Požáry při žních ohrožují pole i milionovou techniku

Žhavé aktuality/Hasiči radí

03.07.2025 | Borek/ Pardubický kraj

Letní sklizeň přináší zemědělcům vrchol sezóny, ale zároveň i značná rizika. Největším nebezpečím jsou požáry – ty mohou vzniknout kvůli přehřátí techniky, lidské nedbalosti i extrémnímu suchu.


REKLAMA
REKLAMA

Hrozba ohně ve žních: sezóna plná napětí


Žně jsou pro zemědělce časem maximálního nasazení. Každá minuta rozhoduje a výkon techniky je klíčový. Vedro, prach, sucho a vysoká rychlost pracovních operací však zvyšují riziko vzniku požárů – a ty mohou během několika minut proměnit měsíce práce v popel.

Moderní sklízecí stroje jsou sice výkonné, ale zároveň náchylné k technickým závadám, které mohou způsobit zahoření. Přehřáté ložisko, jiskra z výfuku, olej na rozpáleném motoru – to vše stačí k rozšíření ohně po celé ploše pole.
________________________________________


Prevence požárů začíná v dílně


Než technika vyjede do pole, měla by projít důkladnou prohlídkou. Klíčová je kontrola elektroinstalace, těsnosti palivového systému a odstranění nánosů hořlavých látek – slámy, prachu i zbytků oleje. Kritické jsou třecí plochy, které mohou při dlouhodobém provozu dosáhnout nebezpečně vysokých teplot.

Každý stroj určený pro sklizeň by měl být vybaven funkčním hasicím přístrojem. V praxi se osvědčila kombinace práškových a vodních hasicích prostředků, podle typu ohrožení – na oleje a paliva je účinný prášek, na organické látky voda. Samozřejmostí by mělo být i proškolení posádky strojů.

________________________________________


Včasný zásah může zabránit katastrofě


Pokud už dojde k zahoření, hraje zásadní roli rychlost reakce. Oheň se v letním suchu šíří extrémně rychle, proto je třeba jednat okamžitě – nejprve pokusit se oheň uhasit dostupnými prostředky, zároveň ale neprodleně volat tísňovou linku 150 nebo 112. Důležité je přesné určení místa požáru a popsání příjezdových cest pro hasiče.

Na pole by měla být přistavena cisterna s vodou, traktory s pluhem pro možnou izolaci ohně a zajištěn způsob komunikace – radiostanice nebo mobilní telefon. Pole se zralým obilím by měla být rozdělena na úseky a stohy oborány ochranným pásem. Po sklizni je vhodné co nejdříve zorat strniště.
________________________________________


Oheň ohrožuje i přírodu a volný čas


Požáry však nevznikají jen kvůli technice. V letním období je příroda na pokraji vznícení – a nejčastějším viníkem je lidská nedbalost. Zapomenutý ohýnek, hozený nedopalek, jiskra z grilu – to vše může v kombinaci s větrem znamenat rychlé šíření požáru.

Veřejnost by proto měla důsledně respektovat zákazy rozdělávání ohňů v době sucha, vyhýbat se kouření na rizikových místech a nenechávat bez dozoru otevřený plamen. Venkovní grilování by mělo probíhat pouze v bezpečných podmínkách a s dostatkem hasicích prostředků po ruce.
________________________________________


Sucho, žár a nepozornost – recept na katastrofu


Zemědělské žně se sice odehrávají daleko od měst, ale požár zasáhne nejen konkrétní pole nebo farmáře. Likvidace požáru zaměstná desítky hasičů, zablokuje dopravní tahy a může mít i ekologické dopady. Prevence je tedy odpovědností každého – zemědělců, rekreantů i návštěvníků přírody.

Každý požár, kterému se podaří zabránit, znamená uchráněnou úrodu, nezničenou techniku i bezpečnější léto pro nás všechny.

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: por. Bc. Vendula Horáková,
           tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj foto: HZS Pardubického kraje - poskytnuto HZS ČR
HZS Pardubického kraje - poskytnuto HZS ČR
REKLAMA
Sdílejte