Hasiči z Novojičínska zachránili dva trucující mladé čápy – kominíky

Žhavé aktuality/Kuriozity

22.04.2018
Hasiči z Novojičínska zachránili dva trucující mladé čápy – kominíky
depositphotos_120453816-stock-illustration-stork-bird-vector-silhouette.jpg           
Dva mladé čápy, kterým rodiče opakovaně bránili ve vstupu do „mama hotelu“, tedy do rodinného hnízda, museli zachraňovat ve čtvrtek 19.4.2018 večer dvě jednotky hasičů z Novojičínska ve Fulneku. Z útrob druhého komína, na kterém zřejmě mladí trucovali a spadli dolů.

            O pomoc s vysvobozením dvou mladých čápů požádali zaměstnanci firmy, v jejímž areálu se celý příběh odehrál. Na začátku jeden z dospělých ptáků bránil oběma mladým, aby se vrátili a ulehli do rodinného hnízda na téměř dvacet metrů vysokém cihlovém komínu. Proto přeletěli o kus dál na podobný, byť trochu nižší komín.

            Nevíme, zda se při čekání ve velmi teplém večerním počasí nadýchali výparů z rozkládajících se sazí, které se tu za léta využívání komína nastřádaly, ale najednou byl truc-komín prázdný a čápi nikde. 

      zdroj.jpg      Na místo vyjela jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Bílovec a jednotka dobrovolných hasičů Fulnek. Mrštným hasičům se podařilo protáhnout do útrob truc-komína, oba mladé čápy po chvíli tělocviku chytili a vytáhli ven. Po zevrubné prohlídce, jestli nejsou zranění, je vypustili na svobodu.

            Mladým čápům se zřejmě podařilo očistit alespoň část vnitřních stěn dnes již nevyužívaného komína, protože na světle v hasičském náručí se objevili celí šediví. Tak to už je staří na hnízdo určitě nepustí – nějaké dvě úplně cizí volavky popelavé…
 
Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje