Chorvatsko: Prvním inteligentní obchod

Žhavé aktuality/Kuriozity

21.09.2023 | Zagreb/ Chorvatsko
Chorvatsko: Prvním inteligentní obchod

Jakmile vstoupíte do obchodu bez pokladen a skenů produktů, 150 kamer nás místo zaměstnanců ovládlo. Novináři je otestovali: vzali výrobky z regálů a váhavě je vrátili.

Obchod bez pokladen, bez košíků a vozíků, ano i je to možné. Poprvé v jihovýchodní Evropě otevřela dveře "chytrá" prodejna v srdci Záhřebu, na Evropském náměstí. Příprava trvala více než rok a za poslední měsíc a půl odborníci testovali umělou inteligenci, která má nyní kontrolu nad vaším nákupem. Jako první novináři vstoupili do chytrého Konzumu v Kurelčevě 1 a vyzkoušeli, jak tento jedinečný zážitek z nakupování funguje.

Před prvním chytrým nákupem je nutné nainstalovat
aplikaci Konzum a vytvořit uživatelský účet pomocí e-mailové adresy, osobních údajů a následně přidat kartu, ze které bude částka v obchodě odečtena. Po úspěšné registraci si vyberte svou oblíbenou tašku a můžete jít nakupovat. U vstupu je nutné v aplikaci zvolit možnost "Konzum smart" a následně načíst vygenerovaný QR kód pro vstup. Za sekundu bude z vašeho účtu odečten vklad 50 EUR. Stalo se tak, ale byli ujištění, že vše bude vráceno při odchodu z obchodu.

Když vstoupili do 130 metrů čtverečních nové pobočky v Kurelčevě, místo zaměstnanců je pozorovalo
150 kamer rozmístěných všude. Dali jsi mobil do kapsy, vzali tašku a šli mezi regály, které nabízeli všechny položky dostupné i v jiných obchodech. Při prvním nákupu se rozhodli pro oblíbený "duet", který se nosí, když jdete na návštěvu – káva a sušenky. Věci dali do tašky, ale rozhodli se kamery trochu otestovat, takže některé položky dávali tam a zpět, podle starého dobrého zvyku prošli regály, ale kamery mají trpělivost pro vybíravé zákazníky, ale byli zvědaví, jestli budou sledovat všechno.

Jozo Džakula, vedoucí informatiky v Konzumu, tvrdí – bude!

– Už měsíc a půl učíme umělou inteligenci, jak rozpoznat návyky zákazníků a s každým novým nákupem se bude učit a lépe rozpoznávat. V tomto oboru bez problémů rozpozná více než 1 700 různých položek a nejsou zde žádné problémy ani s množstvím, vysvětluje. A opravdu, asi po deseti minutách chůze a objevování konzumu, je část, která je docela matoucí. Když skončíte s nákupem, stačí jen odejít. To je vše. Za pět minut obdržíte e-mail a účet v aplikaci, ale ne peníze na vklad.

Kromě jednotlivců v davu tento systém funguje i pro celou rodinu. Například nám v Konzumu vysvětlují, že pokud do obchodu přijde manželský pár, stačí naskenovat jeden QR kód a položky, které si každý z nich vybere z regálu, jsou při odchodu účtovány společně na jednom účtu.

– Vrácení zálohy a inkasa závisí na vaší bance, ale i to se velmi rychle vyřeší – poznamenává p. Džakula a dodává, že nikdo nezůstane pozadu. I když bez pokladních, budou v obchodě pracovat zaměstnanci, kteří budou k vašim službám a zaplní regály, a proto se na toto pracoviště vztahuje vládní zákaz pracovat v neděli. Proto budou od pondělí do soboty pracovat od 8 do 21 hodin a 16 nedělí v roce od 8 do 13 hodin. Pokud jde o etická dilemata, Konzum ujišťuje, že osoba není v žádném případě spojena s osobními údaji zákazníka a že tento způsob nakupování je bezpečný.

Na otázku, kdy a zda bude toto řešení v dalších městech, zatím není v plánu rozšiřovat, protože se jedná o velmi náročnou a drahou technologii.

Nakonec je nákup pro novináře na pár minut novým a zajímavým zážitkem, který výrazně urychluje proces návštěvy obchodu a je ideální pro ty, kteří neradi moc komunikují a vědí, co chtějí a jsou zruční s mobilním telefonem. I když je to velké plus, najdeme mínus ve skutečnosti, že nemůžete vstoupit do obchodu bez 50 eur na účtu. Také existuje prostor pro pokrok v procesu vyúčtování a vracení peněz na účet. Novináři v době, kdy psali tento článek jim záloha nebyla vrácena, ale také nebyla účtována částka za kávu a sušenky, které jsi koupili.

Zdroj: vecernji.hr