Velmi vydatný déšť, silné bouřky a povodňová pohotovost

Meteorologové varují:

Velmi vydatný déšť

Platnost: od 9.6.2020 18:00 do 11.6.2020 00:00

Pro kraje: Jihočeský kraj (České Budějovice, Český Krumlov, Kaplice, Prachatice, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vodňany)

Velmi vydatný déšť s úhrny ojediněle i přes 70 mm/24h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace, zanesení komunikací unášeným materiálem. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

Vydatný déšť

Platnost: od 9.6.2020 18:00 do 11.6.2020 00:00

Pro kraje: Středočeský kraj (Příbram, Sedlčany, Votice), Jihočeský kraj (Blatná, Dačice, Jindřichův Hradec, Milevsko, Písek, Soběslav, Strakonice, Tábor, Vimperk), Plzeňský kraj (Horažďovice, Klatovy, Nepomuk, Sušice), Kraj Vysočina (Humpolec, Jihlava, Moravské Budějovice, Pacov, Pelhřimov, Telč, Třebíč)

Vydatný déšť s úhrny místy nad 50 mm/24h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Povodňová pohotovost

Platnost: od 10.6.2020 00:00 do 11.6.2020 12:00

Pro kraje: Jihočeský kraj (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Strakonice, Trhové Sviny, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany), Plzeňský kraj (Horažďovice, Sušice)

V noci z úterý na středu očekáváme vzestupy hladin většiny řek v celém povodí horní Vltavy po nádrž Orlík. Nárůsty vodních stavů budou výrazné, ale neměly by mít charakter přívalových povodní. Budou se týkat malých toků i velkých řek. Během středy by hladiny na více místech měly překročit 1. SPA, místy může dojít i k překročení 2. SPA. Menší toky by měly kulminovat ve středu během dne.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Povodňová pohotovost

Platnost: od 10.6.2020 00:00 do 12.6.2020 12:00

Pro kraje:
Jihočeský kraj (Jindřichův Hradec, Soběslav, Tábor, Třeboň)

V noci z úterý na středu očekáváme vzestupy hladin většiny řek v celém povodí horní Vltavy po nádrž Orlík. Nárůsty vodních stavů budou výrazné, ale neměly by mít charakter přívalových povodní. Budou se týkat malých toků i velkých řek. Během středy by hladiny na více místech měly překročit 1. SPA, místy může dojít i k překročení 2. SPA. Lužnice bude kulminovat během čtvrtka a pátku.

Silné bouřky

Platnost: od 10.6.2020 12:00 do 11.6.2020 00:00

Pro kraje:
Olomoucký kraj (Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov), Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov)

Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s krátkodobými úhrny kolem 30 mm.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nebezpečí mohou představovat také blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Povodňová bdělost

Platnost: od 10.6.2020 12:00 do 11.6.2020 12:00

Pro kraje:
Jihočeský kraj (Dačice), Kraj Vysočina (Jihlava, Moravské Budějovice, Telč, Třebíč), Jihomoravský kraj (Znojmo)

Povodňová bdělost

Platnost: od 10.6.2020 12:00 do 11.6.2020 12:00

Pro kraje: Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín), Moravskoslezský kraj (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Nový Jičín, Třinec)

Vzhledem k nasycenosti území a předpokládaným srážkám v bouřkách, může docházet k výrazným krátkodobým vzestupům hladin, zejména menších toků, a nelze vyloučit dosažení 1. SPA. Situaci budeme postupně upřesňovat.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.
Zdroj: chmi.cz
Foto: ilustrační