Povodňové ohrožení a povodňová pohotovost

Žhavé aktuality/Oznámení

20.08.2022 |  Česká republika
Povodňové ohrožení a povodňová pohotovost

Česká republika - přehledně pro kraje:..

Povodňové ohrožení

Platnost: od 20.8.2022 13:45 do 20.8.2022 18:00

Pro kraje:
Plzeňský kraj (Plzeň, Rokycany)

V důsledku pokračujících vydatných srážek v povodí Klabavy a předchozího nasycení bude na Klabavě v profilu Hrádek v blízké době překročen 3. SPA. Vzhledem k dalším očekávaným srážkám bude hladina ještě dále kolísat kolem úrovně 3. SPA, na dolním úseku bude vlivem dotoku hladina dále stoupat

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Povodně. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost dopadů povodně. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Parkovat vozidla na výše položených místech. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Povodňová pohotovost

Platnost: od 20.8.2022 15:10 do 21.8.2022 00:00

Pro kraje:
Hlavní město Praha, Středočeský kraj (Černošice)

Vzhledem k intenzivním srážkám v oblasti Prahy dochází k výraznému kolísání hladin na menších vodních tocích na území Prahy a v okolí. Na Botiči v Nuslích byl překročen 2. SPA, hladina zde může překročit i 3. SPA. I v dalších profilech a na dalších menších tocích v okolí Prahy nelze vyloučit překročení 2. SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Povodňové ohrožení

Platnost: od 20.8.2022 18:00 do 21.8.2022 06:00

Pro kraje
: Plzeňský kraj (Plzeň, Rokycany)

Vlivem vydatných srážek a silného nasycení jsou na vzestupu toky v povodí Klabavy. Horní úsek Klabavy by měl v průběhu odpoledne již kulminovat, na dolním úseku Klabavy očekáváme kulminaci nad 3. SPA v nočních hodinách.

• Zdroj: chmi.cz
  • Foto: ilustrační