Velmi silné bouřky

Žhavé aktuality/Oznámení

27.06.2020 | Česká republika
Velmi silné bouřkyVelmi silné bouřky


Platnost: od 28.6.2020 15:00 do 29.6.2020 00:00


Pro kraje:
Středočeský kraj (Benešov, Čáslav, Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Nymburk, Poděbrady, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Olomoucký kraj (Jeseník, Mohelnice, Šumperk, Zábřeh)
 

V neděli odpoledne a večer se mohou vyskytnout i velmi silné bouřky, doprovázené krátkodobými úhrny kolem 50 mm, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h) a kroupami.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.


Silné bouřky


Platnost: od 28.6.2020 12:00 do 29.6.2020 00:00


Pro kraje:
Hlavní město Praha, Středočeský kraj (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Příbram), Plzeňský kraj (Blovice, Domažlice, Horažďovice, Horšovský Týn, Klatovy, Nepomuk, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Sušice), Liberecký kraj

 

V neděli odpoledne a večer se mohou vyskytnout i silné bouřky, doprovázené krátkodobými úhrny kolem 30 mm, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) a kroupami.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.


Silné bouřky


Platnost: od 28.6.2020 15:00 do 29.6.2020 00:00


Pro kraje:
Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Brno, Břeclav, Bučovice, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Vyškov, Znojmo, Židlochovice), Olomoucký kraj (Konice, Litovel, Olomouc, Prostějov, Šternberk, Uničov), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Opava, Rýmařov, Vítkov)

 

V neděli odpoledne a večer se mohou vyskytnout i silné bouřky, doprovázené krátkodobými úhrny kolem 30 mm, nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h) a kroupami.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.Povodňová bdělost


Platnost: od 28.6.2020 18:00 do 30.6.2020 12:00


Pro kraje:
Středočeský kraj (Čáslav), Jihočeský kraj (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany), Plzeňský kraj (Horažďovice, Sušice), Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Chrudim, Litomyšl, Pardubice, Přelouč, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Kraj Vysočina (Chotěboř)

V noci z neděle na pondělí očekáváme výrazné vzestupy hladin řek. Na některých úsecích řek by nejvyšší hladiny měly v pondělí dosáhnout k 1. SPA a je třeba počítat i s menším rizikem dosažení vyšších SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.

 

Výhled nebezpečných jevů


Platnost: od 29.6.2020 00:00 do 30.6.2020 00:00


Pro kraje:
Jihočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
 

Ve druhé polovině noci na pondělí budou ve východní polovině území doznívat bouřky a přecházet místy do vydatného deště, zejména v oblasti Jeseníků. Ojediněle se vyskytnou úhrny kolem 50 mm za 24 hodin.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Toto je předběžné varování, doporučujeme sledovat upřesňované předpovědi počasí.
Zdroj: chmi.cz