Hasiči při zásahu objevili ukryté srnče. Po napojení se vrátilo zpět do lesa
Při pátečním zásahu u hašení kmenů stromů objevili hasiči v aleji ukryté malé srnče. Mládě zde nechala jeho matka na bezpečném místě, což je u srn běžné chování. Hasiči zvíře zbytečně nepřemisťovali a postarali se pouze o to nejnutnější.
04.07.2026 | Nitra/ Slovensko
Během zásahu dali srnčeti napít a po ukončení hasebních prací mu umožnili, aby se mohlo bezpečně vrátit zpět do lesa. Díky ohleduplnému přístupu záchranářů nebylo mládě vystaveno zbytečnému stresu ani nebezpečí.
Odborníci připomínají, že srnčata bývají v jarních a letních měsících často ukrytá ve vysoké trávě nebo v porostech, zatímco jejich matka hledá potravu. Přestože může mládě působit opuštěně, ve většině případů pomoc člověka nepotřebuje. Naopak jeho odnesení nebo dlouhá manipulace mohou způsobit více škody než užitku.
Pokud lidé při procházce v přírodě podobné mládě objeví, měli by se k němu nepřibližovat, nedotýkat se ho a co nejrychleji místo opustit. Největší pomocí je ponechat přírodě její přirozený průběh.
Autor článku: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj článku: HaZZ Slovensko - Nitriansky kraj
Autor fotografií: HaZZ Slovensko - Nitriansky kraj
Galerie