále České národní banky a atmosféru zpříjemnilo vystoupení elektrického smyčcového tria Inflagranti.

Letošní ocenění si odneslo reprezentační družstvo v disciplínách TFA a Daniel Klvaňa jako jednotlivec v požárním sportu. Skleněný pohár a diplomy si ocenění převzali z rukou náměstka generálního ředitele HZS ČR brig. gen. Františka Zadiny.

Reprezentační družstvo TFA

V disciplínách TFA z anglického „Toughest Firefighter Alive“ volně přeloženo jako „nejtvrdší hasič přežívá“ nemají čeští hasiči konkurenci na evropské ani na světové úrovni. Dokazují to již řadu let a letos při Mistrovství Evropy a Mistrovství světa (tzv. Světových policejních a hasičských hrách) tomu nebylo jinak. Na stupních vítězů stojí vždy všichni závodníci ve všech věkových kategoriích. Z Německého Mönchengladbachu, kde se již pravidelně koná Mistrovství Evropy, přivezli závodníci zlato jak v jednotlivcích, tak i celkové prvenství a titul absolutních mistrů. Bez rozdílu věkových kategorií se absolutním mistrem Evropy stal Michal Brousil. Bronzovou příčku obsadil Pavel Kouřík.

V srpnu pak stejně skvělé výsledky předvedli hasičští „TFAčkaři“ i na světovém kolbišti v čínském Chengdu. V obrovské konkurenci (pro představu, Čína měla v rámci her přes tisícovku soutěžících) ovládli Češi hned první závod v disciplíně zvané Ultimate firefighter, kdy ukázali, že nemají ve světě konkurenci a nepustili nikoho na stupně vítězů. Cenné zlato pak vybojovali i v jednotlivcích a nejcennější kov si pověsili na krk opět i jako tým.

Jednotlivec – požární sport

stržm. Daniel Klvaňa – HZS Moravskoslezského kraje

Daniel Klvaňa je velikou nadějí a ve svém mladém věku už zároveň i hvězdou nejen Českého, ale i světového požárního sportu. V roce 2017 vybojoval v Tureckém Izmiru titul mistra světa v disciplíně běh na 100 metrů s překážkami. V letošním roce člen Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje nejdříve vylepšil v této disciplíně Český halový rekord a v následujících měsících postupně i Český rekord pod otevřeným nebem a následně na mistrovství světa v Ruském Saratově i rekord světový. Ten má nyní hodnotu 14 sekund a 70 setin. Na tomto mistrovství získal Daniel Klvaňa stříbrnou medaili v běhu na 100 metrů překážek a byl členem reprezentačního družstva hasičů, které na tomto mistrovství obsadilo celkové třetí místo v hodnocení národů.

Mimo to se zároveň stal stříbrným v prestižním celoročním seriálu závodů Český pohár ve dvojboji, který spojuje dvě individuální hasičské disciplíny - běh na 100 metrů překážek a výstup do 4. podlaží cvičné věže s pomocí hákového žebříku.

Na stupních vítězů stáli hasičští borci právem společně s takovými sportovními esy jako je Karolína Erbanová, Adam Ondra nebo Jakub Tomeček.