Hasiči o víkendu vytahovali koně z jímky

10.02.2019
Hasiči o víkendu vytahovali koně z jímky
zviren-kun3.jpgÚzemní odbor Ústí nad Orlicí
Operační důstojník vyslal o víkendu, 10..února 2019, dvě jednotky hasičů do Českých Heřmanic (profesionální z Vysokého Mýta a dobrovolná z Českých Heřmanic). Spadl tady totiž kůň do jímky, která byla zhruba 2 m hluboká. V jímce bylo asi 50 cm vody.

Kůň byl při příjezdu jednotek při vědomí, ale vyčerpán. Jezdkyně, která s koněm do jímky spadla, vyvázla bez zranění. Kůň měl asi 480 kg. Hasiči k místu události měli možnost přijet pouze přes pole. Ale těžká technika zapadla, protože pole bylo podmáčené.

ViewImage-(8).jpg

Dobrovolná jednotka zajistila traktor s radlicí. Aby traktor mohl projet, musel být odstraněn plot přilehlé zahrady. Kůň v jímce seděl a bylo těžké pod ním protáhnout popruhy. Bylo tedy použito pamlsků a dalšího koně. Teprve poté se kůň postavil na všechny čtyři nohy, ale při této akci si jezdkyně, která asistovala postavení koně na nohy, poranila ruku a na místo musela být povolána posádka zdravotnické záchranné služby.

Hasiči poté koně zajistili do popruhů a zvíře vytáhli. Majitel koně si na místo zavolal zvěrolékaře, protože zvíře bylo zraněné z pádu do jímky. Jímka byla následně zajištěna proti dalšímu pádu.

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje