Ŕidiči! Nezapomínejte na záchrannou uličku VIDEO

Źhavé aktuality/Oznámení

Ŕidiči! Nezapomínejte na záchrannou uličku VIDEO
zachrana-ulicka.jpgDnes, 4.září 2018 odpoledne  se hasiči Jihomoravské kraje účastnili preventivní akce, která u nákupního centra na okraji Brna vedle dálnice D2 upozorňovala na problematiku záchranné uličky. Řidiči si s hasiči mohli na toto téma diskutovat a dostali od nich i informační leták, který vznikl ve spolupráci Jihomoravského kraje a jihomoravských hlavních složek IZS.

36810.jpg

Leták připomíná řidičům zákonnou povinnost tvořit záchrannou uličku a názorně ukazuje, jak má vznikat. Řeší situaci na dvouproudé dálnici, protože na víceproudých komunikacích dojde brzdy k legislativní změně, kde se sjednotí tvorba uličky s dalšími evropskými státy. V Jihomoravském kraji navíc převažují právě dvouproudé dálnice.

dalnice.jpgRealita však ukazuje, že ani na dvouproudé dálnici řidiči neumí uličku vytvořit. Vzhledem k tomu, že u nás tato povinnost platí již 12 let, je stávající stav alarmující, zvlášť při srovnání se sousedním Rakouskem, kde je tato povinnost od roku 2012 a řidiči jsou mnohem ukázněnější.

nebezpeci-33.jpgPřipomínáme proto všem řidičům, že uličku je potřeba vytvářet již při příjezdu do kolony a ne až v okamžiku modrých majáků ve zpětném zrcátku. Po projetí vozidel IZS musí zůstat ulička otevřená pro případné posilové jednotky. Šířka uličky alespoň tři metry. Znamená to, že vozidla v levém pruhu musí levými koly na nebo až za krajnici a vozidla v pravém pruhu se postaví téměř celá do odstaveného pruhu.

Jaroslav Mikoška
firebrno.cz