S hasiči na dřeň. Příslušníci se zapsali do registru dárců kostní dřeně

Žhavé aktuality/Oznámení

20.05.2021 | Olomoucký kraj
S hasiči na dřeň. Příslušníci se zapsali do registru dárců kostní dřeně

20.5.2021 Dát šanci na život se rozhodlo 6 příslušníků HZS Olomouckého kraje, kteří se nyní přihlásili do registru dárců kostní dřeně. Hledá se totiž vhodný dárce pro kolegu dobrovolného hasiče.

20210514_091758.jpg
Zápis příslušníků HZS Olomouckého kraje do registru dárců kostní dřeně

Navštívili proto centrum registru ve Fakultní nemocnici v Olomouci a rozšířili databázi dárců. A pokud nepomohou kolegovi, možná se najde shoda s jiným pacientem. „Chodíme darovat krev, tak jsme se na stanici dohodli, že se zapíšeme taky do registru a třeba někomu pomůžeme. Je to jednoduché, zabere to jen pár minut, tak proč ne,“ shrnuje za kolegy pprap. Ondřej Hýbl ze stanice Zábřeh.

Jak zápis do Českého národního registru dárců dřeně probíhá? Vyplní se jeden formulář a dvěma štětičkami se udělá stěr v dutině ústní. Vzorek se odešle k vyšetření transplantačních znaků do centrální laboratoře. A je hotovo. Pak už jen čekáte, zda budete moci skutečně někomu z Česka či zahraničí zachránit život. Každý zájemce se počítá.

20210514_092742.jpg
Vzorek k posouzení v laboratoři se odebírá štětičkou z ústní dutiny

A protože příklady táhnou, zde jsou základní požadavky pro vstup do registru:

• věk 18–35 let
  • dobrý zdravotní stav
  • žádné závažné onemocnění v minulosti
  • bez trvalého užívání léků (nepočítá se antikoncepce a léky na sezónní alergie)
  • váha vyšší než 50 kg

Více informací o vstupu do registru dárců kostní dřeně můžete získat zde.

Více o kampani pro hasiče Standu zde.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje