Prohlášení HZS Usteckého kraje v souvislosti s tragedií ve Vejprtech

Žhavé aktuality/Oznámení

22.01.2020 | Vejprty/ Ústecký kraj
Prohlášení HZS Usteckého kraje v souvislosti s tragedií ve Vejprtech

Reakce na šířený anonym. 

V reakci na anonym, který je s cílem poškodit pověst Hasičského záchranného sboru ČR a jednotek dobrovolných hasičů České republiky, šířen po sociálních sítích a některých redakcích českých médií v souvislosti s Vejprtskou tragedií, Hasičský záchranný sbor České republiky opětovně uvádí:

Po nahlášení požáru v ústavu sociální péče okamžitě vyslalo Krajské operační středisko HZS Ústeckého kraje jednotky podle poplachového plánu a plošného pokrytí území, který je každoročně aktualizován.

Požár byl na Krajské operační středisko nahlášen v 04:50 hod a první jednotka dorazila na místo v 04:59 hod. Tato jednotka dobrovolných hasičů Vejprty, jako plnohodnotná a plně vybavená zásahová jednotka, dorazila na místo s Cisternovou automobilovou stříkačkou, automobilovým požárním žebříkem a velitelským vozem. Další jednotky profesionálních hasičů dojely následně přesně podle poplachového plánu. Požár, který byl nahlášen v okamžiku, kdy byl již ve společenské místnosti plně rozvinut tak, že plameny šlehaly z oken, a budova byla plná zplodin hoření, se hasičům podařilo dostat pod kontrolu přesně v 06:47 hodin. Díky profesionálnímu zásahu bylo zachráněno 27 klientů ústavu.

Vzhledem k výše zmíněnému nebyl důvod k této události volat posily ze zahraničí.

Jsme si vědomi toho, že osm obětí požáru je obrovská tragedie, na které se ale podepsaly jiné faktory než samotný zásah na zdolání požáru. Byla to zejména velmi brzká ranní hodina, kdy osazenstvo budovy spalo a skutečnost, že se jednalo o hendikepované osoby, jejichž evakuace je velmi náročná.

V současné době vyšetřovací týmy plně pracují na objasnění příčin a okolností požáru.
Zdroj: HZS  Ústeckého kraje
Foto: ilustrační