Vydatný déšť a povodňová pohotovost

Vydatný déšť a povodňová pohotovost

Povodňová pohotovost

Pro kraje:
Jihomoravský kraj (Veselí nad Moravou), Zlínský kraj (Bystřice pod Hostýnem, Luhačovice, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Zlín)

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Povodňová pohotovost

Pro kraje:
Olomoucký kraj (Hranice), Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín), Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov)

Povodňová pohotovost – 2. stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Vlivem předchozího nasycení území a predikovaným srážkám nelze ojedinele vyloučit i krátkodobé překročení 3. SPA především na menších vodních tocích.

Vydatný déšť

Platnost: od 17.5.2021 06:00 do 17.5.2021 17:00

Pro kraje:
Jihomoravský kraj (Bučovice, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou), Olomoucký kraj (Hranice), Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Hlučín, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice, Kravaře, Nový Jičín, Odry, Opava, Orlová, Ostrava, Třinec, Vítkov)

Vydatný déšť s úhrny nad 30 mm/6h nebo nad 50 mm/24h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Povodňová bdělost

Pro kraje:
Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová), Jihomoravský kraj (Hodonín, Kyjov), Olomoucký kraj (Jeseník, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Přerov, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Zlínský kraj (Holešov, Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště), Moravskoslezský kraj (Bruntál, Krnov, Rýmařov)

Povodňová bdělost – 1. (nejnižší) stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku.

Zdroj: chmi.cz
Foto: ilustrační