UPOZORNĚNÍ pro obyvatele obcí v příhraničí s Německem

Žhavé aktuality/Oznámení

08.09.2020 | Liberecký kraj
UPOZORNĚNÍ pro obyvatele obcí v příhraničí s Německem

V Německu se od letošního roku bude jednou ročně, druhý čtvrtek v září, konat celostátní Den varování.

Premiéra Dne varování bude 10. září 2020. Svobodný stát Sasko, stejně jako saské obce, se budou této celostátní události účastnit. V rámci této celostátní události zahrnující všechny spolkové země bude prostřednictvím zkušebního poplachu otestována technická infrastruktura varování na území celého Německa.

V rámci celostátního Dne varování bude 10. září 2020 v 11:00 hod. realizován zkušební poplach s využitím všech napojených prostředků a systémů varování. Varování bude vysláno na všechny kanály připojené k modulárnímu systému varování (MoWaS). Na úrovni zemí a obcí budou paralelně využity i dostupné komunální prostředky varování (např. sirény). Informaci o odvolání poplachu vyšle Spolkový úřad pro ochranu obyvatelstva a pomoc při katastrofách (BBK) prostřednictvím systému varování MoWaS v 11:20 hod. Informace o odvolání poplachu bude v 11:20 paralelně přenesena i přes dostupné komunální prostředky pro varování.

Tam, kde se používají sirény, mají výstražné tóny tento význam: dlouhý tón trvající 12 sekund znamená „zkušební signál“, jednominutový kolísající tón znamená „varování před nebezpečím“ a jednominutový stabilní dlouhý tón znamená „konec poplachu“. Podřízené BRK úřady si mohou zvolit, který z obou signálů („zkušební signál“ nebo „varování před nebezpečím“) použijí k realizaci zkušebního varování.

UPOZORŇUJEME občany především obcí Hrádek nad Nisou, Jablonné v Podještědí, Mařenice a Krompach, že není vyloučeno, že zkušební varovné signály budou slyšet i v příhraničních oblastech ČR.

Zdroj:  HZS Libereckého kraje
Foto: ilustrační