Ředitelé krajských složek IZS a hejtman Královéhradeckého kraje jednali o společných cvičeních i přeshraniční spolupráci

Žhavé aktuality/Oznámení

25.02.2020 | Hradec Králové/ Královéhradecký kraj

Na pravidelné schůzce se sešli ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. Ing. František Mencl, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje brig. gen. Ing. Petr Petřík, ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje MUDr. Libor Seneta, aby spolu s hejtmanem Královéhradeckého kraje zhodnotili uplynulý rok a představili plány pro rok 2020. Jedním z hlavních témat schůzky byla vzájemná kooperace složek IZS, kterou pravidelně prověřují na společných cvičeních.

TC Biohazard (1).jpg„Série cvičení složek integrovaného systému, kterých jsem se osobně zúčastnil, mě utvrdila v přesvědčení, že hasiči, policisté i záchranáři jsou skutečně špičkoví profesionálové, kteří dokáží rychle jednat a pomoci tam, kde je potřeba. Chci, aby jim Královéhradecký kraj byl i nadále dobrým partnerem,“ uvedl po schůzce hejtman Jiří Štěpán.

V roce 2020 by se mělo uskutečnit hned několik takto zaměřených akcí. Jedno ze cvičení by mělo letos reagovat na aktuální situaci související s hrozbou výskytu vysoce nebezpečné nákazy. Obdobná cvičení organizují složky IZS pravidelně, tématem je pak většinou transport pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu z infekční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové za použití speciálních prostředků, tzv. bioboxu za účasti biohazard týmu s následnou dekontaminací zúčastněných osob a prostor.

0_IZS (1).JPGMezi další letošní plánované akce patří cvičení „Lanovka 2020“, kde budou prověřeny postupy složek IZS při mimořádné události při stavbě nové lanovky v Orlickém Záhoří nebo „Rozkoš 2020“ zaměřené na spolupráci základních složek IZS s vodní záchrannou službou. HZS Královéhradeckého kraje pak plánuje v letošním roce ještě další propagační cvičení, a to při příležitosti 75. výročí založení profesionální jednotky požární ochrany v Hradci Králové.

Ředitelé složek IZS v Královéhradeckém kraji se spolu s hejtmanem Jiřím Štěpánem věnovali také přeshraniční spolupráci. Královéhradecký kraj sousedí s Dolnoslezským vojvodstvím na polské straně hranice, proto byl představen Záchranný plán poskytnutí přeshraniční pomoci mezi jednotkami požární ochrany Dolnoslezského vojvodství a Královéhradeckého kraje. Plán zahrnuje podmínky a pravidla přeshraniční pomoci při záchranných a hasebních pracích v oblasti hašení požárů, likvidace katastrof, havárií a jiných místních ohrožení nebo likvidace následků při živelních pohromách a jiných mimořádných událostí.

Foto: HZS KHK
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje