Pálení čarodějnic je i v omezující koronavirové době rizikovou záležitostí

Žhavé aktuality/Oznámení

29.04.2020 |  Moravskoslezský kraj
Pálení čarodějnic je i v omezující koronavirové době rizikovou záležitostí

Máme tady konec dubna 2020 a oblíbené pálení čarodějnic, které souvisí s rozděláváním ohňů a sdružováním lidí a různými oslavami. I když v současné době platí vládou schválená omezení o účasti na hromadných akcích z důvodu prevence šíření koronaviru, předpokládáme, že oslavy filipojakubské noci se uskuteční na mnoha místech Moravskoslezského kraje, byť v omezeném počtu osob, nebo v rodinném kruhu.

Hasiči před tradičním pálením čarodějnic a rozděláváním otevřených ohňů v současné době důrazně varují a nedoporučují je. Přesto, že konec měsíce dubna má být dle předpovědi bohatší na dešťové srážky, stále hrozí zvýšené nebezpečí vzniku přírodních požárů.

„Rok 2020 je již několikátým po sobě jdoucím rokem, kdy naši republiku sužuje sucho a narůstající deficit srážek. To se projevuje i na množství požárů v přírodě. Ze statistik Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) vyplývá, že v období od 1. do 28. dubna letošního roku hasiči vyjížděli v rámci Moravskoslezského kraje již ke 115 požárům lesních, polních a travních porostů, což je čtvrtý nejhorší počet za posledních 15 let. Důrazně tedy nedoporučuji rozdělávat v tomto období ohně v přírodě,“ řekl vedoucí oddělení prevence HZS MSK plk. Ing. Martin Pliska.

Pro připomenutí předkládáme několik základních rad z oblasti požární ochrany pro rozdělávání ohňů v přírodě:

• Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů např. ohraničeno pruhem širokým nejméně jeden metr, zbaveným jakýchkoliv hořlavin (pozor je nutno dát i na kořeny stromů a keřů), a vzdálené minimálně 50 metrů od kraje lesních porostů,
  • při umísťování ohniště je potřeba zohlednit i aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru, aby nedošlo k přenosu požáru kvůli odletujícím jiskrám na okolní objekty,
  • hranici z polen stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran a následné rozšíření ohně mimo vyhrazené místo ohniště,
  • před zapálením ohniště zabezpečit dostatečné množství hasebních látek (vodu, písek) a volné příjezdové cesty, aby se hasiči včas dostali na místo případného požáru,
  • při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívat vysoce hořlavé látky jako např. benzín, naftu, líh,
  • vždy zajistit přítomnost alespoň jedné osoby starší 18 let,
  • ohniště opustit až poté, co je důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou – a je opravdu vychladlé. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé části a poryv větru je znovu rozdmýchá a roznese do okolí.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Foto: ilustrační