Povodňová pohotovost a povodňová bdělost

Povodňová pohotovost

Platnost: od 4.2.2021 11:00 do 5.2.2021 12:00

Pro kraje
: Karlovarský kraj (Karlovy Vary)

Povodňová pohotovost – 2. stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Povodňová bdělost

Platnost: od 4.2.2021 11:00 do 5.2.2021 12:00

Pro kraje:
Středočeský kraj (Benešov, Beroun, Čáslav, Černošice, Dobříš, Hořovice, Kutná Hora, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj (Blatná, Dačice, Jindřichův Hradec, Milevsko, Písek, Soběslav, Tábor, Třeboň, Týn nad Vltavou), Plzeňský kraj (Blovice, Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Kralovice, Nepomuk, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro, Tachov), Karlovarský kraj (Aš, Cheb, Kraslice, Mariánské Lázně, Ostrov, Sokolov), Ústecký kraj (Děčín, Rumburk, Varnsdorf), Liberecký kraj (Česká Lípa, Liberec), Královéhradecký kraj (Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou), Pardubický kraj (Hlinsko, Holice, Chrudim, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Vysoké Mýto), Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Kuřim, Tišnov, Znojmo), Olomoucký kraj (Litovel, Mohelnice, Šternberk, Uničov, Zábřeh)

Povodňová bdělost – 1. (nejnižší) stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.
Zdroj: chmi.cz
Foto: ilustrační