Pravidelná zkouška sirén

Žhavé aktuality/Oznámení

01.07.2019 | Pardubický kraj
Pravidelná zkouška sirén

Ve středu 3. července 2019 od 12.00 do 12.15 hodin bude provedena pravidelná akustická zkouška sítě poplachových sirén Hasičského záchranného sboru (HZS), a to zkušebním nepřerušovaným tónem v trvání 140 sekund v celém Pardubickém kraji.

Přezkoušení poplachových sirén HZS slouží ke kontrole systému varování obyvatelstva před hrozícím nebo již vzniklým nebezpečím, v důsledku mimořádné události, popřípadě krizové situace a postupnému získávání návyku činnosti občanů na varovné signály HZS.

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění obyvatelstva se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování a vyrozumění.

Pro zkoušku systému se používá tzv. zkušební tón. Jedná se o táhlý nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. Vysílá-li tento signál elektronická siréna nebo místní rozhlas zapojený do systému varování a vyrozumění bude následně vysílána verbální informace: "Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén".

Jednotné systémy varování a vyrozumění společně s informováním hromadnými informačními prostředky umožňuje včasné a plošné informování osob o hrozícím nebo vzniklém nebezpečí.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje