Pálení klestí na zahradě doporučujeme nahlásit předem aneb Hasiči radí

Žhavé aktuality/Oznámení

31.03.2021 | Česká republika
Pálení klestí na zahradě doporučujeme nahlásit předem aneb Hasiči radí

Na úvod bychom chtěli zdůraznit, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky. Pálit přírodní materiály po úklidu na zahradě můžete, ale musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek.

Jen během posledních 4 dnů jsme v Olomouckém kraji vyjížděli k více než 10 požárům, které vznikly kvůli nezvládnutému pálení nebo plošnému vypalování trávy a jiných porostů. Například v úterý jsme kontrolovali zahradu po požáru v Prostějově, kde majitelům chytily vzrostlé túje. V posledních dvou dnech jsme vyjížděli také například do Čelechovic na Hané, Litovle, Přerova, Olomouce i Lipové-lázně.

pozar_tuje_prostejov (1).jpgPožár tújí v Prostějově

Trávu a porosty vůbec nevypalujte, a pokud pálíte klestí či biologický odpad na zahradě, buďte velice opatrní, plameny se kvůli suchému podloží a vegetaci rychle šíří a během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. Během loňského roku jsme řešili více než stovku požárů trávy, polních či lesních porostů.

Pokud se chystáte zbavit biologického odpadu na zahradě, doporučujeme nám tuto činnost nahlásit. Preferujeme formu webového formuláře, který naleznete zde: https://paleni.izscr.cz/ Je také možné zavolat na číslo 950 770 010 nebo nám můžete napsat e-mail na opis@olk.izscr.cz.

Nahlášením pálení předejdete zbytečnému výjezdu jednotek hasičů, které mohou být v danou chvíli potřeba na jiném místě.

Upozorňujeme rovněž, že právnické osoby či podnikající fyzické osoby jsou ze zákona povinny o pálení biologického odpadu vždy informovat hasiče.

Při pálení klestí dodržujte následující pravidla:

hasici_radi_duben_paleni.png

Podrobnější informace najdete zde

HASIČI RADÍ Podívejte se na další protipožární a bezpečnostní doporučení HZS Olomouckého kraje.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje